Stačí byť ženou a všetko môže plynúť

Je jeseň a vonku začína byť ticho. Je čas prípravy na zimu a na oddych. Príroda pomaly necháva odísť všetko, čím bola v lete tak príťažlivá… Pre udržiavanie letného štýlu už nemá dosť sily. Je to v poriadku. Aj nahé stromy vedia byť krásne.

Čo je tou neznámou silou, ktorá nás núti byť na sto percent efektívna v každej oblasti  nášho života? A čo tak sa naučiť jednoducho všetko nechať plynúť?

Takéto sme! Ľudské bytosti nie sú šťastné, pokým nemajú plnú moc nad svojimi životmi. Ale je vôbec možné byť vo všetkom stopercentné?

Niektoré ženy chcú byť perfektnými matkami, perfektnými manželkami, dokonalými zamestnankyňami… V skratke – chcú byť dokonalejšie než dokonalé.  To je priveľký ideál na to, aby bol dosiahnuteľný! Bez toho, aby sme si to uvedomovali, plytváme časom a energiou v snahe dosiahnuť dokonalosť namiesto toho, aby sme si užívali každú plynúcu chvíľu.

Vec prístupu

Nechať plynúť je vecou prístupu. Rovnako to znamená uvažovať nad tým, čo nám to prinesie a čo obetujeme. Lebo je pravdou, že nechať veci diať sa znamená obetovať kontrolu nad nimi. Nakoniec zistíme, že viac nechceme kontrolovať nič vo svojom vesmíre. Ale čo nám táto kontrola prináša? Čo je jej pozitívnym zámerom?

Čo sa stane, ak postavíme plynutie proti jeho protikladu, kontrole? V skutočnosti celý problém vzniká v potrebe všetko kontrolovať. Znamená to, že máme zabudnúť na naše ciele a plány? Nie, vôbec nie. Znamená to len, že sa potrebujeme naučiť prijať uskutočnenie vecí iným spôsobom.

Nechať plynúť znamená vzdať sa nadvlády, je to zrieknutie sa potreby všetko overovať, je to akceptácia toho, že niekto iný je niekto iný a že my sme my, a nie tie, ktorými sme vždy chceli byť.

Všímavosť

Jedna vec je istá, aby sme tento stav dosiahli, potrebujeme byť všímavé k nezmyselnosti a strate energie, ktorú vkladáme do túžby po dokonalosti a rovnako k všetkým dobrým časom, kedy sme zabudli byť perfektné. Kvôli čomu? Perfektné kvôli sebe, alebo kvôli niekomu inému?  Čo sa stane, keď si dovolíme jednoducho iba byť? Odvážne nedokonalé?

Čo sa stane, keď dokážeme nechať veci plynúť? Aké budú následky? Budeme menej dôležité? Môžeme sa naučiť mať sa lepšie?

NLP

V NLP (Neurolingvistické programovanie ) sa používa model SCORE ( v angličtine to  znamená symptóm, príčina, účel, zdroje a následky).  Napríklad ak príčinou je „ ja nikdy nie som schopná vypnúť“, otázkou bude „snaha o dosiahnutie dokonalosti“, cieľom „neporušiť to“, zdrojom „nechať veci plynúť“ a výsledkom bude „vnútorná spokojnosť“.

Konkrétne, ak sme nikdy nedokázali vypnúť, sústavne ideme proti dokonalosti vo všetkých oblastiach nášho života. V takom prípade náš cieľ ( ktorý má vzťah k príčine)  by mohol byť „skúsiť to neporušiť“. Aké zdroje teraz môžeme použiť, aby sme to zvrátili? „Nechať to plynúť“.  To bude mať priamy dopad na náš život „s pokojom a vnútornou spokojnosťou“.

Pár tipov, ktoré pomôžu:

Žiť prítomný okamih
Náš život je príliš často ako hodinky. Všetko potrebujeme plánovať, vedieť dopredu. Čo sa stane, ak budeme žiť teraz, a nebudeme vedieť, čo príde? Doprajme si čas dívať sa na to, čo sa deje, obdivujme to a tešme sa z toho! Buďme všímavé k tomu, aké šťastné dokážeme byť z každej maličkosti, napríklad zo šálky rannej kávy, z jej chuti, z tepla, ktoré nám prináša. Ak uviazneme v zápche, namiesto zlosti si nahlas spievajme. Pozrime sa z okna a tešme sa z prírody a jej krásy. Žiť okamihom sa dá naučiť!

Jeden malý krok

Robme vždy len jeden krok. Je zbytočné ísť príliš rýchlo a výsledky nebudú také, aké sme očakávali. Doprajme si čas mať čas, to je kľúč k úspechu. Ani Rím nepostavili za jeden deň!

Relaxujme

Relaxácia nezaberie veľa času. Ľahko si pridáme jednu alebo dve 10 – 15 minútové pauzy do nášho rozvrhu. Využime tento čas na oddych alebo len dýchajme! Vystavme sa slnku, prechádzajme sa v parku, alebo si iba dovoľme vypnúť!

Joga

Joga je nádherný spôsob, ako nechať veci plynúť, je to čas načúvať svojmu telu a relaxovať. Joga je hinduistická technika, ktorá požaduje ovládnutie vitálnych funkcií nášho tela, aby oslobodila našu myseľ z jej obmedzení. Slovo Yoga pochádza zo sanskrtu a znamená „koreň“. Joga nie je náboženstvo, ale cvičenie. Harmonizuje telo, myseľ aj dušu.

Dýchanie

Spôsob, akým dýchame, priamo ovplyvňuje naše emócie“, hovorí Lionel Coudron, športový lekár a riaditeľ Inštitútu jogy a terapie v Paríži. „ Vždy, keď sme vyrušení, naše dýchanie sa zmení. Ak dosiahneme rýchlu dychovú frekvenciu, korešponduje to so stresom a úzkosťou a my sme týmto emóciám vystavení. Ako jediné živé bytosti, ktoré môžu pracovať na frekvencii a amplitúde svojho dýchania, prvá vec, ktorú máme urobiť, je znížiť dychovú frekvenciu a tým redukovať stres“.

Nechať plynúť neznamená zabudnúť na minulosť a žiť v prítomnosti pre budúcnosť.

Nechať plynúť znamená byť všímavé k tomu, kým sme a prijímať sa také, aké sme. 

Nechať plynúť znamená dovoliť si iba byť, bez toho, aby sme chceli byť niečím viac!

Tak ako, dámy, máme odvahu nechať veci plynúť?

Nel

 

Zdroj: http://www.motherforlife.com/woman/psychology/8017-letting-go.thtml

 

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.