Bikiny, aj trošku z histórie tohto dvojdielneho ženského odevu

Prvé zmienky o dvojdielnych ženských odevoch používaných na atletické účely, pochádzajú už z antického Grécka z obdobia okolo roku 1400 p.n.l. Naši predkovia ťažko presadzovali vyzliekanie na verejnosti s cieľom kúpania sa. Nie vždy to bolo jednoduché. Slovo bikiny označuje dvojdielne dámske plavky, pre ktoré je charakteristické rozdelenie na hornú časť zakrývajúcu prsia a spodnú časť zakrývajúcu oblasť slabín a to úplne, alebo len čiastočne. Tvary a strihy oboch častí sú veľmi podobné tvarom podprseniek a nohavičiek bežného spodného prádla. Za vynálezcu bikín v modernom poňatí, je považovaná dvojica Francúzov, Louis Réard (1897-1984) a návrhár Jacques Heim (1899-1967). Heim ako prvý predstavil v máji 1946 v Cannes svoje plavky s názvom ,,Atome”, so sloganom ,,Najmenšie plavky na svete”. Ešte známejšia je prezentácia ešte menšieho modelu, francúza Réarda, ktorý predstavil svoju verziu plaviek 5. júla 1946 na módnej prehliadke. Ich slogan znel ,,Bikiny – menšie než najmenšie plavky na svete”. Išlo o model s nevystuženými trojuholníkovými dielmi podprsenky a string- šnúrkovými nohavičkami, v zadnej časti, pripomínajúci štýl tangá. Tieto plavky pomenoval podľa atolu Bikini, časti Marshallových ostrovov v Tichom oceáne, na ktorom štyri dni pred prehliadkou prebehol americký jadrový pokus. Ich názov mal symbolizovať ,,atómový výbuch” vo svete dámskej plážovej módy. Vzhľadom na to, aký mali plavky strih, nenašiel Réard žiadnu modelku, ktorá by takéto bikiny chcela predvádzať. Bikiny preto predviedla striptízová tanečnica. Predstavenie nových plaviek spôsobilo medzi novinármi aj divákmi veľký rozruch a vlnu kritiky. Do konca 40. rokov boli bikiny na okraji záujmu svetovej módy a ich rozšíreniu bránili aj zákazy nosenia na plážach, v ​​Španielsku, Portugalsku ale i v Taliansku. Prelomovou udalosťou sa stal rok 1957, kedy sa v bikinách predviedla francúzska filmová hviezda Brigitte Bardotová vo filme ,,A boh stvoril ženu“. Módne trendy z minulosti sa zvyknú vracať. A čo je neuveriteľné, bikiny sú tu stále. Nevychádzajú z módy. Sú pojem, legenda.
Sú dva druhy žien, tie čo podliehajú módnym trendom a tie, čo preferujú to, v čom sa cítia dobre. Ozaj a čo Vy? Máte už nové plavky? Alebo sa tešíte aj z tých minuloročných? Plavky nám umožňujú ľahšie opálenie sa, tie minimalistické aj príjemný kontakt s vodou na tele.
Či celé, či dvojdielne je na každej z nás, pre ktorá sa rozhodneme. Podstatné je opaľovať sa zdravo, s mierou a samozrejme s používaním kvalitných opaľovacích krémov. A nezabudnite ani na trendové plážové oblečenie. Plážové šaty, či parea, chránia pred vysokým UV žiarením, zároveň vytvoria pekný outfit, pri vode alebo plážovom bare. Niektoré druhy plaviek sú pre odvážne devy.
Monokiny
Plavky bez vrchného dielu.., spodný je zvyčajne typu tangá alebo string. V roku 1964 prišiel Američan rakúskeho pôvodu Rudi Gernreich s prvými plavkami tohto typu, ktorým úplne chýbal horný diel.
Mikrokiny
Bikiny s minimálnym použitím plavkovej tkaniny. Zvyčajne sa jedná o spodný diel typu G-string alebo V-Kini.
V-kinami
Vyslovuje sa vie kinami. Spodný diel plaviek, ktorého predný diel pripomína svojím tvarom písmeno V.
Zaujímavosti:
Po mnohých inteligentných veciach, prichádza ďalšia novinka, inteligentné plavky. Vyrába ich francúzska firma z Alsaska. Bikiny sú vybavené solárnym receptorom a upozornia na to, že sa treba natrieť opaľovacím krémom. Vraj keď existujú kvetináče, ktoré povedia, kedy treba kvety poliať, môžu byť aj bikiny, ktoré budú varovať pred silným slnkom.

Prajem krásne slnečné chvíle.

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.