4 spôsoby, ako si udržať živý vzťah

ZSS_4_titul

Psychológovia už roky skúmajú, prečo niektoré vzťahy zlyhávajú. Uvedomili si však, že keď ide o vzťahy, nezlyhať nie je to isté, ako mať úspešný vzťah. Páry, ktoré zažívajú veľa negatívneho sú viac-menej predurčené na zánik. Rovnako to však je aj pri pároch, ktoré nezdieľajú veľa pozitívnych emócií. Ako teda udržať zdravý vzťah pri živote? Tu je pár tipov od odborníkov, ktorí sa zaoberajú touto tématikou.

ZSS_4_hra1. Hrajte a smejte sa – spolu
Hranie nie je len pre deti. Vtipné doťahovanie vás môže zblížiť. Páry, ktoré sa viac smejú sú spokojnejšie. Humor môže napomôcť aj v krízovej situácii. Takže, keď budete s partnerom rozmýšľať nad vybratím filmov, vyberte komédiu, dajte si vtipné prezývky. A nabudúce, keď vám váš partner povie niečo, čo sa vás dotkne, skúste namiesto obranného postoja odpovedať vtipom.

2. Skúšajte spolu nové veci
Tieto nové aktivity by mali byť zábavné a vzrušujúce a ich novosť by vám mala pomôcť pri vytváraní nových, spoločných spomienok. Budete sa cítiť ako tím a váš vzťah bude zábavnejší. Zabránite tak nude, zblížite sa a budete všeobecne spokojnejší. Nemusí sa jednať pritom o nič extrémne, začnite v malom – vyskúšajte nové jedlo alebo zájdite na výlet.

3. Pracujte na vďačnosti
Myslím, že všetky sa zhodneme na tom, že je dôležité robiť pre toho druhého maličkosti. Je však rovnako dôležité všímať si ich a poďakovať sa. Ak sa ľudia cítia vďační voči svojmu partnerovi, obaja partneri sa cítia viac prepojení a spokojnejší vo vzťahu. Je tiež dôležité byť vďačný za osobu, akou je váš partner. Ak budete podráždené, skúste si zahrať hru: predstavte si, ako by váš život vyzeral, keby ste ho nikdy nestretli, alebo ako by ste sa cítili, keby sa mu niečo stalo. Je to trošku morbídne, ale funguje to.

ZSS_4_oslava4. Oslavujte triumfy
Podporovať sa navzájom v ťažkých časoch je samozrejmosť, ale je tiež dôležité ukázať vzájomnú podporu, keď všetko vychádza. Páry, ktoré spolu oslavujú úspechy, sú spokojnejšie, majú menej konfliktov, zažívajú spolu viacej zábavy a sú vo všeobecnosti šťastnejšie. Takže keď vášho partnera nabudúce povýšia, alebo sa mu zadarí v niečom inom, dajte si záležať a oslávte to s ním.

zdroj: https://www.psychologytoday.com/blog/between-you-and-me/201204/four-ways-keep-your-relationship-alive

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.