,,Kvetná nedeľa“ a zvyky našich predkov

,,Kvetná nedeľa“ – prísľub veľkonočnej radosti.

Niekde sa uvádza, že Kvetnou nedeľou začína posledný týždeň do Veľkej noci. Hovorí sa mu tiež Svätý, Pašiový, ale aj Tichý, či Veľký. Končí sa ním 40-dňový pôst.
Kvetná nedeľa je poslednou nedeľou v 40-dňovom období veľkého pôstu, ktorý sa začal Popolcovou stredou.

Pre túto nedeľu sú typické tzv. jeruzalemské ratolesti. U nás na Slovensku sú to ratolesti v podobe pučiacich výhonkov bahniatok. V minulosti si ich kresťania dávali v tento deň v kostole posvätiť. Posvätené ich umiestnili vo svojich domovoch na rôzne miesta, na obrazy, do okna, na dvere a pod.

Halúzky mali ochrannú moc. Chránili príbytky od pohrôm, od zásahu bleskom, pred požiarom a podobne.

Napríklad na východe republiky bývalo zvykom, že chorí ľudia s boľavým hrdlom boli okiadzaní dymom z takejto halúzky. Alebo sa posvätené ratolesti pridávali k prvej hľuze pri výsadbe zemiakov. Aby bola dobrá úroda.

V regiónoch západného Slovenska zas dievčatá nosili vyzdobenú zelenú ratolesť, tzv. lesolu. Na ňu vešali kraslice a stužky. Lesola symbolizovala jarné prebúdzanie prírody. Na Kvetnú nedeľu sa zvyklo aj prvý raz vyháňať dobytok na pašu.

Naše staré mamy a babičky na Kvetnú nedeľu nepiekli nič z múky. To preto, aby „nezapiekli“ kvety ovocných stromov. Nejedlo sa ani mäso, len cestoviny a strukoviny. Ľudia verili, že potraviny majú v týchto dňoch čarovnú moc. Zvykli jesť dlhé cestoviny napríklad s makom, aby im na obilí narástli dlhé klasy s množstvom zrna. Zo zeleniny zas len také druhy, pri ktorých si želali, aby čím skôr vykvitli. Naopak, kapusta sa nejedla vôbec, z obáv, aby nevyšla do kvetu…

Dokonca mladé mamičky, čo mali bábätká, prinášali ich do kostola, údajne aby sa naučili skoro rozprávať. 🙂

,,Prišla kvetná nedeľa, kde si kľúče podela, ta dala som, ta dala,
svätému Ďurovi, aby pole odomykal, aby tráva rástla.
Tráva je zelená až po vyše kolená…“

 

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.