„Nech je navždy sám, zamilovaný sám do seba”

Medzi najrozšírenejšie jarné kvety patrí od nepamäti narcis. Nenáročný jarný kvietok s minimálnou starostlivosťou má typickú žltú farbu, i keď poznáme aj rôzne farebné variácie od bielych, žltých, oranžových, s farebnými stredmi.

Vedeli ste, prečo sa hovorí kvetom narcis a ako vzniklo pomenovanie narcizmus?

A že oba názvy spolu súvisia? Narcis, Narkissos /grécky/, Narcissus /latinsky/. Príbeh o Narcisovi je smutný, nešťastný a má viacero podôb. Narcis bol v gréckej mytológii synom boha Kefisa a matky nymfy Leiriopé. Išlo o veľmi krásneho mladíka, ktorý pútal pozornosť žien, dievčat a víl. Mnohé oňho prejavili záujem, ale on bol k nim ľahostajný.

Všetko sa zmenilo až vtedy, keď sa vraj doňho zamilovala nymfa Echo. Echo sa previnila voči bohyni Hére tým, že pred ňou ochraňovala zálety jej manžela boha Dia. Počas nich slovne zabávala Héru. Keď však Héra sprisahanie odhalila, nahnevala sa a mladé uvravené dievča zakliala tak, že od tej doby nevedelo samo od seba prehovoriť. Vedelo len opakovať posledné slová po iných. Echo sa stala ozvenou.

Keď raz v lese kde žila, stretla krásneho Narcisa, okamžite k nemu zahorela láskou. No nedokázala sa mu prihovoriť. Narcis o ňu nestál, pohrdol ňou a navyše ju nechal samotnú a neschopnú vyjadriť k nemu svoje city. Spôsobil jej nesmierne utrpenie a žiaľ. Echo sa z lásky utrápila, pomaly sa strácala, až z nej ostal len hlas ozývajúci sa horou a lesom. Hlas známy ako ozvena, opakujúci započuté slová po ľuďoch.

Narcisov osud sa naplnil

Bohovia to nenechali len tak a rozhodli sa potrestať Narcisa tým, že sa zamiloval do vlastného obrazu. Nech je navždy sám, zamilovaný sám do seba.

Narcisov osud sa mal naplniť. Keď raz pri pití vody z čistého prameňa zazrel na hladine vlastný obraz krásneho chlapca, okamžite sa zaľúbil celou svojou bytosťou. Pokúšal sa mladíka pred sebou na vodnej hladine objať a pobozkať, ale nešlo to. Niekde sa píše, že Narcis v snahe dotknúť sa ho, do vody spadol a utopil sa. Inde zas, že od žiaľu umrel a pri prameni miesto jeho tela našli vyrastený žltý kvietok.

Podľa mýtu sa údajne jeho telo premenilo na narcis, jarný kvet, rastúci zväčša sám, bez spoločnosti iných kvetov. Ale odvtedy je Narcis aj synonymom človeka, ktorý je zahľadený do seba.

Tvrdí sa, že človek, ktorý nemá rád seba, nemôže mať rád ani ostatných. Avšak pre ,,narcisa“ to neplatí. Má sa rád a zároveň je často jedinou bytosťou, ktorú obdivuje, uznáva a miluje. Práve táto postava dala neskôr vznik pomenovania pre akúsi lásku k sebe samému, samoľúbosť, NARCIZMUS.

Žltý kvietok narcis sa spojil s jeho smrťou. V Číne je zas symbolom šťastného manželstva. U nás sa kvet narcisu spája so životom a nádejou.

 

 

Vaša Iwka

 

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.