“Skryté čísla” je skutočný príbeh o černošských ženách, ktoré dostali muža do vesmíru

Európa v roku 2017 čelí novej vlne nacionalizmu a rasizmu, ktorá vyplýva hlavne z legitimizácie hraničných spoločenských a politických prúdov. Príčin, ktoré sú za tým, môže byť viacero. Spoločenské zmeny po roku 1990, dôsledky vojen väčšinou na Africkom kontinete, kríza hodnôt a podobne. Spoločenské zmeny vstrebávame pomaly. Zjednocovanie rozdelenej Európy sa neudeje za pár mesiacov. Utečenecká kríza nás zasahuje nepripravených nielen na prílev ľudí, ale hlavne na vysporiadanie sa z prílevom inej kultúry a náboženstva, ktoré títo ľudia prinášajú. No a hodnoty? Stále v sebe niekde hľadáme a to nielen s postsocialistickom bloku.

Film Skryté čísla (Hidden Figures) je hĺbkovou sondou do života černošských intelektuálnych žien, ktorá v sebe nesie ukážku ľudskosti a možných východísk, ktorým čelila spoločnosť v USA v obdobiach silných zmien.

Film Skryté čísla (Hideen Figures), ktorý bol nominovaný na Oskara 2017 za najlepší film. Rozpráva skutočný príbeh o troch černošských ženách, ktoré prispeli k zmene dejín USA.

Tri jedinečné černošské ženy, ktoré sa potýkajú so segregáciou, potláčaním a rasizmom začiatku druhej polovice 20. storočia. Európa sa v tom čase vymievala černošskému nacionalizmu a rasizmu v USA, aby si za pár desiatok rokov začala klásť podobné otázky a hľadať na ne podobné odpovede.

Čo bude odpoveďou Európskej únie na rasimus a extrémizmus začiatku 21. storočia?

 

Facebook komentár
Viktória Madalová

Viktória Madalová

Žena so štýlom a hĺbavým pozorovaním života

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.