ISTANBUL- MODERNÁ METROPOLA S BOHATOU HISTÓRIOU

Mesto na dvoch svetadieloch, plné kontrastov a pestrých zážitkov. Istanbul je jednoducho láska na prvý pohľad a ak ste doteraz nemali ambíciu vidieť ho na vlastné oči, skúste svoj názor prehodnotiť. Poďte sa nadýchnuť jeho omamnej atmosféry, nechajte sa ohúriť monumentálnymi stavbami a zoznámiť s históriou, ktorá sa dokonalo mieša so súčasnými trendami.

KOZMOPOLITNÁ ATMOSFÉRA

Istanbul, moderná metropola spájajúca Európu a Áziu cez majestátny Bospor, žiari bohatou históriou a dynamickým urbanizmom. Napriek tomu, že sa pýši tisícročnou históriou, je zároveň modernou metropolou s vysokými mrakodrapmi, živými trhoviskami a pulzujúcou kultúrou. A práve tu je čas spomaliť a vychutnať si všetko, čo ponúka na maximum. Počas prechádzky ulicami Istanbulu sa môžete ponoriť do doby Byzancie, preskúmať odkaz Osmanskej ríše a zároveň zažiť moderný životný štýl. Istanbul nie je iba mestom, je tiež jedinečnou križovatkou kultúr, kde sa stretáva minulosť a prítomnosť vo veľkom štýle.

ARCHITEKTONICKÉ SKVOSTY

Istanbul je mestom, ktoré sa oplatí navštíviť opakovane. Vždy ponúkne niečo nové, neprebádané a ohromujúce. Srdce mesta bije v historických pamiatkach, ako je ikonická Aya Sofia. Pôvodne kresťanská bazilika premenená na mešitu je dnes známa ako múzeum. Modrá mešita – Sultanahmet Camii zostupuje do histórie osmanských sultánov a predstavuje skutočný architektonický skvost aj vďaka modrým dlaždiciam, ktorými je vyzdobená. Povinnou zastávkou by mal byť Bosporus Bridge – most, ktorý spája európsku časť mesta s tou ázijskou a jedným z najvýraznejších symbolov Istanbulu. Za zmienku stoja aj dva bazáre, obísť ich by boa naozaj škoda. Bazár korenia je jedným z najstarších a najväčších trhovísk v Istanbule, kde môžete objavovať a ovoniavať širokú škálu exotických korenín či bylín. Tým druhým je Grand Bazaar. Najväčšie trhovisko na svete ponúka množstvo obchodov, kde sa oplatí nakupovať nielen šperky ale tiež oblečenie či výrobky z kože. Trochu unikátnosti do každého šatníka. 

MESTO PLNÉ KONTRASTOV A VÝBORNÝCH CHUTÍ

Pri návšteve Istanbulu pochopíte, ako vyzerá, keď sa mieša zmes starovekej histórie a moderného života. Pri potulkách a spomienkach na Topkapi Palác, bývalé sídlo osmanských sultánov či Dolmabahçe palác, ktorý sa nachádza na brehu Bosporu a je dokonalým mixom európskeho a osmanského štýlu nezabudnite na preslávený turecký čaj a silnú tureckú kávu. Ochutnajte tradičný turecký pokrm s grilovaným mäsom a zeleninou v pita chlebe – kebab, hummus či baba ganoush. Ide o chutné nátierky vyrobené z cíceru a baklažánového pýre. Sladkou bodkou musí bez pochýb byť vrstvený dezert s orechmi a medom baklava, ktorý nikde na svete nechutí lepšie. 

Michaela

Foto: Shutterstock 

Facebook komentár