Johanka z Arku – Panna Orleánska, ako devätnásťročná zaplatila za svoju odvahu životom

Johanka z Arku, žena, ktorá pomohla mužovi, no sama sa pomoci nedočkala.

Panna Orleánska, ktorá ako devätnásťročná zaplatila za svoju odvahu životom

Johanka z Arku, francúzsky Jeanne d’Arc, sa narodila 6. januára v roku 1412 v Domrémy-la-Pucelle vo Francúzsku.

Ako mladé dievča počula Božie hlasy. Keď mala 16 rokov, jej hlasy ju prinútili, aby prišla na pomoc Kráľovi Karolovi, ktorý ale nemohol vládnuť, pretože mu to anglické okupačné vojská nedovolili. Johanka dokázala použiť svoje zázračné presvedčovacie spôsoby. Najskôr prišla do najbližšieho mesta Vavcouleures, kde presvedčila kapitána posádky, aby jej dal koňa, meč a malú družinu. Potom odišla za kráľom, prezlečená ako muž, so svojím šesťčlenným sprievodom.

Keď sa Johanka stretla s kráľom, opäť dokázala využiť svoj presvedčovací talent

Presvedčila ho, že ju posiela Boh, aby zachránila a zjednotila Francúzsko. Jej proroctvo hovorilo o porážke Angličanov, a o veľkom Francúzsku, keď Burgundsko prejde na stranu Francúzov. Kráľ Karol bol v stave beznádeje z prehier, a tak Johanku z Arku menoval za vodkyňou vojenských akcií. Poslal ju na pomoc mestu Orleáns. Do mesta, ktoré asi päť mesiacov obliehali Angličania. Johanka sa vyhla anglickým opevneniam a do mesta dorazila s vojskami aj so zásobami.

V nasledujúcich dňoch predviedla úspešnú vojenskú operáciu. Aj keď bola vážne zranená šípom do krku, bojovala ďalej a nakoniec sa jej podarilo Francúzov zhromaždiť k záverečnej obrane. Angličania obliehanie ukončili.

Ľud ju zbožňoval, uctieval a začal jej hovoriť Panna Orleánska

Johanka opäť naliehala na kráľa Karola, tentoraz, aby jej umožnil dobyť mesto Remeš a mohol sa tak stať konečne korunovaným kráľom. Karol dovolil Johanke opäť sa vydať na vojenskú cestu.

Johanka dobyla niekoľko významných miest a nakoniec aj mesto Remeš 

Karol bol korunovaný za kráľa 17. júna 1429 v Remešskej katedrále a vďačil za to Johanke. Stal sa francúzskym kráľom Karolom VII. Johanka počas celého obradu stála po jeho boku.

Po korunovácii si pred neho pokľakla a povedala mu: „Ty si skutočný kráľ, tebe patrí francúzske kráľovstvo“. O niečo neskôr sa pokúsila dobyť aj Paríž, no nepodarilo sa. O 14 dní po korunovácii Karol nastúpil na trón. Posilnený korunováciou uzavrel mier s vojvodom Burgundským a rozpustil armádu.

Johanku už nepotreboval a ponechal ju jej vlastnému osudu 

Jej vojenská dráha sa tak končila, zostalo jej len zopár vojakov a príležitostných bojov.
Na jar v roku 1430 v boji proti Angličanom padla do rúk zradcov, ktorí sa obávali jej veľkej obľúbenosti. Bola zajatá a za veľkú sumu predaná Angličanom. Johanku uväznili vo veži v Ruene. Väznili ju ako ťažkého zločinca s okovami na rukách a nohách. Zasadol veľký súd, s asi 50-timi sudcami.

Johanku odsúdili za kacírstvo, čarodejníctvo, a tiež za nosenie mužského odevu

Žalobcovia tvrdili, že jej vnútorné hlasy neboli od Boha, ale od samotného diabla. Žiadala, aby sa o jej slovách a skutkoch dozvedel pápež, ale neuspela.

Vo chvíli zúfalstva dokonca svoje tvrdenie, že ju vedie Boh, odvolala, a súhlasila, že sa bude znova obliekať ako žena. No o pár dní neskôr svoju stratenú odvahu opäť našla a svoje odvolanie vzala späť. Sudcovia ju vydali Angličanom.

Tí devätnásťročnú Johanku z Arku 30.mája 1431 odsúdili a upálili na Rouenskom námestí Vieux Marché

Jej popol rozptýlili do rieky Seina. Johanka z Arku pomohla kráľovi Karolovi VII. k jeho korunovácii, k tomu, že sa stal vládnucim kráľom, a taktiež sa vyplnilo jej proroctvo o Francúzsku.

Ale kráľ Johanke v jej ťažkej chvíli nepomohol. Neurobil vôbec nič pre jej záchranu. Aby však nebol obvinený, že bol korunovaný čarodejnicou, nechal o niekoľko rokov neskôr proces Johanky z Arku opäť otvoriť a preskúmať.

Johanka bola v procese očistená a označená za obeť omylu

Vďaka nádeji na víťazstvo sa francúzsky ľud po smrti Johany z Arku zmohol a skončila sa vyše storočná vojna. Zásluha patrí aj mladej Johanke, dievčine, ktorá sa postavila do čela francúzskej armády.

Johanka z Arku, Panna Orleánska bola v roku 1909 blahorečená a v roku 1920 ju katolícka cirkev vyhlásila za svätú.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Kráľovná Katarína Aragónska, žena, jedna z mnohých svojho muža Henricha VIII.

 

Zdroj:/http://zivotopis.osobnosti.cz/johanka-z-arku.php
https://sk.wikipedia.org/wiki/Jana_z_Arku
Foto:/http://www.tvnoe.cz/porad/poselstvi-svatych-johanka-z-arku

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.