Vznešená a božská Greta Garbo

,,Bola vysoká, štíhla, krásna Švédka a ja len malý zaguľatený trpaslík.“
Tak sa raz o legendárnej dive vyjadrila známa česká herečka Jiřina Jirásková, ktorá ju istý čas obdivovala. ZSS_GretaGarboGreta Lovisa Gustafsson sa narodila ako tretie dieťa vo Švédsku v Štokholme 18. septembra 1905. So svojimi rodičmi mala veľmi pekný vzťah. Otriasla ňou smrť jej otca, keď mala 14 rokov, ktorý zomrel na zlyhanie obličiek. Zdalo sa jej to od osudu nespravodlivé a svoju zlosť si vybila tým, že prestala chodiť do školy. Začala pracovať v obchodnom dome, kde predávala a roznášala tovar ľuďom domov. Nakrútila zopár reklamných filmov o tom, ako nosiť klobúky. Neskôr začala navštevovať Kráľovskú divadelnú akadémiu, kde sa zoznámila s Mauritzom Stillerom. V roku 1923 ju obsadil režisér Stiller do úlohy grófky vo svojom filme Gösta Berlings. Zmenil jej profesionálne meno na Greta Garbo. V roku 1925 dostal Stiller ponuku pracovať v Hollywoode.
O niečo neskôr natočila Greta svoj prvý nemý hollywoodsky film Torrent. Stiller ako 45 ročný zomrel, čo Gretu zničilo. Greta mala nádhernú tvár, o jej tvári sa hovorilo ,,tvár storočia“. Zraniteľná tvár krásnej ženy, s očami hľadiacimi do diaľky. Filmová herečka z obdobia nemého filmu a takzvanej zlatej éry filmu. Božská a záhadná!? Pre Hollywood znamenala niečo iné, nové. Mentalitou i zovňajškom nebola americká. Bola mystická aj v súkromí. Vo svojich filmoch si vypestovala chladnú tvár, ktorá nepôsobila groteskne, ako u mnoho iných hercov nemého filmu. Bola charakteristická skôr chladnou eleganciou. S príchodom tridsiatich rokov, keď prišiel zvukový film, boli obavy, ako prijme publikum jej hlboký hlas a neanglický prízvuk. Obavy boli zbytočné. Už jej prvý zvukový film Anna Christie, získal nomináciu na Oscara. Nasledoval film za filmom. Jej úspech rástol. Doménou Garbo bola dráma. Garbo bola prvou cudzinkou, ktorej sa v 20. rokoch podarilo preniknúť hneď v prvom roku pobytu v USA, medzi najpopulárnejšie osobnosti filmového sveta. Svoje výsostné postavenie si udržala celých 15-násť rokov.
Príchod II. svetovej vojny v Európe zaznamenal stratu väčšiny fanúšikov. Po filme Two – Faced Woman (Žena dvoch tvárí), ktorý nemal veľký úspech, sa rozhodla ukončiť hereckú kariéru. Opustila Hollywood a odsťahovala sa do New Yorku. Aj keď pracovné ponuky prichádzali, žiadne už neprijala. Hviezda strieborného plátna v roku 1941 skončila s kariérou a utiahla sa do súkromia. Prestala chodiť do spoločnosti, stretala sa len s úzkym okruhom ľudí, neposkytovala rozhovory. Bola záhadou a záhadnou zostala do konca života. Garbo sa nikdy nevydala. Okrem vzťahu s Johnom Gilbertom mala ďalšie milostné aféry so známymi osobnosťami, ako bol napríklad známy dirigent Leopold Stokowski či režisér Rouben Mamoulian. Známy je aj jej vzťah s poetkou Mercedes de Acosta. Americký filmový inštitút zaradil Garbo v päťdesiatke najväčších legiend filmového plátna na 5. miesto. Ako najkrajšiu ženu, aká kedy žila, ju dokonca zapísali do Guinnessovej knihy rekordov.
15. apríla 1990 Greta Garbo vo veku 84 rokov zomrela na zápal pľúc a zlyhanie obličiek.

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.