Bola známa aj svojím nespútaným životom, Tamara de Lempicka

Krásna, kontroverzná žena, výstredná bisexuálna umelkyňa, ktorá bola nepochybne vynikajúcou maliarkou. Jej najznámejšie obrazy sa stali symbolmi doby, v ktorej žila a tvorila.

Vznešená, príťažlivá a nesmierne provokatívna ikona Art Deca. Vo svojej dobe stelesňovala hviezdnu osobnosť, profesionálnu maliarku. Obdobie jej najväčšej slávy patrí do 20. a 30. rokov 20. storočia, kedy portrétovala parížsku smotánku. Obrazy vystavovala v prestížnych galériách.

Lesbické motívy

V jej dielach sa objavovali lesbické motívy, ktoré v tej dobe boli prijímané so zmiešanými pocitmi. Vytvárala si vlastný imidž, vedela skĺbiť život s umením a premeniť sa v legendárnu osobnosť.

Žijem život na okraji spoločnosti a pravidlá normálnej spoločnosti neplatia pre tých, ktorí žijú na okraji.“

Nepriamy pohľad, malý závoj cez oči, k tomu perly a diamanty, tak sa cítila dobre pred objektívmi fotografov, ako pravá profesionálka. Počas pózovania zvykla vyfajčiť množstvo cigariet.

Bola známa aj svojím nespútaným životom

Narodila sa v židovskej zámožnej rodine údajne v roku 1898 v Poľsku, ako Tamara Gorska. A hoci pochádzala z bohatej a významnej rodiny, o svojom pôvode často podávala skreslené informácie. Hovorí sa, že keď mala desať rokov, nechala ju matka portrétovať. Tamare sa obraz vôbec nepáčil a tvrdila, že by ho zvládla namaľovať lepšie. Dokázala to, keď vytvorila prvý portrét svojej sestry.

V roku 1911 ju rodičia poslali do školy vo Švajčiarsku. V tom čase ju stará mama zobrala na výlet do Talianska, kde sa u Tamary sa prebudil vášnivý záujem o umenie renesančných maliarov. Ešte v roku 1915 sa zoznámila s poľským právnikom Tadeuszom Lempickim, s ktorým sa ako veľmi mladá zosobášila. Žili pohodlný a prepychový život, no ten bol čoskoro narušený búrlivými politickými udalosťami.

Po boľševickej revolúcii a nútenej emigrácii sa usadili v Paríži, kde sa im narodila jediná dcéra Kizette. V Paríži sa Tamara rozhodla, že bude maliarkou. Študovala na Académii de la Grande Chaumière na Montparnasse a okrem toho chodila aj na súkromné hodiny maľovania. Maliarstvo sa stalo pre Tamaru vstupenkou do aristokratickej spoločnosti. 

Salon d’Automne, kde po prvýkrát  v roku 1922 vystavovala, bol pre jej obrazy odrazovým mostíkom. Vďaka svojmu mimoriadnemu talentu sa stala čoskoro uznávanou profesionálnou maliarkou. Za vysoké honoráre z predaja obrazov si financovala luxusný život plný honosných večierkov.

Tamara ako femme fatale sa priatelila s Picassom i Cocteauem, ale mala aj celý rad „priateliek“, čo bolo
v tom čase škandalózne. 

Obrovská popularita prišla s prvou samostatnou výstavou v Miláne. Vďaka nej sa stala uznávanou maliarkou a veľkou obľúbenkyňou u vtedajších bohatých vrstiev. Vlastniť obraz od Tamary de Lempickej, či dať sa od nej portrétovať, bolo prestížou v najvyšších parížskych kruhoch. 

Do predmanželskej zmluvy si dala vpísať dohodu, garantujúcu umožniť jej maximálnu sexuálnu voľnosť.

Búrlivý život sa odrazil aj na manželstve. Vzťah nevydržal a s Lempickým sa rozviedli. Tamara sa o pár rokov vydala znova, tentoraz za bohatého baróna, jej veľkého obdivovateľa Raoula Kuffnera de Dioszégha, s ktorým si zaistila blahobyt. A to nie je všetko. Do predmanželskej zmluvy si dala vpísať dohodu, garantujúcu umožniť jej maximálnu sexuálnu voľnosť.

Tamara bola bohatým zdrojom bulvárnych škandálov. Medzi jej priateľov patrili mnohé umelecké ikony tej doby ako Salvator Dali, Andy Warhol a pod.

Vzhľadom k napätej situácii a nástupu fašizmu v Európe, sa rozhodli odcestovať do Ameriky. Spočiatku nakrátko do New Yorku a neskôr do Beverly Hills v Kalifornii. Tu Tamara usporadúvala okázalé spoločenské večierky a stala sa ikonou. Venovala sa hlavne módnym portrétom celebrít, maľovala napr. aj Gretu Garbo. Avšak už neslávila taký obrovský úspech ako v Európe. Veľmi ju to zraňovalo a preto už ani nechcela ďalej vystavovať. Postupne upadala do zabudnutia. Nakoniec sa uchýlila do Mexika na nádhernú usadlosť, ďaleko od spoločenského života, ktorý celý život tak rada vyhľadávala.

Vraj na starosť smútila nad stratou svojej krásy.
Tamariným posledným prianím bolo, aby jej popol rozprášili nad kráterom sopky Popocatépetl. Bolo to posledné teatrálne gesto maliarskej divy.

Jej obrazy sa dnes predávajú za astronomické sumy

A i keď tvorba Tamary de Lempickej v druhej polovici 20. storočia upadla takmer do zabudnutia, dnes sú jej obrazy opäť veľkým hitom. Druhá popularita prišla až po jej smrti. Obrazy sa predávajú za astronomické sumy v miliónoch dolárov. Jej najväčšími zberateľmi sú Madonna, Barbra Streisand, či Jack Nicholson.

Vaša, Iwka

Zdroj: Nejvlivnejší ženy naší doby: Chiara Pasqualetti Johnson
Foto: flickr.com

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.