Hľadanie pána pravého

 

Je tu tak veľa rozbitých sŕdc… Prichádzame do vzťahov, pretože veríme, že sa stačí s niekým zoznámiť a budeme šťastní na celý život. Avšak niekde na ceste za vytúženým pánom pravým sa vždy niečo pokazí …

Čo máme teda robiť? Ako, a či vôbec je možné nájsť toho pravého, a ešte s ním aj zostať?

Predtým, ako pôjdeme s niekým na schôdzku s vážnym úmyslom, je dobré položiť si zopár otázok.

Čo o tomto mužovi viem? Každý z nás má svoj osobný príbeh, svoju reputáciu. Pýtajme sa na neho jeho priateľov a známych, najmä tých, ktorým dôverujeme. Je lepšie poznať nepríjemnú pravdu skôr, ako na vlastnej koži pocítiť jej dôsledky. Ak muž, na ktorého myslíme ako na svojho potenciálneho partnera v minulosti napríklad klamal a podvádzal svoje partnerky, je vysoko pravdepodobné, že sa tak bude správať aj k nám.

Sme rovnako naladení na život? Je dôležité mať základné životné hodnoty a priority ak nie spoločné, tak aspoň veľmi podobné. Načo nám bude vzťah so síce veľmi sympatickým, ale sebeckým mužom, ktorý nevynechá ani jedno posedenie v krčme s priateľmi, zatiaľ čo my radi trávime svoj voľný čas v prírode alebo v pokoji doma pri dobrom filme.

Stará sa o mňa s rešpektom? Pod slovkom rešpekt si treba predstaviť ochotu preukazovať nám vážnosť a uznanie. Nedostatok rešpektu zničí vzťah rýchlejšie ako čokoľvek iné. Bez skutočného rešpektu zdravý vzťah nie je možný.

Môžem mu veriť? Žiaden vzťah nevydrží bez dôvery, pretože dôvera je základom všetkých vzťahov. Dôvera je niečo, čo si treba získať. Pýtajte sa samé seba: Môžete mu dôverovať, že bude s vami zaobchádzať s úctou? Cítite sa s ním bezpečne? Hovorí vám pravdu? Tieto a ďalšie otázky sú mimoriadne dôležité.

Najlepšie, dlhotrvajúce vzťahy sú postavené na láske … nie na túžbe, obľúbenosti či na potrebe. Láska je najmä o dávaní. Bezpečný vzťah je možné nadviazať len s niekým, kto stojí pevne na vlastných nohách. S niekým, kto pozná seba samého, svoje hodnoty, svoje smerovanie v živote a svojmu životu vie dať jedinečný zmysel.  Dôležitá pre dobrý vzťah je aj rovnováha. Je fajn tráviť čas s niekým, pre koho nemusíme byť alfou a omegou jeho života, ale kto naopak má aj svoje vlastné záujmy a koníčky, ktorými dokáže obohatiť náš vzťah.

Ako teda stretnúť nášho pána pravého? Odpoveďou vás zrejme nepoteším, ale pravdou je, že vlastne nijako. V tomto prípade platí, že čím viac sa sústreďujeme na hľadanie, tým menej máme možností ho nájsť. Dobré vzťahy najčastejšie vznikajú pri spoločných záujmoch a veciach, ktoré nás bavia. To neznamená, že nemáme mať oči otvorené. Práve vo chvíľach keď sme šťastné samy so sebou, si nás „ten pravý“ zvyčajne nájde sám.

 

Nel

 

zdroj: www.thehopeline.com

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.