Neverbálna komunikácia: čo hovoríte svetu?

V poslednej dobe som sa prichytila pri tom, že si všímam, ako sedím, čo robím s rukami, ako chodím… Málokto si uvedomuje, že neverbálna komunikácia je veľmi dôležitá, a veľa krát nám povie viac, ako slová. V tomto článku nájdete 10 častých spôsobov neverbálnej komunikácie a vysvetlenie, čo týmito getami vyjadrujete ľuďom okolo seba.

 1. Zatváranie očí
  Ak si šúchate, zakrývate alebo zatvárate oči na dlhšie ako okamih, snažíte sa niečo vytesniť. Je mechanizmus, ktorý pomáha, aby náš mozog nespracovával podnety, ktoré nechceme, alebo ktoré nás ohrozujú.
 2. Dvíhanie alebo zmraštenie obočia
  Zdvihnuté obočie signalizuje zvedavosť alebo záujem, zmraštené obočie zase negatívne emócie, ako zmätenie alebo strach. Ak sa emočne nachádzate v strede tohoto spektra a niečo vás jednoducho nezaujíma, vaše obočie zostane v prirodzenej polohe.
 3. Nakláňanie sa
  Väčšina ľudí sa nakláňa celým telom smerom k tým, ktorý ich zaujmú. Ak sa vystriete, keď vidíte svojho nadriadeného, preukazujete jej alebo jemu rešpekt. Ďalšou vecou je správne prijatie. Ak sa s niekým rozprávate a niekto vás uprostred tejto konverzácie osloví, nakloňte svoje telo smerom k tomuto nováčikovi, aby ste dali najavo, že je vítaný bez toho, aby ste museli prerušiť vašu konverzáciu.
 4. Prešľapovanie z nohy na nohu
  To, ako sa hýbete hovorí o vašom postoji. Ak v kuse prešľapujete z nohy na nohu vyjadrujete, že cítite úzkosť alebo ste rozrušené. V skratke sa jedná o fyzickú reprezentáciu toho, čo sa deje vo vašej hlave: máte veľa myšlienok, neviete sa sústrediť len na jednu, a teda neobstojíte na mieste.
 5. Masírovanie čela alebo ušných lalôčikov
  Tieto ukľudňujúce pohyby prinavracajú rovnováhu pri pocitoch zraniteľnosti alebo nepokoja. To isté platí, ak objímete samú seba alebo si šúchate nohy keď sedíte. Hladenie nervových zakončení na týchto miestach upokojuje, znižuje krvný tlak a tep.
 6. Prekríženie rúk
  Táto póza nie vždy znamená hnev ale ak je spojená s prekríženými nohami, jedná sa o defenzívny pozíciu. Vždy si všimnite aj okolie. V mnohých prípadoch to znamená, že je dotyčnej osobe zima a pre mnohých je to jednoducho len príjemná poloha.
 7. Otvorené dlane
  Otvorením dlane (ako keby ste niesli tácku) dávate najavo, že ste otvorené novým nápadom, ktoré sú vám prezentované. Ak vaše dlane smerujú dole alebo sú zaťaté v päste, vyjadrujete silný postoj, ale aj to, že nie ste flexibilné.
 8. Skrývanie rúk
  Ak často dávate ruky do rukávov, vreciek alebo za chrbát znamená to, že niečo skrývate. Niekto vám môže tvrdiť niečo, ale tieto gestá naznačujú, že vám nehovorí všetko.
 9. Prekrížené nohy
  Všimnite si, ktorým smerom krížite nohy. Ľudia zvyknú pri konverzácii v sede smerovať špičku vrchnej nohy smerom k osobe, ktorá je podľa nich najprístupnejšia. Ak dvíhate prsty tejto nohy, znamená to, že vaše pocity k tejto osobe sú extra pozitívne.
 10. Státie s rozkročenými nohamiNohy v šírke pliec indikujú dominanciu a vytrvalosť. Ak ste súčasťou hádky, alebo diskusie podporte svoje tvrdenia týmto postojom. Ruky v bok nikdy nemôžu uškodiť, jedná sa totiž o tradičné vyjadrenie moci.

  Zdroj: http://www.realsimple.com/health/mind-mood/reading-body-language/how-read-body-language-1

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.