Vášeň pre jedlo

Vášeň, slovo, ktoré znie magicky. Je to silná emócia, nadšenie, alebo túžba po niečom. Keď sa vás zmocní vášeň, môžete sa cítiť ako počarované.

Môj život je popretkávaný mnohými vášňami. Žijem vášnivo a chovám rôzne vášne, od vášne k životu, môjmu mužovi, k milovaniu, rodine, deťom, zvieratám, prírode…V rámci nášho pripravovaného cyklu vášní, dnes o vášni pre jedlo.
ZSS_vasen_jedlo_uvodTo, že si jedlo užívam, som si uvedomila dávno, a toto uvedomenie začalo pri jedení zemiakových placiek a popíjaní sladkého ovocného čaju. Takúto večeru som ako dieťa milovala. Jedlo som si od mala vychutnávala, jedla som pomaly a najlepšie kúsky som si nechávala nakoniec. Tešila som sa na záverečnú degustáciu najlepších kúskov, ku ktorej som sa zámerne pomaly prejedala :).
No nie všetky jedlá, ktoré som ako dieťa musela jesť, som mala aj rada. Vždy som bola rebel a išla si svojou cestou, miestami to rodičia so mnou nemali ľahké. Mala som desať rokov, keď mama predo mňa položila neobľúbenú krúpovú polievku, s mrkvou a petržlenom a odišla s otcom na nákup so slovami, že musím všetko zjesť. Polievka tentokrát neskončila tak, ako tie pred ňou, ale za zvuku splachovača. Čosi sa vo mne vzbúrilo a ja som napísala list na rozlúčku, zbalila si jedlo na cestu a utiekla som z domu. Rebelský útek z domova, od momentu jeho opustenia, po moment návratu, sa potom rovnal dobe zjedenia jedného jablka, napolitánky, chlebíka a syra, ktoré som si na cestu zbalila do oranžového ruksaku. Doma ma čakali rodičia, uplakaná mama, vystrašený otec a na stole pred nimi môj list na rozlúčku. List bol plný môjho smútku, výčitiek, s tragickým koncom, že ich opúšťam pretože ma nútia jesť to, čo mi nechutí a že sa už nikdy nevrátim. Nepamätám si, ako ma rodičia vytrestali, či ma vôbec vytrestali, aká bola ich reč, pamätám si len to, že som už nikdy nemusela jesť to, čo mi nechutilo.

Moja vášeň k jedlu pokračovala a nepodarilo sa ju zničiť ani mojej súdružke učiteľke v škôlke, ktorá ma nútila piť vtáčie mlieko, či súdružke učiteľke v družine, ktorá pri mne stála, kým som nedojedla špenátovú polievku. Tá polievka bola zelená ako žaba, nechutila mi a ja som sa cítila tak malá, ponížená a zranená, s plným vedomím si toho, že nemôžem utekať, že ju musím zjesť.

Už som veľká a dnes si sama rozhodujem, aké jedlo si pripravím, objednám, vychutnám.

Žijeme inú dobu ako keď som vyrastala. Táto doba je rýchla a ja viem, že aj to, aký máme vzťah k jedlu a jedeniu, nás formuje. Jedením jedál z rýchleho občerstvenia a dennými menu, takzvanými menučkami sa stávame obeťami v kolotoči rýchleho života, nedarí sa nám spomaliť, zastaviť sa. Súčasťou tohto kolotoča rýchleho života sú rôzne polotovary ako sáčkové polievky, parmezán v prášku, omáčky v konzervách… Nemôžem vynechať ani mikrovlnné rúry. Jedlá pripravené z takýchto surovín, týmto spôsobom, urobené v rekordnom čase, rekordne zjedené za počítačom, alebo v jednej ruke s telefónom.
ZSS_vasen_jedlo_za stolomZabudli sme tešiť sa z nakupovania poctivých surovín, zabudli sme mať radi ten čas, kedy jedlo pripravujeme a venovať príprave jedla toľko času, koľko dobré jedlo potrebuje. Zabudli sme stolovať a urobiť z toho udalosť. Zabudli sme tráviť čas pri jedle, s ľuďmi, s ktorými sme radi a užívať si to. Jedlo pripravené s láskou, z poctivých surovín a v čase, ktorý je potrebný na jeho prípravu, zjedené s tými, ktorých máme radi, je jedlo, ktoré bude pre nás liekom.

ZSS_vasen_jedlo_surovinyLiekom pre telo i dušu. Takéto jedlo si vieme pripraviť sami, alebo ho určite nájdeme v poctivej reštaurácii. Sú ľudia, ktorí jedia len preto, aby mohli fungovať, potrebujú len nahádzať jedlo do seba a ísť. Potom sú takí, ktorí v jedle vidia oveľa viac. Vidia v ňom čas na relax, čas strávený s ľuďmi, ktorých majú radi, čas na ukojenie svojich zmyslov.

Ja patrím k druhej skupine ľudí. Svoju vášeň do jedla som pretavila aj do projektu Šiesty zážitok s Katarínou Mikle, v ktorom si túto moju vášeň pre dobré jedlo s radosťou užívam. Tráviť čas jedlom, jeho prípravou a degustáciou s ľuďmi ktorých mám rada, je pre mňa udalosťou, na ktorú sa zakaždým teším, a po skončení ktorej radostne pokračujem v príbehu svojho života.

Vaša, tiež so štýlom, Katarína

 

Facebook komentár
Katarína Mikle

Katarína Mikle

redaktor

Som zakladateľka komunity Ženy so štýlom. Verím, že ženy majú obrovskú silu a potenciál. A ak sa spojíme, vytvoríme osobné a pracovné priateľstvá, dokážeme zmeniť spoločnosť.