Ahoj August, čo nás čaká?

Prázdniny sú v plnom prúde a dovolenkové obdobie tiež. Užívame si kúpanie, slnenie, ale i večerné grilovanie s priateľmi a rodinou, ktoré sú príjemnou bodkou letných dní.

Sme plní optimizmu a radosti. Môže zato slnko, ktoré nás v lete zásobuje okrem vitamínov aj dobrou náladou. Sú medzi nami však i takí, čo neustále hundrú na vysoké teploty, nedostatok vlahy, či čokoľvek spojené s horúcim letom.
Pravdou je, že príroda sa rokmi mení. Namiesto príjemných letných dažďov, ktoré v minulosti osviežili horúci vzduch, nás čoraz častejšie postihujú ničivé búrky.

Hurá, leto trvá…

Leto patrí medzi najkrajšie časti roka i keď sa hovorí, že v auguste sa letné dni pomaličky začínajú približovať k jeseni. Príroda okolo nás hýri farbami. V záhradách kvitnú pestrofarebné letničky i trvalky. Pri pohľade na tú krásu čerpáme blahodárnu energiu. Ak ešte ukončíme deň v záhrade posedením s blízkymi, či priateľmi, dobrá nálada nás sprevádza až do večera.

Okrem dovoleniek a letného užívania, patrí k augustu aj zber úrody v našich záhradkách. Šikovné gazdinky zavárajú ostošesť a pýšia sa tým, čo všetko im pribudlo v komôrkach vlastnou zásluhou. Z domácností sa neodmysliteľne šíria vône marhuľového džemu, či slivkového lekváru.

Aj mesiac august má svoje významné dni

9.8. – Medzinárodný deň solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii
9.8. – Medzinárodný deň pôvodného obyvateľstva sveta
10.8. – Záhaľčivý deň
Záhaľčivý deň, alebo Deň leňošenia, je určený na pokojné ničnerobenie. Je to určitý spôsob trávenia voľného času, avšak človek leňošiť dlho nevydrží. Ideálne je striedať leňošenie s aktivitou a naopak. Ale priznajme si, jeden leňošiaci deň v pracovnom týždni by nebol zlý.. 🙂

12.8. – Medzinárodný deň mládeže
13.8. – Medzinárodný deň ľavákov
Vedeli ste, že ľaváci tvoria približne desať percent svetovej populácie? V minulosti boli často zatracovaní a spájaní s hriechom a nečistotou. V minulosti bolo ľaváctvo závažným sociálnym hendikepom a prevažovala aj tendencia násilne preučovať ľavákov na pravákov. V dnešnej modernej spoločnosti sú ľaváci plne akceptovaní. Medzi známych ľavákov patria napríklad Napoleon, Leonardo Da Vinci, Michelangelo…

V auguste máme aj jeden štátny sviatok a to:
29.8. – Výročie SNP.
V tento deň si obyvatelia Slovenska pripomínajú výročie začiatku SNP, ktoré vypuklo 29. augusta 1944. Spomíname na hrdinských bojovníkov, vojakov, partizánov, ktorí odolávali presile a kliesnili cestu k nášmu dnešnému životu.

Ľudové pranostiky o auguste

Aký je august spočiatku, taký je až do konca. Alebo:
Keď je v prvom augustovom týždni teplo, bude biela zima.
Horúčosť na svätého Dominika znamená, že nastane veľmi tuhá zima. (4.8.)
Jasný deň Nanebovzatie Panny Márie sľubuje peknú jeseň. (15.8.)
Keď je Vavrincova pekná, teplá chvíľa, nastane i jeseň sedliakovi milá. (10.8.)
Ak je na Vavrinca slnce, budú medu plné hrnce.

 

A aké sú ženy narodené v auguste?

Zábavné s veľkým zmyslom pre humor a s veľkým srdcom. Augustové ženy sú proste úžasné, tak ako všetky ostatné!

Prajem krásne letné užívanie.

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.