Síce zvonku pôsobí chladne, ale zvnútra je plná ohňa,” uviedol režisér, ktorý z nej urobil hviezdu

Grace Kellyová – vzor elegancie, ktorá inšpirovala milióny žien, bola zároveň príkladom striedmosti, ktorá napriek celosvetovej sláve žila rezervovane.

Okúzľujúca žena s nebesko modrými očami, s aristokratickými rysmi, vrodeným pôvabom a sofistikovaným štýlom. Dodnes je považovaná  za jednu z najkrajších herečiek Hollywoodu.

Najlepšie platená hollywodska herečka, ktorá kvôli mužovi všetko opustila.

Bola najlepšie platenou hollywoodskou herečkou, ale všetko opustila kvôli vydaju s princom. Ako každá princezná, dúfala, že bude šťastná a spokojná. Narodila sa v roku 1929 vo Philadelphii bohatým rodičom. Túžbu byť herečkou pociťovala už v rannom veku. Po strednej škole odišla do New Yorku, aby tam uspela v svojom sne. Popri tom pracovala ako modelka. Zapísala sa na Americkú akadémii dramatických umení.

Významnú príležitosť jej dal producent Stanley Kramer. Tiež dostala zmluvu so štúdiom MGM, kde spolupracovala s veľkými hviezdami. Svetovú slávu jej priniesla až spolupráca s majstrom thrilleru Alfrédom Hitchcockom. Ten bol herečkou očarený. „Je to dokonalá dáma. Elegantná, vzdelaná, neskutočne krásna, jednoducho prvotriedna. 

Síce zvonku pôsobí chladne, ale zvnútra je plná ohňa,” uviedol režisér, ktorý z nej urobil hviezdu.

Grace bola považovaná za dokonalú Hitchcockovu hrdinku, ktorá stelesňovala to, čo on nazýval „sexuálnou eleganciou“.

V roku 1954 jej zveril  hlavnú úlohu vo filme ,,Vražda na objednávku“ a o rok neskôr natočili spolu ,,Chyťte zlodeja“. V tej dobe získala Oskara za najlepší ženský výkon vo filme ,,Vidiecke dievča“. Pri jeho natáčaní ju vzal Hitchcock na Azúrové pobrežie, na miesto, ktoré Grace zmenilo úplne život. Časopis Paris Match vtom čase poprosil herečku o nafotenie niekoľkých snímok v paláci v Monackého kniežatstva. Tam ju, aj celý jej tím prijal sám pán domu, knieža Rainer, vtedajší najbohatší slobodný muž sveta.

Netrvalo dlho a monacký vládca požiadal Grace o ruku. Rozprávková svadba sa konala o rok neskôr v apríli 1956 a svadobný obrad v televízii sledovali milióny divákov. No pre Grace to bol koniec milovanému filmovaniu a koniec Amerike. 

Jej úspešná, ale krátka kariéra na striebornom plátne skončila. 

Počas manželstva síce dostávala ponuky na filmovanie, avšak podľa prísnych kritérií na kniežacom dvore nebolo vhodné, aby taká významná osobnosť stvárňovala filmové postavy najrôznejších osudov. Od tej doby už navždy stála verne po boku manžela a s láskou sa venovala predovšetkým ich trom deťom.

Svojou slávou prilákala do monackého kniežatstva množstvo hollywoodskej spoločenskej smotánky, ale i záujem turistov o Monako. Predovšetkým však svoju slávu dala do rúk dobročinnosti. Stala sa prezidentkou niekoľkých asociácií a monackého Červeného kríža. Zaviedla tradíciu plesu Červeného kríža, ktorá sa traduje dodnes. Založila Nadáciu kňažnej Grace, ktorá podporovala mladé umelecké talenty. 

Údajne Grace Kellyová nejakú dobu zvažovala, že sa rozvedie a vráti do Ameriky. V obrovskom kráľovskom paláci sa cítila ako v zlatej klietke.

Rozdielne záujmy s manželom, strata milovanej kariéry a k tomu počúvala zvesti o neverách manžela.

To všetko jej lámalo srdce. No ostala pri ňom až do smrti.14. septembra 1982 zomrela vo veku 52 rokov na následky ťažkých zranení po automobilovej nehode. Rainer dal na jej pamiatku vybudovať verejnú záhradu ruží, z jej milovaných kvetov. Už sa nikdy neoženil.

Na pohrebe jej kolega povedal:

,,Miloval som ju. Nie preto, že bola kňažná, či herečka, alebo kamarátka, ale preto, že to bola najláskavejšia žena akú som kedy  poznal.“ (J. Stewart)

Vaša, iwka

Zdroj: Nejvlivnejší ženy naší doby : Chiara Pasqualetti Johnson
https://www.csfd.cz/tvurce/826-grace-kelly/prehled/
http://biografia.sk/grace-kelly/
https://www-britannica-com.translate.goog/biography/Grace-Kelly

Foto: flickr.com

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.