Mária Luisa Habsbursko-Lotrinská (Rakúska)

Mária Luisa Habsbursko-Lotrinská (Rakúska)

Prežila s Napoleonom štyri roky a porodila mu vytúženého dediča. Vydala sa ešte dvakrát a mala nespočetné množstvo milencov.

Mária Luisa sa narodila 12. decembra 1791 vo Viedni ako druhé dieťa rakúskeho cisára Františka II. a jeho druhej manželky Márie Terézie Neapolsko-Sicílskej. Plavovlasá dievčina nebola krásna, no mala dobrú postavu a vychovanie. A hlavne pochádzala zo vznešeného rodu.

Keď sa Napoleon Bonaparte civilne rozviedol so svojou prvou manželkou Joséphine, pretože mu nedala dediča, zúfalo hľadal ďalšiu nevestu. Vhodnou kandidátkou sa stala práve Mária Luisa Rakúska.

Rakúske vojská už niekoľkokrát podľahli Napoleonovej armáde, a preto sa rakúsky cisár František II. rozhodol strategicky svoju dcéru vydať za obávaného nepriateľa. A tak sa v roku 1810 Mária Luisa vydala za štyridsaťročného Napoleona I. Ešte pred svadbou, 27. marca Mária Luisa cestovala v kočiari do francúzskeho Compiegne za ženíchom. Mala tu prenocovať a stretnúť sa s budúcim manželom. Keďže ho nikdy nevidela osobne, mala z toho strach a ani do Francúzska sa veľmi netešila. Nikdy sa totiž nezbavila obavy, že by ju Francúzi mohli popraviť, tak, ako jej tetu, Máriu Antoinettu.

Napoleon bol pre mladú osemnásťročnú dievčinu starý. Keď sa stretli, vôbec sa jej nepáčil. Mal veľké brucho, krátke nohy a takmer holú hlavu.

Aj Napoleon sa bál spoločného stretnutia. Vedel, že podobizne často klamú, no z Márie Luisy bol prekvapený. Nebola síce krásna, ale milá. Tešil sa a dúfal, že mu porodí zdravého potomka. Vraj sa predtým radil aj s osobným lekárom, či je schopný mať ešte deti. Potvrdenú teóriu si skúšal v praxi s milenkami. Taktiež sa pokúšal schudnúť a naučiť tancovať viedenský valčík, aby prekvapil svoju budúcu nevestu.

Tvrdil

,,Ak je dobrá a porodí mi zdravého syna, budem ju milovať, ako keby bola tou najkrajšou.“ 

A tak budúcu manželku prekvapil ešte pred slávnosťou, v kočiari, kde ju tuho vystískal. Keď prišli do Compiegne, nedbal na protokol, že mal noc stráviť sám. Nevydržal a v komnatách svoju vyvolenú, Máriu Luisu navštívil. Údajne všetko prebehlo k obojstrannej spokojnosti. Dokonca komorná informovala o dôkazoch panenstva.

Mária Luisa napísala otcovi, že je šťastná. V novej domovine ju však prijali veľmi chladne a zdržanlivo. 1.apríla 1810 sa konal na zámku Saint-Cloud ich civilný sobáš. O deň neskôr cirkevný. Pozvanie však prijala iba polovica kardinálov. Dôvodom bol Napoleonov rozvod s prvou manželkou, ktorý nechcela cirkev akceptovať. Samotný sobáš bol náročný. Drobná Mária Luisa bola vraj unavená a ledva niesla ťažký korunovačný plášť. Napoleonove sestry, ktoré jej mali pomáhať, odmietli niesť vlečku.

Manželstvo bolo spočiatku harmonické

Mária Luisa bola dobrou manželkou, čo sa nemiešala do politiky. Ako cisárovná mala povinnosti starať sa len o manžela. Variť mu rannú kávu, dohliadať na jeho stravu a hrať mu pre radosť na klavíri. Zato manžel jej na oplátku prejavoval svoje nálady a prchkú povahu. Hovorí sa, že Mária Luisa len mlčala, no občas i plakala. Hlavne milovala sex a toho sa jej od manžela dostávalo nadostač.

Rok po svadbe porodila cisárovi vytúženého syna Napoleona II., prezývaného Orlík. Chlapec však musel vyrastať na dvore svojho deda, cisára Ferdinanda II., preto Mária Luisa nemala možnosť starať sa o neho. Napoleonovi sa časom prestalo dariť, prehrával bitky a jeho armáda takmer skončila. V roku 1814 sa situácia natoľko vyhrotila, že Mária Luisa musela utiecť z Paríža. Nakoniec bol Napoleon zosadený a v apríli 1814 vykázaný na Elbu.

Marie Luisa sa vrátila k svojmu otcovi Františkovi II. do Viedne. Až tu sa konečne začala cítiť slobodná. City k manželovi akosi razom vyprchali a hoci on chcel a dožadoval sa, aby za ním manželka so synom prišli na Elbu, nestalo sa tak.

Napoleon bol definitívne porazený v bitke pri Waterloo v roku 1815. Po Napoleonovom páde a Viedenskom kongrese sa Mária Luisa stala vojvodkyňou talianskych štátov Parmy a Piacenzy. Konečne si žila svoj nový život. Život s milencom, s jednookým generálom Adamom Neippergom, ktorý mal pôvodne na ňu len dohliadať. V roku 1821 si ho vzala za manžela a mali spolu tri deti.

Napoleon zomrel na Svätej Helene v máji 1821. Po smrti druhého manžela, mala Mária Luisa ako vdova nespočetné množstvo milencov a dokonca sa vydala ešte po tretíkrát za grófa de Bombeless. Jej syn Napoleon II. zomrel v mladom veku na tuberkulózu v zámku Schönbrunn vo Viedni v roku 1832.

Mária Luisa skonala v spánku 17. decembra 1847. S Napoleonom prežila štyri roky a vraj ho už nikdy vo svojom živote nespomínala.

 

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.