Svet gymnastku z Československa, Věru Čáslavskú zbožňoval

Krásna blondínka s vyčesaným drdolom, nežným úsmevom a obrovskými očami. To je najlepšia a najslávnejšia gymnastka Československa. Jej zostavy boli pastvou pre oči, vyžarovala z nich prirodzená ladnosť, gracióznosť a ženská krása. Najlepšia česká športovkyňa minulého storočia bola tiež Lady Di svojej doby. Osud ale priniesol aj tyraniu v rodine, otcovraždu a smútok, ktorý sa nedá z duše vymazať.
caslavskaVěra Čáslavská je bývalá česká športová gymnastka, reprezentantka Česko-Slovenska, sedemnásobná olympijská víťazka, štvornásobná majsterka sveta, jedenásťnásobná majsterka Európy a štvornásobná športovkyňa roka Česko-Slovenska. Narodila sa 3. mája 1942 v Prahe v bývalom Československu. V roku 1958 ako 16-ročná sa stala najmladšou účastníčkou majstrovstiev sveta v Moskve. Jej život by bol vhodným námetom na román. Svet Věru Čáslavskú zbožňoval. Zvlášť Japonci a Mexičania, hostitelia olympiád šesťdesiatych rokov. Ako jediná gymnastka získala zlatú medailu vo viacboji, aj na každom zo štyroch náradí.

Plavovlasá bohyňa dvíhala fanúšikov zo stoličiek a žala ovácie. Za jej úspechmi ale stála tvrdá drina. Denne trénovala šesť a viac hodín. Letná olympiáda v Mexiku v roku 1968. Ani jednému športovcovi sveta tak nedržali palce ako jej. V Mexiko City sa to stalo. ,, Vera – ra – ra“ znelo sálou, keď preberala medaily. Triumfálne ukončila svoju kariéru. Vybojovala zlato vo viacboji, v prostných a v preskoku. Okrem fantastických výkonov bola Mexičanmi vyhlásená za Miss Olympiády, ďalej za najlepšiu športovkyňu sveta a druhú najpopulárnejšiu dámu zemegule, po Jacqueline Kennedyovej.
Vyvrcholením olympiády sa stala svadba. Majiteľka štyroch čerstvých zlatých a jednej striebornej, Věra Čáslavská, povedala svoje „Áno“ v mexickej katedrále Josefovi Odložilovi, striebornému medailistovi na 1500 metrov. Do vena si priniesla viac medailí ako celá ostatná časť československej výpravy z Mexika. Svadba bola vraj veľkolepejšia ako svadba anglickej kráľovnej. Veď sa aj vydávala ,,Kráľovná svetovej gymnastiky“. Hoci ju doma po poslednej olympiáde privítali so všetkými poctami, stala sa z nej osoba nežiadúca. Dostala sa na zoznam preto, lebo odmietla odvolať svoj podpis pod manifestom ,,Pražskej jari Dvetisíc slov“ a zmeniť názor, že vstup spojeneckých vojsk do Československa je okupáciou. Keď na mexickej olympiáde po prostných stála na zlatom stupni spolu s Ruskou Petrikovovou, po československej hymne pustili sovietsku. Věra demonštratívne odvrátila hlavu od vlajok. Doma bola potom vypočúvaná ŠTB a zarábala si už len ako upratovačka. Aj napriek tomu, že sa pravidelne chodila hlásiť o miesto trénerky. Dokonca ju vylúčili z telovýchovnej organizácie. Až po piatich rokoch jej dovolili pracovať s mládežou. Manželstvo Věru poznamenalo viac, ako komunistický režim.
Manžel ju podvádzal a ťažko niesol jej úspechy. Bol agresívny, terorizoval nielen ju, ale aj jej dve deti. Ba dokonca aj Věriných rodičov. Jej trápenie sa neskončilo ani po rozvode. Exmanžel, ktorý holdoval alkoholu, jej bol neustále v pätách.
Nakoniec prišla rana osudu. Zomrel po konflikte so synom Martinom. Všetko sa udialo na istej diskotéke v Domašove v roku 1993, kam Odložil prišiel za synom. Po napadnutí, údajne synom, sa už viac neprebral.
Po novembrovom prevrate začala Věra zbierať oneskorené pocty. Bola na čele Československého olympijského výboru a zároveň sa stala poradkyňou už vtedajšieho prezidenta Václava Havla. Svoju prácu viedla svedomito, tak, ako svedomito pristupovala v svojom živote doteraz ku všetkému. Jej syn dostal milosť u prezidenta. Všetko, čo prežila sa na nej po čase prejavilo a ona sa uzavrela do seba. Odovzdala sa do rúk psychiatrom. Bolo toho na ňu priveľa.

„Nebola som taká, ako si ma ľudia vysnívali,“ povedala pred časom. ,,Ľudia a národ mi dávali silu, aby som prekonávala únavu a strach“. Aj o svojich deťoch hovorí s ľútosťou. Syn Martin dostal amnestiu, ale tragédia ho veľmi poznačila. Ešte dnes sa cíti morálne vinný. Stratil veselosť mladého muža, dalo by sa povedať, že z puberty skočil rovno do obdobia starca. To, čo sa stalo, poznačilo aj dcéru Radku, ktorá sa kvôli obavám z násilia odmietla vydať.
„Môj anjel strážny akosi zlyhal. Posledné roky nič nerobil. Tak ho teraz preháňam a má čo robiť, aby mi stačil,“ žartovala pár rokov späť pred novinármi.
„Věra bola a je nezvykle skromná,“ povedala o Věre Čáslavskej filmová režisérka Olga Sommerová.
„Je si vedomá dodnes trvajúcej slávy, no zámerne ju bagatelizuje.“ Režisérka Oľga Sommerová natočila o nej dokumentárny s názvom ,,Věra 68“.

Vaša Iwka

 

Zdroj:/http://sport.sme.sk/c/6910232/caslavska-rusky-sa-tak-bali-ze-sa-mi-radsej-vyhli.html
Foto:/http://isport.blesk.cz/galerie/blesk-sport/233557/vera-caslavska-po-operaci-slinivky-je-pri-vedomi-ale-nikdo-za-ni-nesmi?foto=4

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.