Medzi jej nápadníkov patrili aj Puccini, či nemecký cisár Wilhelm II.

Ema Destinová, legendárna speváčka, sopranistka s nádherným hlasom, ktorej život napriek kráse a talentu nebol vôbec ľahký. Už ako štvorročná vedela hrať na husliach a to veľmi dobre.

Medzi jej nápadníkov patrili aj Puccini, či nemecký cisár Wilhelm II.

Ako prvá hrala v New Yorku ,,Marienku z predanej nevesty“.
A čo je zaujímavé? Už vo svojej dobe bola potetovaná…

Emílie Pavlína Kittlová – Eva Destinnová sa narodila 26. februára 1878 v Prahe. Pochádzala z bohatej, známej a váženej rodiny. Mala štyroch súrodencov a nádherný hlas, ktorý zdedila po svojej matke.
Jej matka, operná speváčka, krátko vystupovala aj v parížskej opere. Nadaná Ema odmalička hrala na klavír, husle, študovala cudzie jazyky. Otec jej zabezpečil najlepších učiteľov. Učiteľku spevu mala Mariu Destinnovú-Löwelovú a Otyliu Sklenářovú-Malú.

Na počesť prvej učiteľky si neskôr Emílie, už ako Ema, dala umelecký pseudonym Destinnová. Dvadsaťročná talentovaná dievčina bola nežná, no s búrlivým srdcom. Mala zaujímavú tvár, s ohnivými očami, bohaté vlasy a peknú postavu. Nič z toho jej však nepomohlo, keď sa uchádzala o miesto speváčky v pražskom Národnom divadle.

Napriek obrovskému talentu, neuspela. Bola vyhodená zo skúšky so slovami:

,,Slečna, zdá sa, že sa pri speve rozčuľujete. Odporúčam vám dať si sprchu.“

Hovorí sa, že riaditeľovi nebola po chuti, kvôli politickým názorom jej otca. Neuvedomujúc si, riaditeľ tak Emu poslal do sveta, k závratnej kariére. So svojím úžasným hlasom sa uchytila v berlínskej Dvornej opere. Jej prvou rolou bola rola v opere Sedliak gavalier. Nadchla nielen publikum, ale aj kritiku. S úspechom prichádzali ďalšie a ďalšie úlohy.

V tom čase ju nemecký a pruský cisár Wilhelm II. poctil titulom ,,Prvý dramatický soprán Berlínskej dvornej opery“.

A pretože cisár vedel oceniť i ženskú krásu, uchádzal sa o jej priazeň.

K Eminým nápadníkom a zbožňovateľom patrili aj dirigent Toscanini, či skladateľ Puccini. Po Berlíne Ema spievala vo Frankfurte, v Mníchove, vo Veľkej opere v Paríži a napokon i v Národnom divadle v Prahe. Ale aj na scéne kráľovskej opery Covent Garden v Londýne. Tu sa stretla so svojim najslávnejším partnerom na operných doskách, Enricom Carusom.

Skutočným vrcholom umeleckej slávy pre ňu však bolo pôsobenie v najprestížnejšej opernej scéne sveta, v newyorskej Metropolitnej opere.

Neuveriteľný úspech jej vyniesla úloha v Pucciniho opere ,,Dievča zo zlatého západu“, kde spievala spolu s Carusom hlavnú rolu. Rola priniesla nevídané úspechy, a tiež rozprávkové honoráre.
Ema sa na javisku cítila ako doma, dokonca napísala aj niekoľko hier pre ochotníkov. Dokázala dať každej úlohe skutočnú hĺbku a reálnosť.

Zaujímavosťou je, že už v tých časoch sa dala Eme Destinnová tetovať. Na tele mala vyobrazené hady.

Emina kariéra bola prerušená až 1. svetovou vojnou, kedy jej v roku 1916 bola zastavená umelecká činnosť. Pri návrate z New Yorku ju na hraniciach zadržali pre podozrenie na účasti v odboji, čo sa však nikdy nepotvrdilo.

V jej rodných Čechách ju prenasledovali a nakoniec uväznili pod policajným dohľadom na jej zámku, v Stráži nad Nežárkou. Po vojne opäť odišla do sveta, no trápila sa ťažkým smútkom a mala navyše existenčné problémy.
Písala romány a ešte ako 45 ročná sa vydala za oveľa mladšieho letca Halsbacha.

Svet ju stále obdivoval a ležal jej pri nohách. Ona ale túžila byť len vo svojej vlasti. Náročný život sa nakoniec podpísal na jej zdraví. Začala mať problémy s očami a kĺbmi. Trpela obezitou a vysokým krvným tlakom. Keď mala päťdesiat, z pódií sa stiahla nadobro.

„Niet nič horšie, ako dívať sa na javisku na starú ženskú,” vravievala.

Istý čas vraj skúšala vyrábať likéry ,,Strážská Černá paní“ a ,,Daliborova krev“, no neuspela. Jej poslednou vášňou a šťastím sa stal rybolov.
Zomrela 28. januára 1930, keď počas operácie očí dostala mŕtvicu a viac sa neprebrala. Na jej pohreb prišli tisíce ľudí. Legendárna, svetovo známa operná diva, je pochovaná na pražskom vyšehradskom Slavíne.

Zaujímavosti

Ema Destinnová sa v roku 1911 sa stretla v Londýne s kráľovským párom a pri príležitosti Korunovácie Juraja V. a kráľovnej Mary spievala v londýnskej Covent Garden hymny národov v šiestich jazykoch.

Pocta speváčke bola vyjadrená zobrazením na českej dvojtisícovej bankovke.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Nemala šťastie ani v láske, ani v panovaní, Mária Stuartová I.

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.