Prečo o nej kolovali dohady, že je muž? Najväčšia panovníčka Anglicka Alžbeta I.

Žena, ktorá sa narodila do sveta mužov, cez to všetko dokázala nemožné… Stala sa najväčšou panovníčkou Anglicka a vládla mu pevnou rukou.

Obetovala ,,obyčajný“ život manželky, matky a zasvätila ho anglickému ľudu.

Keď mala Alžbeta I. necelé tri roky, dal jej otec Henrich VIII. popraviť jej matku Annu Boleynovú. Henrich VIII. mal celkovo šesť manželiek a množstvo mileniek.
Ženu, ktorá mu neporodila syna, dal uväzniť. Dve nevernice zas popraviť. Jedna manželka zomrela hneď po pôrode a tú, ktorá sa mu nepáčila, chcel dokonca vrátiť naspäť rodičom.
Len tá posledná, kráľa prežila.

Alžbetu ako svoju dcéru dal vyhlásiť za bastarda a nezaujímal sa o ňu.
Alžbeta si už ako dieťa povedala, že sa nikdy nevydá.
V minulosti keď vládli muži, to mali ženy na tróne oveľa ťažšie.
Jednou z tých, ktorá to dokázala a krajine vládla dobre, bola Alžbeta I.
Svoj život zasvätila krajine, obetovala súkromný život, vzdala sa klasických ženských povinností. Je považovaná za druhú najvýznamnejšiu panovníčka na anglickom tróne po svojom otcovi.

Alžbeta vedela upútať. Nebola krásna v klasickom zmysle slova. Jej tvár bola dosť výrazná, nos príliš dlhý a špicatý, pleť nie veľmi krásna. Mala však nádherné zlatočervené vlasy a nápadne krásne ruky s dlhými a jemnými prstami.
Bola štíhla a vedela sa nádherne obliekať, hoci v starobe sa musela líčidlami maskovať, aby zakryla svoj vek. A nielen vek. Mala vraj rapavú tvár a tá potrebovala byť zakrytá pod nánosmi líčidiel.
Časom jej údajne vypadali vlasy, možno z parochní, pod ktorými nedýchala pokožka hlavy. Zuby, tie mala pokazené, nakoľko milovala cukor a všetko sladké.

Dokázala však upútať svojím vystupovaním, tiež svojimi šatami, ktoré boli nádherne vyzdobené. Odev bol v tých časoch jasným ukazovateľom spoločenského postavenia.

Panenská kráľovná

V Anglicku asi nebolo človeka, ktorého by Alžbeta neočarila.
Kolovala o nej legenda, že je vlastne muž. Keďže sa nikdy nevydala, dostala prívlastok „panenská kráľovná“.

Kráľovná Alžbeta I. bola mimoriadne vzdelaná, ovládala sedem rečí a nejedného muža privádzala do úžasu, svojou vzdelanosťou a pohotovosťou.

Šľachta si uvedomovala, že Alžbeta je len ženou a vládnuť za ňu by mal manžel. No Alžbeta sa ukázala ako rodený diplomat. Vyhlásila, že sa vydala za Anglicko, aj keď spočiatku ju nikto nebral vážne.
O jej ruku sa uchádzali mnohí muži. Nikdy sa však nevydala. Možno sa obávala, aby nedopadla ako jej matka. Vedela, že vydajom by stratila veľa. Navyše manželstvo by ju politicky oslabilo. O tom ju utvrdzovali skúsenosti jej matky, sestier, ich manželov a jej okolie.

Jej dlhoročný priateľ Robert Dudley, ktorý bol pre ňu viac, ako mnohí iní muži, bol vždy v jej blízkosti. Bezmála tri desaťročia bol jej tajným milencom. Klamal ju, opúšťal a ona mu zas odpúšťala. Zrejme ho milovala.
Politicky sa napriek jeho obrovskej snahe nikdy nedala ovplyvniť tak, ako by si on prial.
Alžbeta mala viacero milencov. Povrávalo sa, že bola veľmi žiarlivá a milenci ju veľmi rýchlo omrzeli. Dokonca, ak sa niektorý z nich zaplietol s niektorou z jej dvorných dám, okamžite upadol do nemilosti. A keďže vládla krajine, pokojne ich dala aj uväzniť.

Ale kolovali o nej aj iné dohady. Že bola muž a nemala maternicu, ani vaječníky, ale semenníky, ktoré produkovali testosterón.

To, či je niečo z legiend a nepotvrdených výskumov pravda, je otázne.
Alžbeta I., prezývaná tiež ,,kráľovná panna” bola najväčšou panovníčkou Anglicka.
Bola ženou, ktorá svojej krajine dokázala vládnuť 45 rokov.
Nikdy sa nevydala a nemala žiadnych potomkov.
Vo svojom ,,boji“ o udržanie moci, ako žene, jej patrí prvenstvo.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Diabol, či svätica?, Lucrezia Borgia, dcéra pápežaF
oto:/http://www.ceskatelevize.cz/porady/10347923636-panenska-kralovna-alzbeta-i/21238255109/

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.