Marlene Dietrich: “Siréna s veľkým srdcom”

Hviezda klasického Hollywoodu dodnes inšpiruje svojím dielom, životným príbehom a štýlom.

Marlene sa narodila v Berlíne v roku 1901. Chcela byť huslistkou, ale kvôli zranenému zápästiu sa musela tohto sna vzdať. Odtiaľ bol však len krôčik na dosky, ktoré znamenajú svet. Začala malými rolami v divadelných produkciách v Berlíne a svoju prvú filmovú rolu získala v roku 1923.

Prelomovou sa jej stala rola kabaretnej speváčky Lola Lola vo filme Blue Angel (1930). Nasledoval medzinárodný úspech a zmluva so štúdiom v Hollywoode. Aj keď jej kariéra trvala nezvyčajne dlho, najväčší filmový úspech zožala v tridsiatych a štyridsiatych rokoch.

S príchodom druhej svetovej vojny prišla Marlenina najväčšia životná rola, a to rola bojovníčky proti nacizmu. Nemci ju oslovili hneď na začiatku: ako najslávnejšia Nemka na svete sa mala vrátiť do Berlína a stať sa národným pokladom tretej ríše. Vehementne túto ponuku odmietla a spravila pravý opak, stala sa tvárou nacistického odboja. Cestovala po celej Európe a navštevovala vojakov na frontoch. Udržiavala živú korešpondenciu so svetovými lídrami, pomáhala utečencom. Väčšina jej honorárov z tohto obdobia išlo na pomoc obetiam nacistického režimu, ktoré nejedenkrát u seba ubytovala a pomáhala im vybaviť americké občianstvo. Za svoj prínos dostala nespočetné ocenenia a medaily z mnohých krajín.

Po vojne sa vybrala na kabaretné turné. Prijatá bola pozitívne napríklad aj v Izraeli, kde spievala aj po nemecky, alebo vo východnom Nemecku. Berlínčania až takí nadšení neboli. Marlene po tomto zážitku povedala, že sa tam už nikdy nevráti. Po zvyšok svojho života hlavne spievala a cestovala so svojim kabaretom, aj keď občas natočila film alebo naskúšala divadelnú hru. Do dnešného dňa je označovaná za jednu z najlegendárnejších hviez Hollywoodu.

K tejto legende určite dopomohol aj jej osobný život. Aj keď bola od roku 1923 až do svojej smrti vydatá za Rudolfa Siebera, s ktorým mala svoju jedinú dcéru, nikdy sa netajila svojimi aférami.  A že to boli aféry. Jednalo sa o mužov ako John Wayne, Frank Sinatra či Erich Maria Remarque.

Čím však kedysi (a možno aj dnes) šokovala ľudí bolo jej otvorené priznanie k bisexualite

Tak ako mala nespočet milencov, tak mala aj nespočet mileniek. Dokonca sa pošuškávalo o takých menách ako Edit Piaf, alebo Greta Garbo, s ktorou boli celý život prezentované ako veľké rivalky.

Nech už to bolo akokoľvek, keď sa povie Marlene Dietrich, väčšina z nás si predstaví tajomnú ženu vo fraku a cilindri s cigaretou v ruke, ako ležérne spieva staré štandardy. A práve to je obraz, ktorý je spojený s tými čarovnými slovíčkami femme fatal. Jedná sa tiež o image, ktorý Marlene úzkostlivo roky budovala:
„Obliekam sa pre image. Nie pre seba, nie pre verejnosť, nie pre módu a určite nie pre mužov.“

 

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.