Výrazný talent, oslnivý pôvab, talianska krv – CLAUDIA CARDINALE

 „Keď je žena v súlade so svojím životom, je šťastná. Keď je šťastná, nebojí sa starnutia. A keď sa ho nebojí, tak nestarne.“

Krásna herečka s talianskym temperamentom vynikala v úlohách, v ktorých mohla uplatniť vznešenú hrdosť, zmyselnosť a tajuplnosť. Dnes je veľvyslankyňou UNESCO pre ženy 21. storočia.  Zároveň je aj aktivistkou pre ochranu ženských práv v rodnom Tunisku.

Talianka žijúca v Afrike

Claudia Cardinale sa narodila 15. apríla 1939 v Tunisku. Jej predkovia pochádzali zo Sicílie. V jej rodine sa hovorilo po francúzsky. Narodila sa do ťažkej doby. Ako dieťa zažila 2. svetovú vojnu v severnej Afrike. Pre svoj taliansky pôvod bola často v škole vnímaná skôr ako nepriateľ. Počas vojny sa musela s rodinou skrývať v pivniciach a často sa sťahovať. 

Miss Tuniska náhodne 

Už ako dieťa vynikala svojím vzhľadom. Keď mala devätnásť rokov, stala sa Miss Tuniska aj napriek svojej vôli. Bola najkrajšia v sále, a tak ju vytiahli na pódium. Prítomný v miestnosti bol aj zástupca talianskeho filmu, ktorý ju pozval na filmový festival do Benátok. Tam sa stretla s producentom a neskorším životným partnerom Francom Cristaldim, s ktorým uzavrela sedemročnú zmluvu.

Čoskoro sa stala múzou mnohých filmárov. Aj keď sa Claudia nechcela stať herečkou a nestála o slávu a kariéru, jej kúzlo a šarm z nej urobili slávnu osobnosť. Učiteľskú dráhu vymenila za herectvo, ktoré študovala v Ríme. Presadila sa vďaka svojej jemnej dievčenskej zmyselnosti. Herečka tuniského pôvodu hrala často ženy s talianskym temperamentom.

Tvrdé pravidlá mladej herečky

Desať rokov žila s producentom Francom Cristaldim, ktorý ju svojím spôsobom ovládal a Claudia sa musela prispôsobiť tomu, čo bolo napísané v zmluve. Stali sa manželmi, ale keďže sa vzali v USA, v Taliansku manželstvo neplatilo. Počas tohto obdobia sa musela držať prísnej zmluvy. Nesmela zmeniť spôsob obliekania či líčenia, nemohla ani pribrať a ostrihať si vlasy, dokonca nemohla mať vlastný názor. Pred novinármi zatajovala existenciu svojho syna, ktorého porodila v devätnástich rokoch po znásilnení a ktorý bol vydávaný za jej mladšieho brata. Začiatkom 60. rokov novinári zistili pravdu a Claudia musela priznať skutočnosť. 

Zmyselný typ herečky

Jej exotický zjav, tmavšia pokožka a telesný pôvab zaujali mnohých filmových tvorcov. Tí ju pripravili aj na náročnejšie úlohy odlišné charakterovo. Jej herecký typ využil známy režisér Federico Fellini, ktorý z nej urobil typ herečky, ktorý sa javí ako symbol krásy, túžby a čistoty. Zaujímavosťou je, že pre svoj chrapľavý hlas bola často dabovaná. Prirodzený hlasový prejav ukázala v psychologickej dráme Hviezdy veľkého vozu.

Snažila sa uspieť aj v Hollywoode, po niekoľkých neúspešných pokusoch prišiel  roku 1968 najznámejší western Vtedy na západe, v ktorom herečka zožala slávu a úspech. Jej filmovými partnermi v ďalších filmoch boli napríklad Alain Delon a Jean-Paul Belmondo. V USA natočila aj komédiu Ružový panter

Aj keď bola považovaná za medzinárodnú hviezdu a popularitou sa vyrovnala svojim krajankám Gine Lolobrigide a Sophii Loren, jej herecký register bol o dosť menší. 

S vyšším vekom začala inklinovať k postavám hrdých  a neprístupných žien, ktoré sú zároveň decentné a elegantné. Je spoluautorkou autobiografickej knihy Ja, Claudia, ty, Claudia. Za jej celoživotné dielo jej bol v roku 1996 udelený Čestný Cézar a v roku 1999 sa stala nositeľkou francúzskeho rádu Čestnej légie. Bola tiež hosťom MFF v Karlových Varoch v roku 1964. V roku 2014 si na Art Film Feste prevzala ocenenie Hercova misia a pripevnila mosadznú tabuľku so svojím menom vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach.

Svetoznáma 85 ročná talianska herečka žije v Paríži so svojou životnou láskou, otcom svojej dcéry, režisérom Pasqualem Squitierom.  

Je dáma, ktorá starne prirodzene. 

„Nikdy som nebola na plastike. Ani som neuvažovala o tom, že by som si dala odstrániť vrásky. Roky jednoducho nezastavíte. Sme len hosťami na tomto svete.“

autorka: ivana

Zdroje: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/claudia-cardinale-13114https://zivotopis.osobnosti.cz/claudia-cardinal.php, https://zena.pravda.sk/ludia/clanok/663658-odvaznych-zaberov-sa-krasna-claudia-cardinale-nebala-ani-pred-polstorocim-tu-su-jej-slavne-vyroky-nielen-o-krase/
Foto: Shutterstock

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.