Traja králi, Gašpar, Melichar a Baltazár

Na Troch kráľov sa v kostole svätí voda.

,,Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více.“

Traja králi, podľa biblického textu traja mudrci, ktorí stelesňovali múdrosť vtedajšieho sveta. Sú domnienky, že išlo o perzských učencov, ktorí pri pozorovaní úkazov na oblohe uvideli žiarivú hviezdu. Tá priviedla mudrcov do Betlehema. Traja králi sú tí, ktorí uverili v Ježiša. Ich počet bol stanovený podľa troch darov, ktoré sú uvedené v Biblii.

Ich mená sú Gašpar, Melichar a Baltazár a začali sa označovať za kráľov. Zobrazujú sa ako traja muži, jeden starý, druhý mladý a muž v strednom veku. Na Západe je zvykom maľovať jedného z nich ako černocha. Existujú aj ich údajné pozostatky, ktoré sú uložené v rakve v Kolínskej katedrále.

V gréckokatolíckej cirkvi sa ich príchod spomína v rámci sviatku Narodenia Pána. Neoznačujú sa ako králi, ale ako mudrci – mágovia.
V rímskokatolíckej cirkvi sa ich sviatok slávi 6. januára, v rámci sviatku Zjavenia Pána.

 Dňom Troch kráľov končí pre väčšinu z nás vianočné obdobie

V tento deň chodia malí chlapci koledníci, prezlečení za Troch kráľov, obchádzajúci domácnosti, kde koledujú a pritom žehnajú domu.

Ako to bolo kedysi?

Kráľov chodiacich po dedinách bolo viac, často i deti a dospelí. Trojkráľoví bol duchovný s miništrantmi a kostolníkom, no tiež aj učitelia so žiakmi. Posvätenou kriedou písali na dvere začiatočné písmená troch kráľov a letopočet.

 A čo robili na Troch kráľov dievčatá a mladé ženy?

Ešte pred východom slnka sa umývali snehom, aby mali krásnu sviežu a belostnú pleť. Čarovný večer trojkráľový. Noc pred Tromi kráľmi sa v ľudovej tradícii považovala za magickú. Čarovalo a veštilo sa podobne, ako niektoré dni v predvianočnom období.

Predpovedala sa budúcnosť. Ak ľudia chceli vedieť, kto z nich najskôr zomrie, zapálili rovnako dlhú sviečku. Tomu komu sviečka zhorela najskôr, mal umrieť ako prvý.
Dokonca sa dalo predpovedať, či sa dostane do neba alebo do pekla. Stúpajúci dym naznačoval nebo, klesajúci zase peklo.

Alebo si ľudia pripravili sedem hrnčekov a prikryli nimi rôzne predmety. Stačilo, čo mali, kúsok uhlia, hrebeň, peniaz, figúrku dieťaťa, prsteň, kúsok látky alebo aj chleba. Každý z prítomných pri stole si potom vybral hrnček, odkryl ho a podľa predmetu pod ním zistil, čo ho čaká.
Peniaz znamenal bohatstvo, hrebeň nedostatok, prsteň svadbu, látka cestovanie, figúrka dieťaťa narodenie dieťaťa, chleba dostatok všetkého a uhlie chorobu alebo smrť.

Na Troch kráľov si prútikári rezali prúty na virgule a krstili ich menami jedného z troch kráľov podľa toho, na čo boli určené. Gašpar mal vyhľadávať zlato, Baltazár striebro a s pomocou Melichara sa hľadala voda.

Traja králi v minulosti aj dnes chodili po domoch a vinšovali:

“My traja králi ideme k vám, šťastie, zdravie, vinšujeme vám.
Zdravia, šťastia, dlhé letá, my sme prišli k vám zďaleka.
Zďaleka je cesta naša, do Betléma myseľ naša.“

Na sviatok Zjavenia Pána sa pri svätých omšiach požehnávala voda, soľ a krieda. Je to starý zvyk, ktorý pretrváva aj dnes.
Kňazi chodia po príbytkoch ľudí, aby ich posvätili vodou, ktorá bola požehnaná pri sv. omši. V rodine sa modlia spolu s domácimi, urobia znak kríža nad príbytkom a domácimi, pokropia byt svätenou vodou a nad dvere napíše požehnanou kriedou nový letopočet.

Niekde sa píšu písmená G+M+B podľa tradície, čo sú začiatočné písmená troch kráľov, Gašpara, Melichara a Baltazára. Požehnanie tak malo sprevádzať rodinu počas nasledujúcich dní. Na niektoré miesta sa ešte nakreslil kruh posvätenou trojkráľovou kriedou, aby sa zamedzilo prístupu zlých síl.

V určitých oblastiach Slovenska si ľudia dávali svätiť nielen vodu a kriedu, ale aj cesnak a soľ. Uchovávali ich ako ochranu pred nepriaznivými silami.
Deň Troch kráľov bol zároveň posledným dňom obchôdzok a kolied.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: 1 rok je 365 dní na to, urobiť niečo inak

 

Zdroj:/http://www.zivotopisysvatych.sk/zjavenie-pana-traja-krali/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Traja_kr%C3%A1li

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.