Zažiť deň ako zo stredoveku na mieste s tajomnou silou

Miesto, kde pôsobí tajomná sila minulosti, možno sila svätej Kataríny, ženy nevídanej krásy a múdrosti, patrónky dievčat, panien, manželiek, ale i študentov, filozofov a mnohých iných. Ženy, ktorá to nemala v živote ľahké.

katarinka2Kostol a Kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej  nazývaný Katarínka sa nachádza asi 20 km od Trnavy. Možno sa doviezť až k lesu, kde je parkovisko pre návštevníkov. Cesta lesom je upravená. Podrobné náučné tabule, historické informácie o archeologických objavoch na Katarínke, sprevádzajú turistickým chodníkom. Zaujímavé sú citáty z Biblie, tzv. ,,Cesta zamyslení“. Ideálne miesto na odpútanie od reality. Na rozjímanie vďaka tichu prírody a posvätnému miestu stredovekých mníchov.
Kláštor a kostol svätej Kataríny, františkánskeho radu bol postavený v roku 1618 na mieste starej kaplnky. Nachádza sa v Chránenej krajinnej oblasti Malých Karpát, v oblasti, odkiaľ sa dá vychutnať si výhľad na najvyšší vrch Malých Karpát – Záruby (767m).

História stredovekej pamiatky siaha do 16-teho storočia, kedy na základe zjavení svätej Kataríny Alexandrijskej tu bola postavená jednoduchá skalná kaplnka. Potom ako sa svätá Katarína v roku 1617 opäť zjavila sedliakovi z Dechtíc, bola postavená drevená kaplnka. Ján Apponyi, syn bohatého grófa z Jablonice, bol očarený týmto miestom a viedol pustovnícky život v neďalekej jaskyni. Aj jemu sa vraj Katarína zjavovala. Následne ho rodičia násilím odvliekli domov, kde na druhý deň v žiali umiera. V roku 1786 cisár Jozef II. kláštor zrušil. Kostol i kláštor boli neskôr viackrát vydrancované, čo postupom času viedlo k jeho rozpadu a chátraniu. Až v roku 1995 skupinka nadšencov tzv.,,Katarínkárov“ začala pracovať na záchrane pamiatky, čím sa opäť dostáva historickej pamiatke návratu k životu a turistom tak pocítiť návrat minulosti. Hoci je z mohutného kostola dnes ruina a z kláštora len obvodové múry, okolitý les a rozľahlé lúky pôsobia čarovne.
V blízkosti sa nachádza úzkokoľajka z 19. storočia, na ktorej sa kedysi zvážalo drevo. Je pod názvom ,,Lesná železnica Katarínka“ a cesta dobovým vláčikom je nevšedným zážitkom pre deti i dospelých.

A kto bola vlastne svätá Katarína?
Sv. Katarína – mučeníčka, o ktorej informácie sa dochovali v podobe legiend. Narodila sa v egyptskej Alexandrii. Bola neskutočne krásna a veľmi vzdelaná. V jej živote nastal zlom, keď sa stretla s pustovníkom a ten jej rozprával o Ježišovi Kristovi. Vtedy pochopila, že Ježiš bude jej symbolickým manželom a nie syn cisára Maximina, ktorý jej bol predurčený. Svojou výrečnosťou sa jej podarilo obrátiť na kresťanstvo 50 najlepších filozofov. Cisár Maximinus ich dal upáliť. Katarínu uväznili v žalári. Mučili ju, bičovali, lámali na kolese (preto býva znázorňovaná so zlomeným kolesom) a týrali hladom. Vždy sa zázračne uzdravila. Kedže bol cisár Maximinus zdesený jej ,,zázrakmi“, dal ju sťať mečom. Miesto v okolí Katarínky má svoju magickú moc. Kolujú o tom rôzne chýry, ale asi najlepšie je presvedčiť sa sami.

Ak nezažijete zázrak, nevadí. Strávite čas so svojimi blízkymi v lone nádhernej prírody a načerpáte jarnú energiu.

Vaša Iwka.

 

zdroje:

http://www.katarinka.sk/co-je/75-sv-katarina-alexandrijska-muenika
https://sites.google.com/site/lzkatarinka/
http://www.katarinka.sk/

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.