Psychické zmeny počas tehotenstva

Tehotenstvo je zážitok plný rastu, zmeny, obohatenia a výzvy. Rodičovstvo spôsobuje psychické zmeny tak ako u matky, tak aj u otca. Veľa ľudí verí a má takú predstavu, že všetky tehotné ženy žiaria a sú šťastné. Pravdou je, že ženy zažívajú veľa emócií počas tehotenstva, ktoré začínajú už v prvom trimestri. Hoci všetky tehotenstvá majú určité všeobecné podobnosti, každé tehotenstvo je špeciálne. Kým jedna žena má pomerne komplikované tehotenstvo a každú chvíľu trávi na toalete, druhá okrem rastúceho bruška ani netuší, že je tehotná.

Psychické zmeny v prvom trimestri
Početné psychické zmeny nastávajú, akonáhle si žena uvedomí, že je tehotná. Aj keď nemusí vyzerať inak ako pred niekoľkými týždňami, začína cítiť rad zmien. Rýchlo sa meniaci emočný stav je jedným z nich. Situácie, ktoré by za normálnych okolností neriešila, ju môžu vyprovokovať  k slzám alebo zlosti. Takéto emocionálne výkyvy sú u niektorých žien výraznejšie. Mnoho žien sa obáva rizika potratu, ktoré je v prvom trimestri najvyššie. Stres a úzkosť rozhodne žene a bábätku na psychickej pohode nepridáva a možno sa s nimi vyrovnať prostredníctvom relaxačných techník. Meditácia a joga môžu byť v takýchto prípadoch veľmi užitočné.

meditacia

Psychické zmeny v druhom trimestri
Po prípadnom emočnom strese a úzkosti z prvého trimestra možno očakávať lepšiu náladu. Z psychologického hľadiska môže žena začať pociťovať zvýšenú závislosť na svojom partnerovi. Počas druhého trimestra sa nevoľnosť a citlivosť prsníkov, ktorá sa objavila v prvom trimestri, znižuje. To môže zvýšiť túžbu mať sex so svojím partnerom. Telo sa aj naďalej rýchlo mení.

Psychické zmeny v treťom trimestri
Po druhom trimestri sa tehotné ženy začínajú pripravovať na pôrod, a to fyzicky a aj psychicky. Tretí trimester je čas očakávania. Čoskoro ubehne deväť mesiacov a bábätko sa narodí. Častokrát ak ide o prvorodičky, okolie sa uisťuje, že sa budúca mamina cíti v poriadku. Ak má žena bezproblémové tehotenstvo, pravdepodobne ešte stále pracuje. Môžu ju napadnúť aj myšlienky o schopnosti byť dobrou mamou. Najmä prvorodičky môžu pociťovať úzkosť a obavy, či budú vedieť, že už je to tu.

Psychické zmeny u partnera
Budúci otec, zvlášť v treťom trimestri, môže pociťovať tvorivú potrebu. Možno bude chcieť namaľovať alebo ozdobiť izbičku, vyrobiť kolísku ako spôsob, ktorým sa zapojí do blížiaceho sa pôrodu. koliskaBlížiace sa otcovstvo tiež môže priniesť so sebou všetky spomienky a emócie z partnerovho detstva, zo vzťahu s jeho otcom. Tehotenstvo môže vyvolať silné pocity aj u muža, ktorý už deti má. To poskytuje príležitosť na premýšľanie o tom, akým je vlastne otcom. A v neposlednom rade je pre mnohých mužov ťažké otvorene priznať, že majú obavy.

Pochopiť spoločné zmeny, ktoré nastávajú v priebehu tehotenstva, pomôže tak tehotným ženám ako aj nastávajúcim otcom porozumieť lepšie sebe a aj svojmu partnerovi. Toto pochopenie môže prehĺbiť vzťah medzi oboma rodičmi.

Lu

Prečítajte si tiež: 7 mýtov o manželstve

Zdroj:/http://health.howstuffworks.com/pregnancy-and parenting/pregnancy/issues/understanding-psychological-changes-during-pregnancy.htm

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.