Aký majú vzťah muži k sviatku sv. Valentína?

Valentín, kto to vlastne bol ten slávny chlapík, ktorý sa nám postaral o dôvod ponáhľať sa 14. februára z práce, chystať prekvapenie, zapáliť sviečky, prípadne pripraviť komplet slávnostnú večeru? Bol to biskup, ktorý aj napriek zákazu sobášil zaľúbených alebo vojvoda Karol Orleánsky? Možno to nebol ani jeden z nich, ale 14. február nám klope na dvere a je len na nás, ako a s kým ho strávime.

Pred rokmi sa nestalo, aby som tento sviatok neoslavoval. Ak pre nič iné, tak preto, aby som si svoju priateľku mohol čo najbližšie privinúť a vyznať jej lásku. Neboli to honosné dary, bolo to dosť dávno a doba bola iná. Dnes keď niekto hovorí o obdarovaní, predstavím si zlatý prsteň, drahý kus oblečenia alebo niečo podobné. Akosi sa to ale míňa významu sviatku sv. Valentína.

Dnes by som sa mal hanbiť. Neraz som zabudol na výročie, a to nehovorím o 14. februári… Všetko plynie tak rýchlo. Tu ale nepomôže žiadna výhovorka, nedá sa prehliadnuť sklamanie v očiach milovanej osoby, hoci zachraňuje situáciu slovami „veď to nevadí“. Každý máme svoj svet, čas trávime surfovaním po webe, už sa nestretávame tak ako v minulosti, všetko je akési zrýchlené. Včera som oslavoval kristove roky a dnes mám 40.

Je to dobou, alebo sme to my, čím je to spôsobené, že lásku sa snažíme vyjadrovať vecami? Aspoň ja si myslím, že by to malo byť predovšetkým o láske. Možno som naivný, staromódny a možno od žien so štýlom dostanem prívlastok „skúpy“? To, čo by sme mali venovať svojim najdrahším, je naozaj hodnotné, je to čas. Čas sa nedá vrátiť, nedá sa kúpiť, dá sa premrhať alebo rozumne využiť. Mali by sme ho stráviť spoločne.

Nemusí to byť niekde v reštaurácii, nie každý má na to prostriedky. Stačí prísť domov načas a vyznať lásku svojej drahej, hoci aj v obývačke. Otvoriť si rosé víno a pripiť si na lásku, spoločnosť a obetavosť, blízkosť toho druhého, podporu, spoločné pády aj vzostupy. Nemali by sme zabudnúť, nie na tento deň, ale na vzácnosť okamihu, kedy môžeme byť spolu. Ideálne by bolo oslavovať sv. Valentína každý deň.

 

Jozef

 

Facebook komentár
Jozef Kmeť

Jozef Kmeť

Som telom aj dušou športovec, mojou doménou sú cudzie jazyky a precestoval som svet hoci milujem teplo domáceho krbu. Aj ja chcem prispieť svojou troškou a obohatiť Ženy so Štýlom o niečo, v čom sa práve vy nájdete.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.