Ako zastaviť negatívne myšlienky?

Ako sa tak nad tým zamýšľam, ľudí v mojom okolí by som mohla rozdeliť do dvoch táborov. V prvom sú tí, ktorí sú pozitívni a prevažnú väčšinu času z ich úst znejú vety typu „nie je problém“ – a hovoria ich s úsmevom. V druhom sú tí, ktorí vo väčšine vecí vidia problém a nemožno o nich tvrdiť, že by pozitivizmom sršali. Tak ako tak, keďže svet nie je čiernobiely, aj tí „pozitivisti“ majú občas chmáry na tvári a „negativisti“ ma zasypávajú optimistickými heslami. Ale ako to už tie roky pozorujem, tým usmiatym, ktorí skoro nikdy nemajú s ničím problém, sa darí lepšie. Zdravotne, finančne, v osobnom živote. Znamená to, že zákon príťažlivosti naozaj funguje?

Každému sa občas stane, že má deň blbec. Lebo vstal zlou nohou, lebo je vonku škaredé počasie, lebo musí urobiť niečo, čo sa mu zrovna nechce, lebo … A tak by som mohla pokračovať ďalej, ale načo? Akonáhle prídu negatívne myšlienky a my ich začneme živiť (znamená to, že ich nezastavíme, ale naopak – zameriame sa na ne a začneme pridávať ďalšie a ďalšie – veď keď deň blbec, tak nech už je poriadny, čo?), zle je.

Treba ich zastaviť hneď a zaraz. Spôsobov je viac a na každého môže platiť niečo iné, prípadne kombinácia viacerých.

pozitivne-myslenie

Bude to znieť možno divne, ale začnite spievať. Ak patríte do skupiny menej zdatných spevákov a budete sa pri speve počúvať, možno vybuchnete smiechom. Mnohí spievajú v prípadoch, keď sa cítia príjemne – v sprche, pri varení či upratovaní. Skúste si tento stav navodiť a negatívne myšlienky v prvopočiatku zastaviť. Pomôcť môže tiež obľúbená veselá hudba, najlepšie poriadne nahlas.

Zamyslite sa nad tým, za čo ste vďační. A ak nepomôže sa poďakovať v mysli, poďakujte sa na papieri. Dôvodov na vďačnosť je oveľa viac, ako by si mohol človek na začiatku myslieť. Začnite ďakovať a ďakujte za všetko – nič z toho totiž nie je samozrejmosť.

Začnite sa hýbať, zamestnajte svoje telo. Či to bude prechádzka v prírode, krátke cvičenie alebo tanec (možno v kombinácii s obľúbenou hudbou) – nezáleží na tom. Sústreďte sa len na to a „vypnite hlavu“. Len pár minút môže stačiť na to, aby ste veci začali vidieť farebnejšie.

Meditácia je bezmyšlienkovosť a úplne ideálny prostriedok na zastavenie akejkoľvek negativity. Či už vlastnej alebo prichádzajúcej zvonka.

A v neposlednom rade, obklopte sa ľuďmi s pozitívnym myslením. Pretože ak z každej strany budete počúvať, ako sa to nedá, ako to nejde, a ako je všetko zle, bude to presne tak. Výber je teda len na vás.

Lu

Prečítajte si tiež: Sme priemerom 5 ľudí, s ktorými trávime najviac nášho času

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.