O láske na prvý pohľad vedecky

Koncept lásky na prvý pohľad je večne živý. Je základom množstva moderných romantických komédií, či zamilovalých románov, no kredit dôvery získal aj vďaka vedeckým výskumom. Za posledných pár rokov sa mnohé štúdie pokúsili tento fakt dokázať pomocou uvoľňovania chémie v mozgu, ktorá zasahuje intelekt a kognitívne funkcie a produkuje pocit eufórie.

Profesorka Stephanie Ortigue z Syracuse University v USA vo svojej štúdii z októbra 2010 publikovala svoje výsledky na túto tému v časopise Journal of Sexual Medicine. Zistila, že rýchle uvoľnovanie hormónov dopamínu, oxytocínu, adrenalínu a vazopresínu, ktoré,  najmä ak spolupôsobia, vytvárajú intenzívny pocit, nazývaný zamilovanosť.

“Tieto zistenia si žiadajú položiť otázku: je láska záležitosťou srdca, alebo mozgu?“ hovorí profesorka. “Ja by som povedala, že skôr mozgu, no srdca sa týka tiež, pretože koncept lásky je formovaný obojsmernými procesmi medzi mozgom a srdcom zdola nahor, aj zhora nadol. Napríklad aktiváciou niektorých častí mozgu môžeme vyvolať stimuláciu srdca a pocity motýľov v bruchu. Príznaky, ktoré pociťujeme v srdci, môžu niekedy mať svoj pôvod v mozgu.  Tieto výsledky potvrdzujú, že pocity lásky majú vedecký základ.“

Neil Macrae, profesor psychologických a neurologických vied na Dartmouth College vo Veľkej Británii publikoval svoje výsledky v novemberi 2002 v časopise Psychologická veda. Poukazuje na to, že ovulácia zosilňuje odpoveď ženy na feromón androstenol, ktorý sa typicky vyskytuje u mužov. Táto štúdia tiež upozorňuje na zvýšenú odpoveď žien pri pohľade na mužskú tvár s maskulínnymi črtami, ako je napríklad výrazná sánka alebo široké čelo, ktoré zdôrazňujú, že vlastnosti ako je sila, agresia alebo dominancia, pravdepodobne viac priťahujú ženy hľadajúce mužského partnera.

Ženy, hovorí profesor, preferujú tváre s výrazne mužskými črtami počas ovulácie, a muži so ženskejšími črtami tváre ich priťahujú viac v ostatných fázach cyklu. Popritom mužský pohľad na to, čo je atraktívne, zostáva relatívne konštantný.

Zdá sa, že na teórii luka a šípa môže byť niečo pravdy. Štúdia Dr.Macrae’ takisto zistila, že uprený pohľad pravdepodobnejšie vyvolá odozvu v opačnom pohlaví.

“Teda fyzicky to možné je, no to, že ste sa práve zamilovali neznamená, že váš vzťah vytrvá”, hovorí Dr. Dr Salida Afridi, klinická psychologička z Inštitútu Ľudských vzťahov v Dubaji.

“Lásku považujem za niečo viac, než je prvotná príťažlivosť, je to o vložení sa do druhého človeka, do jeho emocionáloneho a duchovného rastu,” hovorí Afridi. “V hre sú hlbšie témy, než iba krása a príťažlivosť. Teda ak sa môžeme sa do niekoho na prvý pohľad zamilovať, potrebujeme na vzťahu pracovať, aby sme ho udržali nažive.”

O čo viac, čím sme mladší, tým menej máme vyvinutú definíciu lásky, dodáva. “Keď sme mladí, nerozumieme výzmanu pravej lásky. Sme náchylnejší myslieť si, že láska na prvý pohľad vydrží večne. Nanešťatie tomu tak nebýva, pretože ak na vzťahu nepracujeme, zvyčajne vyrdží od troch-štyroch mesiacov do troch-štyroch rokov.“

Dr. Roghy McCarthy, ktorá prevádzkuje Poradenskú a vývinovú kliniku v Dubaji, súhlasí. “Vzťah je ako rastlina,” hovorí. “Ak ju nepolievate a nestaráte sa o ňu, nebude rásť a prípadne zvädne a umrie.” Identifikuje štyri stupne zdravého manželstva: lásku, záväzok, úprimnosť a rešpekt a hovorí, že je doležité mať všetky tieto štyri kvality vo svojom vzťahu, aby mohol rásť.

Verí tomu, že muži sa na prvý pohľad zamilujú pravdepodobne častejšie, než ženy. “Muž sa zamiluje a okamžite chce ženu vlastniť. Dokonca aj keď s ním nechce nič mať, môže ju presviedčať. Medzi ženami je raritou, ak sa nájde taká, ktorá presviedča muža, aby ju miloval.“

 

Prečítajte si tiež: Objednajte si svojho vysnívaného partnera

Zdroj: http://www.thenational.ae

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.