ZLOMENÉ SRDCE NIE JE VÝMYSEL

Mnohí ľudia považujú „zlomené srdce“ za metaforu, ktorá vystihuje pocit hlbokej melanchólie a smútku. Avšak, čoraz viac vedeckých dôkazov naznačuje, že tento pojem nie je iba literárnym výtvorom. Môže mať aj reálne fyzické dôsledky na naše zdravie.

FYZIOLOGICKÉ PREJAVY ZLOMENÉHO SRDCA
Na silnú emocionálnu bolesť reaguje telo rôznymi spôsobmi. Jeden z najznámejších fyzických prejavov zlomeného srdca je syndróm tako-tsubo, známy aj ako „syndróm zlomeného srdca“ alebo „stresová kardiomyopatia“. Tento stav môže byť vyvolaný intenzívnym emocionálnym stresom, ako je smrť milovanej osoby, rozchod alebo iný traumatický zážitok. Pri syndróme tako-tsubo dochádza k dočasnému oslabeniu svaloviny ľavej komory srdca, čo spôsobuje, že srdce sa nedokáže správne sťahovať a pumpovať krv. Symptómy môžu byť podobné infarktu myokardu – bolesť na hrudi, dýchavičnosť a nepravidelný tep. Aj keď je tento stav zvyčajne dočasný, môže byť nebezpečný a v niektorých prípadoch dokonca fatálny.

PSYCHOLOGICKÉ A EMOCIONÁLNE NÁSLEDKY
Okrem fyzických prejavov má zlomené srdce aj výrazné psychologické a emocionálne dôsledky. Smútok, depresia, úzkosť a pocit beznádeje sú bežnými reakciami na stratu. Ovplyvňovať môžu každodenné fungovanie, pracovný výkon a medziľudské vzťahy. Dlhodobý stres a smútok môže oslabiť imunitný systém, zvýšiť riziko vzniku chronických ochorení a zhoršiť celkovú kvalitu života.

PREČO PREŽÍVAME TAKÚ SILNÚ BOLESŤ?
Láska je hlboká emócia, ktorá spája naše srdcia s inými ľuďmi. Keď sa táto väzba stratí, cítime sa stratení a osamelí. Chýba nám niekto, s kým by sme sa mohli podeliť o svoje myšlienky a pocity, niekto, kto by nám rozumel a podporoval nás. Okrem toho, strata lásky môže narušiť naše plány a sny do budúcnosti. Musíme sa vyrovnať s novou realitou a znovu si vybudovať svoj život bez toho, koho sme milovali. Neexistuje univerzálny recept na prekonanie smútku zo straty lásky. Každý z nás prežíva bolesť individuálne a potrebuje svoj vlastný čas na uzdravenie.

Doprajte si čas na smútok – nepokúšajte sa potlačiť svoje emócie. Plačte, ak potrebujete, a vyjadrite svoj smútok akýmkoľvek spôsobom, ktorý vám vyhovuje.

Hovorte o svojich pocitoch – porozprávajte sa s priateľmi, rodinou, alebo terapeutom o tom, čo prežívate. Zdieľanie svojich pocitov vám môže pomôcť cítiť sa menej osamelí a pochopení.

Starajte sa o seba – dbajte na zdravý životný štýl, doprajte si dostatok spánku, jedzte zdravú stravu a venujte sa aktivitám, ktoré vás bavia.

Nestrácajte nádej – aj keď sa teraz cítite zlomení, vedzte, že bolesť časom pominie a vy opäť nájdete lásku a šťastie.

Zlomené srdce nie je výmysel. Je to reálna bolesť, ktorá si vyžaduje čas a úsilie na uzdravenie. 

Autorka: Michaela

Foto: Shutterstock


Facebook komentár