Sobotný inšpiratívny príbeh: “Prehra alebo výhra?”

Pred mnohými rokmi žila stará múdra žena, ktorá mala jediného syna a starého koňa. Jedného dňa sa však kôň dostal z ohrady a utiekol do hôr.

„Čože? Ušiel ti kôň?“ pýtali sa susedia. „To je ale prehra!”

„Prehra alebo výhra? Ktohovie.“ Odvetila stará žena.

O týždeň neskôr sa kôň vrátil do ohrady, aby sa napil a nejedol. A priviedol so sebou aj stádo dvanástich divokých koní. Jej  syn to uvidel a rýchlo utekal zavrieť ohradu.

Keď sa to susedia dopočuli, nemohli tomu uveriť. Okamžite svojej susede  gratulovali: „Trinásť koni?! To je neuveriteľné! Ty si to teda vyhrala!“ Ale múdra žena  len opäť zopakovala: „Výhra alebo prehra? To nikdy neviete.“

O niekoľko dní na to sa ženin syn rozhodol, že divoké kone skrotí a pokúsil sa osedlať jedného z nich. Ako však vysadal na jeho chrbát, kôň ho nešťastne zhodil. Mladý muž spadol a zlomil si  nohu.

Ešte v ten večer sa susedia ponáhľali k žene, aby ju  poľutovali a povedali jej: „To je ale obrovská prehra!“ Ale múdra starena znova len povedala: „Prehra či výhra? Ktovie?“

A mala pravdu. O niekoľko dní všetkých mladých zdravých mužov odviedli bojovať vo vojne. Z nej sa už mnohí k svojim rodinám nevrátili. Ženin  syn sa vďaka svojej zlomenej nohe zachránil a zostal so svojou matkou. Bola to teda prehra alebo výhra? Ktovie.

 

Denne sa mnohí zamýšľame nad tým, aké má niekto iný, koho dobre poznáme alebo ten koho sme videli len kdesi v médiách, šťastie. Máme pocit, že má viac peňazí, má krajšiu partnerku alebo sa narodil s vyšším IQ, a preto je jeho život iste ľahší. Ale je to skutočne výhra? To nikto z nás naozaj nevie.

 

Prečítajte si tiež: Sobotný inšpiratívny príbeh: Ako žena k odvahe prišla

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.