Iveta Radičová, bývalá premiérka, žena s láskou v srdci

Iveta Radičová, slovenská sociologička, bývalá premiérka, žena s láskou v srdci.
Dnes oslavuje krásne životné jubileum.

Iveta Radičová obdivuje ženy, ktoré starnú so cťou

Narodila sa 7. decembra 1956 v Bratislave ako Iveta Karafiátová. Jej otec bol novinár, matka pracovala ako zdravotná sestra a laborantka. Iveta svoje detstvo ,,pretancovala“. Od troch do šestnástich rokov chodila na balet a gymnastiku.

Školu brala ako povinnosť, ktorú si plnila veľmi dobre, na výborné známky. Ako dieťa prežívala krásne prázdniny na vidieku u starých rodičov, kde pásla kozy, či husi. Od piatej triedy chodila do výberovej anglickej triedy s anglickou učiteľkou, ktorá nevedela slovensky. Dostala tak skvelý základ anglického jazyka.

Iveta Radičová a jej láska

Za jej mnohými životnými krokmi stojí jej najväčšia láska Stano Radič. Bývalý manžel a známy scenárista a humorista. Jeho tragická smrť pre ňu znamenala roky obrovského trápenia. Prišlo to ako rana osudu v čase, keď to nikto nečakal. Počas obyčajnej jazdy autom dostal infarkt.

Dcéra Eva mala vtedy 25 rokov. Bola s ním bola v aute a hoci mu dávala prvú pomoc a snažila sa ho zachrániť, zomrel v sekunde. Sama Iveta Radičová niesla všetko ťažko. No najťažšie to podľa nej bolo pre dcéru Evku. Vtedy sa snažila byť dostatočne silná aj pre ňu.

Pre obe to však bola rana, ktorá sa nikdy nemôže úplne zahojiť. Sama Radičová tvrdí, že táto situácia ju niečomu naučila. Veľmi rýchlo žiť. Jej manžel bol nenahraditeľný v jej živote, najmä v láske. Ako sama hovorí:

,,Pocit, že ste prvá dáma jeho života bol nad všetko ostatné a ja som mala šťastie, že som tento zážitok mala,“ opisuje ich vzťah.

Prežili spolu nezabudnuteľných 25 rokov.
,,Hovorievali o nás, že sme silná dvojka, Stano ma vždy pokladal za silnú osobnosť. A ja som to všetko zvládala preto, lebo som bola ním chránená slabá rastlinka.”

Ako sa dostala do politiky?

Vstup do politiky bol v prvom rade zásluhou samotného humoristu, jej manžela Stana. Stál za viacerými jej rozhodnutiami a vraj sa má do toho pustiť aj teraz. Vedela, že by ju veľmi podporoval. Na politickej ceste cítila obrovskú podporu obyčajných ľudí. Vo vlastnej strane to vtedy mala podstatne sťažené a po páde vlády prežívala obrovské sklamanie.

Z vlastného trápenia ju aj niekoľko rokov po smrti vytrhol opäť bývalý manžel Stano. V deň pádu vlády akoby počula vnútorné ja, ktoré hovorilo:

,,Ivka, ty čo tu robíš, okamžite choď odtiaľto preč, ty sem nepatríš,‘“ opisovala Radičová rozhodujúci moment, po ktorom sa z verejného života rozhodla stiahnuť.

V osobnom živote prichádzali ďalšie straty. Priateľ, s ktorým bola tri roky ju opustil kvôli inej žene. Jeho rozhodnutie ju na jednej strane ranilo, no na druhej opäť posunulo vpred.

O rok na to stratila ďalšieho muža svojho života. Zomrel jej otec. Dnes je opäť šťastná a veľkú radosť jej robí aj malá ročná vnučka Šarlotka.

Iveta Radičová a politika

Je absolventkou Katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (1975-79). V roku 1981 získala titul PhDr., v roku 1986 PhD. V roku 1990 absolvovala postdoktorálne štúdium na Oxforde, v roku 1997 sa stala na FF UK docentkou a v roku 2005 profesorkou.

V rokoch 1990 až 1992 bola členkou VPN. V rokoch 2005 až 2006 ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny a v rokoch 2010 až 2012 predsedníčkou vlády Slovenskej republiky. Bola tiež podpredsedníčkou politickej strany SDKÚ-DS. V roku 2009 kandidovala v prezidentských voľbách. Vo voľbe neuspela a prezidentom sa stal vtedy Ivan Gašparovič. Kandidatúru v roku 2014 odmietla.

Od septembra 2015 pôsobí ako vyučujúca na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií.

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: “Ako chutí moc”

 

Zdroj:/http://www.paneurouni.com/sk/pevs/ludia-pevs/prof-phdr-iveta-radicova-phd.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Iveta_Radi%C4%8Dov%C3%A1
Foto:/ http://1gr.cz/fotky/lidovky/10/093/lnorg/MEV361003_radicova_13_1_.jpg

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.