Kríza v spálni a potom prezývka „Madame Déficit“, Mária Antoinetta

Mária Antoinetta, pätnáste dieťa Márie Terézie a cisára Františka I. Lotrinského

Hovorilo sa o nej, že je od prírody náchylná k ľahkomyseľnosti, že mala záľubu v šatách, topánkach a účesoch, a že najdôležitejšími osobami sa stali pre ňu kaderník, krajčírka, obuvník, či výrobcovia šperkov.
Mala prezývku „Madame Déficit“. Bola často označovaná ako hlavný vinník bankrotu štátnej pokladnice. A možno to bolo inak…

Mária Antoinetta bola pätnástym dieťaťom Márie Terézie a cisára Františka I. Lotrinského.
Maria Antónia Habsbursko-Lotrinská sa narodila 2. novembra 1755 vo viedenskom Hofburgu. Vyrastala na dvore, ktorý patril k najpokrokovejším v Európe.

Cisársky pár oddeľoval súkromný život od oficiálneho, a preto sa ich deti mohli hrať aj s obyčajnými deťmi. Mohli sa voľnejšie obliekať a mali k dispozícii záhradu, či dokonca súkromnú ZOO. Keďže Mária mala veľa starších sestier na vydaj, matka ju tak trochu zanedbávala.
Dvanásťročná vedela čítať a písať iba s veľkými problémami.
Keď jej matka Mária Terézia ovdovela a začala vládnuť spolu so synom Jozefom II., chcela cez sobáše svojich dcér upevniť postavenie krajiny.
V tom čase bola mladučká Mária jediná z dcér vhodná na sobáš, a to so šestnásťročným následníkom francúzskeho trónu. Vydávala sa vo Versailles ako štrnásťročná a dostala oficiálne meno Mária Antoinetta.
V tých časoch platil zvyk, že manželstvo sa má naplniť vo svadobnú noc. Tomuto mladučkému páru sa to však nepodarilo dlhých sedem rokov. A nielen to. Ako sa neskôr ukázalo, primladý panovník nebol pripravený vládnuť ani krajine.
Máriu Antoinettu vo Francúzsku prijali ľudia vrelo. Ale dvorné dámy ju medzi sebou pohrdlivo prezývali Rakúšanka.
Matka Mária Terézia dala svoju dcéru vo Francúzsku sledovať na každom kroku. V listoch jej vyčítala, že nevie vzbudiť vášeň vo svojom manželovi.

„Opätuješ city, ktoré ti manžel prejavuje? Nie si chladná a nepozorná?“ vraj vyčítala matka dcére v listoch…

Ľudovít totiž so svojou mladou ženou spal iba občas. Kríza v spálni, ale i matkine výčitky spôsobili, že sa Antoinetta vrhla na hazard, hrala karty a utrácala peniaze na konských dostihoch, či za výlety do mesta.
Tiež nechala voziť drahé látky na šaty, krajky, či šperky a usporadúvala nákladné plesy.
Za to bývala často označovaná za vinníčku bankrotu štátnej pokladnice.

Prezývali ju „Madame Déficit“

Mala záľubu v okázalých róbach a účesoch, a vraj najdôležitejšími osobami sa stali pre ňu kaderník, krajčírka, obuvník, či výrobcovia šperkov.
Neustále nákupy, obrovský štátny dlh, neschopnosť vtedajších ministrov, ale aj kráľa presadiť zdanenie šľachty, to všetko spelo k úpadku ekonomiky kráľovstva.

Po smrti Ľudovíta XV. bol Máriin manžel korunovaný za kráľa Ľudovíta XVI.
Konečne sa im narodili deti. Dcéra a po nej chorľavý syn. Ďalšie dve deti zomreli.
Paríž v tom čase zaplavili rôzne pamflety, ktoré obviňovali kráľa z impotencie a mladú kráľovnú zo sexuálnych orgií nielen s mužmi, ale aj so ženami. Všetko to však boli zrejme výmysly, pretože sa nikdy nedokázalo, že by kráľovná bola svojmu manželovi neverná.
Mária Antoinetta ešte viac prepadla svojim extravagantným vášňam, nákupom a hrám.
Navyše si kúpila drahý zámok, ktorý nechala zrenovovať. Chcela ho nechať ako dedičstvo svojim deťom. No u šľachty to vzbudilo veľkú nevôľu a tá sa rozšírila po celej krajine.

Začali ju vykresľovať ako záletnicu, čo vie len utrácať.
Kráľa trápili depresie a politickým rozhodnutiam sa vyhýbal. A tak Antoinetta získavala v politike vplyv, čo vôbec neplánovala. Ale finančné problémy v krajine nedokázala vyriešiť.

Starala sa o chorého kráľa i chorého syna, ktorému tuberkulóza zničila chrbticu. Situácia vo Francúzsku bola neudržateľná a vyžadovala si reformy. Antoinetta plánovala útek z krajiny, no ten jediný, ktorý sa uskutočnil, skončil neúspechom.
Kráľa zbavili trónu a jeho rodina skončila za mrežami. Oficiálne sa zrušila monarchia. Ľudovít XVI. bol odsúdený na smrť gilotínou. Antoinetta od žiaľu odmietala jesť a jej zdravie sa zhoršilo. Mala tuberkulózu.
Pred tribunál ju postavili 14. októbra a nedali jej ani šancu na poriadnu obhajobu.
Obvinili ju z organizovania orgií vo Versailles, z toho, že do Rakúska posielala francúzske milióny, a tiež na ňu uvalili mnoho iných obvinení. Najvážnejším však bolo, že sexuálne zneužila svojho syna. Jej reakcia na to vraj bola taká emotívna, že sa na jej stranu priklonili aj ženy z ľudu. Márii Antoinette to však nepomohlo.

Po dvojdňovom procese ju 16. októbra 1793 oblečenú ako bežnú ženu, vo veku necelých 38.rokov, popravili gilotínou. Jej telo hodili do neoznačeného hrobu na cintoríne La Madeleine. Až v roku 1815 telesné ostatky Ľudovíta XVI. a jeho manželky Márie Antoinetty exhumovali a kresťansky pochovali vedľa ostatných francúzskych panovníkov v Bazilike sv. Denisa.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Michèle Mercier, alebo slávna božská Angelika


https://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1ria_Antoinetta

Foto:/ https://cz.sputniknews.com/czech.ruvr.ru/2010/11/26/35664814/

 

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.