Multifunkčná žena alebo ako sa z toho všetkého nezblázniť

Máme tu jún, deti sú posledný mesiac v škole a doma by mala začínať predprázdninová nálada s kopou plánov na krásne spoločne strávené dni. Malo by to tak byť. Čo však, keď to tak nie je?

Väčšina z nás je v produktívnom veku, to znamená, že pracujeme a svojou časťou prispievame do rodinného rozpočtu. Priemerne osem hodín denne, mnohé z nás aj viac.

Po návrate z práce nás čaká druhá zmena v podobe špinavého prádla, čistých tanierov, ktoré treba niečím dobrým v rekordnom čase naplniť a potom zas umyť. Deti sa potrebujú vyrozprávať a naše silnejšie polovičky potrebujú mať ticho a pokoj v dome. Potom, ako toto všetko čo nalepšie zariadime a splníme, zistíme, že aj my potrebujeme…

Tri bodky sú tu zámerne. Koľké z nás si vieme tu a teraz presne a konkrétne povedať, čo potrebujeme? Ak to viete, máte môj obdiv, pretože môj slovník vlastných potrieb sa väčšinou  skladá z dvoch slov. Spánok a pokoj. To je žalostne málo. Spím dosť, pokojné večery zažívam tiež pomerne často  a zisťujem, že mi to nestačí. Večer si už naozaj neviem spomenúť na nič, čo by ma vzpružilo či potešilo.

Začala som sa nad tým zamýšľať cez deň. Vedome, cielene. A zistila som, že napríklad potrebujem prestávku. Aspoň 10 minút osamote a najlepšie na čerstvom vzduchu. Cestou z práce potrebujem nakuknúť do obchodov, kde aj tak nič nekúpim, ale ten pocit času ukradnutého len pre seba je na nezaplatenie. Potrebujem tvoriť. Potrebujem sa častejšie hrať s mojimi zvieratami. Potrebujem čokoládu. A občas pohár vína s kamoškou. Ešte potrebujem nové vlasy a nové …   Fíha, toho zrazu je! A vôbec to nie sú nereálne veci.

Možno som práve prišla na to, čo zo všetkého potrebujem najviac. Potrebujem sa naučiť si toto všetko dopriať. Bez výčitiek. Bez výhovoriek a bez strachu si umožniť spraviť to, čo práve teraz urobiť chcem. Začnem to skúšať. Ktorá  z vás sa pridá?

 

S láskou Nel

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.