Krasokorčuliarske hviezdy Nancy a Tonya, ich výšky a pády

Krasokorčuliarske hviezdy Nancy a Tonya. Jedna obľúbená, druhá nenávidená. Ako kráska a zviera. Tonya Hardingová vs. Nancy Kerriganová. Dve súperky na ľadovej ploche. Príbeh, ktorý takmer skončil tragicky a bol námetom na spracovanie filmu.
Tonya a Nancy patrili svojho času k najlepším a najtalentovanejším americkým krasokorčuliarkam, ktoré fanúšikovia totálne zbožňovali.
Nancy, elegantná, modrooká, s úsmevom hollywoodskej hviezdy. Americká Popoluška a miláčik publika. Časopis People ju zaradil medzi 50 najkrajších žien sveta. Detstvo mala ťažké, matka jej oslepla a otec ako zvárač pracoval naraz v troch firmách, aby zarobil dcére na tréningy. Bola ako princezná, pôvabná, s prirodzeným talentom, navyše vzorné dieťa, ktoré sa staralo o slepú matku.
Tonya bola pravý opak. Blonďatá rebelka, bojujúca s astmou, s ťažkým detstvom, ktorá nakoniec našla útechu v krasokorčuľovaní. Už v ôsmich rokoch skákala trojité skoky. Aby mala na zaplatenie trénera, zbierala prázdne fľaše. Vďaka tvrdej drine a vrodenému talentu, dokázala na ľade neuveriteľné veci. Dievča s obrovským talentom a neuhladeným správaním. Ako druhá žena na svete a prvá z USA skočila čistého trojitého Axela. Pri jej skokoch všetci tajili dych. No mimo ľadu bola málo obľúbená a neprispôsobivá. Rozhodcov a usporiadateľov súťaží priam doháňala k zúrivosti. Okrem toho, že často prerušovala program, mala neustále požiadavky na niečo. Raz jej vadil poškodený výstroj, inokedy zas detaily v programe. Navyše sa vydala za uleteného manžela.
Vzťah Nancy a Tonye nebol vôbec priateľský. To vytušil každý, kto bol čo i len chvíľu v ich blízkosti. Osud zariadil, že práve tieto dve sa stretli v súboji o miesto v tíme USA, na Olympijských hrách v nórskom Lillehameri.
Dňa 6.januára 1994 sa začal najsledovanejší ,,trhák“ v histórii krasokorčuľovania. Bolo to v detroitskej Cobo Aréne po tréningu na americkú kvalifikáciu krasokorčuliarov, kde sa malo rozhodnúť o tom, kto bude krajinu reprezentovať na Olympijských hrách.
24-ročná Nancy s bielou stuhou vo vlasoch, hlavná ašpirantka na zlato, dokončila svoj tréning na ľade a zamierila do šatne. Za závesom oddeľujúcim ľadovú plochu od štadióna, ju pristavila reportérka, aby s ňou urobila krátky rozhovor pred súťažou.
Ani jedna zo žien netušila, čo bude nasledovať o pár sekúnd. Reportérka nestihla položiť ani otázku, keď spoza rohu priskočil robustný maskovaný muž a celou silou udrel Nancy kovovou tyčou do kolien. Keby ju zasiahol o centimeter nižšie, tesne pod kolenom, o jej návrate na ľad, by už nemohlo byť ani reči. Nancy spadla na zem a od bolesti začala plakať. Šokovaná reportérka okamžite privolala pomoc. Svetom okamžite obleteli zábery zranenej a plačúcej Nancy Kerriganovej, ako sa jej lekári snažili pomôcť. Celé USA boli v šoku a krasokorčuľovanie sa stalo témou číslo jedna. Ľútosť nad tým, čo sa stalo, prejavila aj Tonya Hardingová. Nakoniec aj Americká krasokorčuliarska asociácia Nancy Kerriganovej odpustila ďalšie kvalifikačné kolá a dovolila jej štartovať na OH. Samozrejme v prípade, že sa uzdraví. Nancy to dokázala a uzdravila sa vďaka vynikajúcej rehabilitácii. V Lillehameri štartovala. Výkony krasokorčuliarok sledovali pri obrazovkách milióny divákov na celom svete. Za svoj obdivuhodný výkon Nancy získala striebornú medailu, no jej sokyňa Tonya totálne prepadla. Za svoje vystúpenie dostala až ôsme miesto. Ale to nebolo všetko. Polícia medzitým odhalila pozadie útoku na Nancy a zistila, že za útokom stojí práve Tonya a jej manžel Jeff Gillooly, ktorý všetko zinscenoval, samozrejme so súhlasom a vedomím Tonyi. Tonya síce spočiatku všetko zapierala, no keď jej manžel výmenou za zníženie trestu svedčil proti nej, priznala sa, že o plánovanom útoku vedela.
Trest pre Tonyu bol nekompromisný, civilný súd ju odsúdil na tri roky podmienečne, spolu so zaplatením 160 000 dolárov odškodného a naviac musela odpracovať 500 hodín verejných prác. No najtvrdším trestom však pre ňu bol doživotný zákaz pretekárskej činnosti. S tým sa Tonya nevyrovnala nikdy. Po prevalení škandálu sa stala najnenávidenejšou ženou Ameriky. Po problémoch s alkoholizmom sa snažila presadiť aj v boxerskom ringu, ale astma a tvrdé knokauty ju donútili aj túto športovú kariéru ukončiť. Vraj sa rozhodla vydať svoju biografiu, v ktorej chce vysvetliť, ako to celé vlastne bolo.
A Nancy? Nancy skončila s krasokorčuľovaním ešte skôr ako Tonya. Svoj odchod zo súťažnej scény oznámila hneď po zisku striebra na Olympiáde. V súčasnosti občas vystupuje v krasokorčuliarskych šou, venuje sa dobročinným aktivitám a zbiera peniaze pre nevidomých. Okrem iného si užíva život ako bývalá hviezda a matka troch detí.

Tento príbeh je mementom toho, že podstata hry spočíva v duchu fair play.

Vaša Iwka

 

Zdroje:/http://sport.aktuality.sk/c/160888/olympijsky-skandal-pripomenie-novy-dokument/
http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/udalost/542/10-naj-pod-kruhmi-bielych-olympiad
F
oto:/http://isport.blesk.cz/clanek/dalsi-sporty-zimni-sporty-krasobrusleni/191013/20-let-od-atentatu-na-kerriganovou-mam-kvuli-ni-zivot-v-troskach-rika-hardingova.html

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.