Ovládla ruské impérium, viedla búrlivý milostný život, Katarína Veľká

Katarína Veľká

Jedna z najmocnejších panovníčok sveta. Len dvom ruským cárom dala história prívlastok Veľký a to Petrovi I. a Kataríne II.

Ako dcére nemeckých šľachticov sa jej podarilo stať ruskou cárovnou. Katarína Veľká, Nemka, ktorá úplne ovládla Rusko. Žena, ktorá si život užívala plnými dúškami.

Večne hľadala lásku, borila mýty a zavádzala novoty.

Ohovárania sexuálneho charakteru, historky, že bola sexuálne nenásytná a zvrátená, prekrývali skutočný význam pôvodne neznámej nemeckej princeznej, ktorá ovládla ruské impérium.

Katarína II., nazývaná Veľká, sa narodila 2. mája 1729 v nemeckom Zerbste, pod rodným menom Sofia Frederika Augusta. Rodičia boli sklamaní, očakávali chlapca. Sofiino detstvo nebolo šťastné, nepoznala rodičovskú lásku, ani nehu a starostlivosť. Vyrastala z nej síce uzavretá, ale vzdelaná, hrdá a cieľavedomá dievčina.

,,Madam, vy to dieťa nepoznáte, má viac predností duše a ducha, než tušíte. Mali by ste sa väčšmi zaoberať svojou dcérou, zaslúži si to“, povedal jej matke rodinný známy.

Keď mala Sofia, nemecká princeznička desať rokov, zoznámila sa s budúcim manželom. Chudý, o rok starší chlapec jej pripomínal skôr chrobáka a Sofia netušila, že duševne chorý chlapec sa stane ruským cárom Petrom III. V roku 1744 si ju ruská cárovná Alžbeta vybrala ako vhodnú manželku pre svojho menejcenného synovca Petra, ktorého predurčila za dediča ruského trónu. Pre princeznú z nemeckého kniežatstva predstavoval tento sobáš obrovské spoločenské povýšenie. Mala sa stať ženou panovníka, jedného z najmocnejších európskych štátov.

Po príchode do Ruska Sofia konvertovala na pravoslávie a prijala meno Katarína. Všetkých ohúrila bezchybnou ruštinou. Získala najmä šľachtu. Prípravy oslavy pocítili v celej ríši. Do Petrohradu povozy a lode zvážali najlepšie vína a medovinu, pochúťky a lahôdky zo všetkých končín.

Veľkolepá svadba trvala desať dní a nocí. Katarínino manželstvo s Petrom však nebolo príliš šťastné. Peter nesiahal intelektom Kataríne ani po päty, čo prerástlo do obojstrannej averzie.

Svadobná noc bola bez sexu. Tak, ako potom aj ďaľšie.

Manželstvo zostávalo dlho bezdetné, a to bol veľký problém. Cárovná Alžbeta si želala predovšetkým, aby následník splodil potomka.

Katarínino postavenie pri ruskom dvore zostávalo dlho neisté a hrozilo jej, že pokiaľ nesplní svoju materskú povinnosť, bude sa musieť vrátiť do Nemecka. Dvanásť rokov nemohla otehotnieť so slabošským manželom.

Až v roku 1754 porodila syna Pavla a o tri roky dcéru Annu, ktorá však po dvoch rokoch zomrela. Ich otcom pravdepodobne nebol jej manžel. Výchovu detí od narodenia prevzala cárovná Alžbeta, Katarína sa do nej nemohla miešať a s deťmi sa stýkala iba výnimočne. Narodenie syna však zmenilo jej pozíciu. Stala sa skutočnou ruskou veľkokňažnou a matkou následníka trónu. Napriek tomu, že sa cárovná Alžbeta snažila Katarínu úplne izolovať tiež od politiky, jej sa podarilo postupne nadviazať kontakty s vplyvnými kruhmi.

Po smrti cárovnej nastúpil na trón Peter III., no dopúšťal sa tragických chýb, na ktoré aj doplatil. Bol zajatý a následne zabitý. Pripravená Katarína po jeho smrti nastúpila na trón.

V obleku dôstojníka vtrhla na dvor v Petrohrade, kde ju ako tridsaťročnú korunovali. Od začiatku mala veľkolepé plány. Potlačila povstanie kozákov, anektovala Krym a získala prístup k Čiernemu moru. Zamýšľala obsadiť Balkán, dobyť Istanbul a obnoviť Byzantskú ríšu. Nakoniec sa uspokojila s likvidáciou poľskej samostatnosti. Prispela k rozmachu Ruska, urobila rôzne reformy, zefektívnila chod samosprávy, podporovala rozvoj remesiel.

Ruská panovníčka Katarína lásku a vládnutie vždy oddeľovala.

V súkromí viedla búrlivý milostný život a bola sexuálne nenásytná. Mala niekoľko desiatok milencov, ktorých striedala.

Bola k nim finančne štedrá a udeľovala im vysoké funkcie. Najznámejší z nich bol dôstojník Orlov a známy staviteľ Potemkin. Zomrela ako 67-ročná 17. novembra 1796 na mŕtvicu.

„Nikdy som nič nepodnikala bez toho, aby som nebola presvedčená, že to, čo robím, robím pre blaho môjho štátu,“ tvrdila Katarína, ktorá milovala Rusko a zaslúžila si, že sa obdobie jej panovania v ruských učebniciach histórie nazýva „Zlatá Katarínska éra“.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Madame de Pompadour, milenka kráľa Ľudovíta XV., politička a tiež tá, čo ožobráčila francúzsky ľud

 

http://www.sme.sk/c/3001282/katarina-velka-nemka-ktora-uplne-ovladla-rusko.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Katar%C3%ADna_II._(Rusko)

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.