Michèle Mercier, alebo slávna božská Angelika

Noblesná francúzska herečka prežila celý život s nálepkou krásnej markízy de Sancé de Montelloupe – Plessis Belliére. Michèle Mercier, filmová Angelika sa narodila pod menom Jocelyne Yvonne Renée v bohatej rodine, ako najstaršia z troch dcér, 1. januára 1939 v Nice, vo Francúzsku. Matka pochádzala z Talianska a otec bol francúzsky lekárnik v Nice. Túžbou malej Michèle bolo stať sa baletkou. Ako otcov miláčik, si svoj sen presadila a začala navštevovať baletnú školu.
Osudy slávnych sa často začínajú úplnou náhodou. A tak, keď v tom čase legendárny Maurice Chevalier natáčal v Nice film ,,Mal som sedem dcér” (1954) a jedna z tanečníc mu ochorela, malú úlohu za ňu, dostala práve Michéle.
Ako sedemnásťročná odišla do Paríža, kde začala tancovať v spolku „Ballets de la tour Eiffel“. V tom období si príliš nerozumela so svojou matkou a tak šla do Londýna. Skúšala sa presadiť, ale nakoľko nemala finančné prostriedky, musela sa vrátiť domov. Náhodné stretnutie s režisérom Denisom de La Patelliérom jej pomohlo k hereckej kariére. Obsadil ju do úlohy komornej, vo filme ,,Pomsta z hrobu“ (1957). Začala študovať herectvo a zmenila si meno z Jocelyne na Michèle. Nastal sa pre ňu nový filmový život. Na prelome 50. a 60. rokov sa z nej stala jedna z najobsadzovanejších a najobľúbenejších francúzskych herečiek. Hrala v romantických komédiách, veľa času strávila v Taliansku, kde nakrúcala jeden film za druhým. V tomto období stvárňovala úlohy osudových žien. V roku 1963 sa pripravovalo natáčanie filmu ,,Angelika“ a do úlohy mala byť obsadená Brigitte Bardot. Tá ale ponuku odmietla, nakoľko vtedy natočila žánrovo podobný film. Dostala ju nakoniec Marina Vlady, no na poslednú chvíľu podpísala zmluvu pre iný film. Napokon sa hlavná hrdinka ušla vtedy 25.ročnej Michèle Mercier, ktorá už na konkurze prejavila svoj horúci temperament. Výbuch hnevu vraj vtedy nezahrala na požiadanie, ale preto, že dlho čakala na konkurz a svojim mierne povýšeneckým výrazom v tvári dotyčných očarila. Dostala úlohu Angeliky, vďaka ktorej vyšla až na vrchol filmovej slávy. Ale tiež úlohu, ktorá zmarila šance na ďalšie úspechy. Režiséri ju nechceli obsadzovať do svojich filmov, báli sa, že svojou nálepkou krásnej markizy im zničí film.
A tak Michèle – Angelika, odišla šťastie hľadať do Hollywoodu, kde o Angelike nikto nevedel. Po neúspechu sa však vrátila domov a natočila ešte asi desiatku filmov. Potom filmovať prestala a až po 14.ročnej pauze ju diváci mohli opäť vidieť vo filme, tentoraz ,,La Rumbera“. Vydala autobiografické knihy ,,Angelika so strateným srdcom“ a tú poslednú v roku 2002, pod názvom ,, Ja nie som Angelika!“.
Jej osobný život nebol ani zďaleka ružový. Prvé manželstvo (1961) s asistentom réžie s Andre Smagheom skončilo kvôli jeho alkoholizmu a depresiám. Pripravil ju o nemalé peniaze. Po ďalšom dlhom vzťahu s populárnym automobilovým pretekárom Claudeom Bourillotom, sa v roku 1970 vzali. Ten však náhle zmizol aj s jej šperkami a peniazmi. Keď sa zamilovala do Adriena Jancoua, krátko pred svadbou zomrel. Jej poslednou láskou bol taliansky princ Nicolo Bocompagni-Ludovisi. Nicolova rodina však nedovolila ne-aristokratke sa zaňho vydať. Michèle v súčasnej dobe žije v Nice, pracuje pre televíziu. V roku 2006 získala vyznamenanie za nesmierny talent a príspevok k francúzskej kultúre ,, Rytierka rádu umenia a literatúry“.
Počas svojej kariéry pracovala s poprednými režisérmi a hercami zvučných mien, ako boli Marcello Mastroianni, Giuliano Gemma, Vittorio Gassman, Jean-Paul Belmondo, Jean Gabin, Robert Hossein, Charles Bronson, Tony Curtis a mnohí ďalší. Herečka sa objavila vo viac ako päťdesiatich filmoch, ale najslávnejšia ostane jej úloha Angeliky.

Zaujímavosti:
Michèle Mercier si pre úlohu Angeliky musela odfarbiť svoje čierne vlasy na blond.
O úlohu sa uchádzali aj také hviezdy ako Catherine Deneuve, ktorá vraj bola príliš bledá, Jane Fonda, mala zas silný americký akcent, či Virna Lisiová, herečka čo nemala čas, no a nakoniec manželka hlavného hrdinu Joffreyho de Peyraca Marina Vlady, ktorá rolu dostala, ale sa jej vzdala pre iný film.
Michèle si dala do zmluvy pripísať podmienku, že vo filme sa nikdy neukáže nahá.

A čo hovorí na filmovú Angeliku samotná herečka?

„Angelika mi zničila život aj kariéru. Zabránila mi v tom, aby som mohla točiť ďalšie filmy.

Bolo to veľké sklamanie,” vyjadrila sa v jednom z rozhovorov .

Ale rozhodnutie prijať túto rolu neľutuje.

„Bola to nádherná úloha, len ľutujem tých,, imbecilov“, ktorí nepochopili, že jedna rola nerobí herca,” dodala Michèle Mercierová.

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Božská Brigitte Bardot

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.