Akým ženám patrí meno Katarína?

Kataríny, Katky, Katušky… 

Meno Katarína pochádza z gréčtiny a znamená čistá, mravná. Je rozšírené v mnohých jazykoch a má veľa rôznych variácií. U nás hovoríme Katarínam Katka, Katuška, či Katarínka, ale aj Kačenka a podobne.

Kataríny sa nedajú ľahko ovplyvniť, sú rodinne založené, vytrvalé, ale i náladové. Toto meno nosili mnohé významné historické osobnosti a veľa známych žien sa ním pýši na celom svete aj v súčasnosti.

Príchodom Kataríny prichádza zimné obdobie a začínajú sa zimné zvyky.
Na Katarínu sa vzťahujú aj pranostiky:

,,Katarína na ľade, Vianoce na blate, alebo naopak..“
,,Katarína má šumné meno, lenže chladné veno.“
,,Aký je deň Kataríny, taký je január, aký je deň po Kataríne, taký má byť február.“

 

Zvyky na Katarínu

Do domu musel na Katarínu vždy vkročiť prvý muž, žena by mohla priniesť škody v podobe porozbíjaného riadu po celý ďalší rok. Aby sa tomu predišlo, chodievali v tieto dni po dedine chlapci „s oceľou“. Po príchode do domov predniesli vinš: „Priniesol som oceli, žeby sa vám misky nebili“. Chlapcov vinšovníkov odmeňovali ľudia grošom, koláčikom, alebo jabĺčkom.

Na Katarínu boli zakázané ženské práce, nesmelo sa priasť, ani šiť. V tento deň bývali ešte tancovačky, katarínske zábavy, ako posledné pred adventom. Zvyk sa zachoval dodnes.

 

Krásne meno Katarína patrí silným ženám

Aj z minulosti poznáme nositeľky tohto mena. Mnohé boli významné osobnosti.

Katarína Veľká
Jedna z najmocnejších panovníčok, ktorá ovládla ruské impérium.

Caterina de Medici
Francúzska kráľovná, manželka Henricha II. Označovaná za symbol svojich čias. Stála pri zrode rôznych techník, návrhov a trikov v starostlivosti o vzhľad a vďaka nej sa stal Paríž európskym centrom elegancie.

Kate Middleton
Vojvodkyňa z Cambridge, manželka britského princa Wiliama. Súčasný idol vyznávačiek štýlu, elegancie a kráľovskej noblesy. Toto všetko a ešte omnoho viac stelesňuje mladá žena z kráľovskej rodiny.

Katharine Hepburn
Legenda amerického filmu, hviezda, ktorá je známa svojím dôvtipom, vznešenosťou a divokou nezávislosťou. Nemala typicky krásnu tvár, ale mala obrovské kúzlo a charizmu.

Katarína Kolníková
Neopakovateľná súčasť Radošinského naivného divadla.

Katarína Wittová
Úžasná nemecká krasokorčuliarka, patrí medzi najúspešnejšie športovkyne všetkých dôb. Získala štyrikrát titul Majsterka sveta, šesťkrát za sebou titul Majsterka Európy a má dve zlaté medaily. Je označovaná často ako najkrajšia tvár socializmu.

Catherine Deneuve
Krásna filmová herečka, ktorá koncom 60-tych rokov získala titul najkrajšej ženy sveta, je uznávanou herečkou po celom svete. Získala množstvo filmových cien. Tvár Catherine nosí francúzsky národný symbol slobody, busta Marianne v modernom vyobrazení.

Nositeľkou tohto mena je aj naša šéfredaktorka. 🙂

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Myslíte si, že on sa ešte zmení? Nezmení!

 

Zdroj:/http://www.ludovezvyky.estranky.sk/clanky/zvyky-od-katariny-do-troch-kralov/od-katariny-do-troch-kralov.html

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.