Mata Hari, tancujúca legenda s tragickým koncom

,,Budem na vás pozerať. Zbohom!“
Traduje sa, že to boli posledné slová legendárnej tanečnice. Aká vlastne bola? Žena, ktorá pobláznila Paríž, femme fatale, neskutočne zvodná, sexy kráska, alebo žena, ktorá hľadala dobrodružstvo a to sa jej stalo osudným… ZSS_matahariJej krása vraj spočívala v uhrančivom pohľade. Svojim exoticko – orientálnym tancom pobláznila množstvo nielen mužských sŕdc. Celá jej minulosť je opradená rúškom tajomstva a vytvára veľa dohadov. Margaretha Geertruida Zelle alias Mata Hari sa narodila 7.augusta 1876. Pochádza z Holandska. Jej otec bol významný klobučník a matka pochádzala z Jávy. Narodila sa ako prvé dieťa a po nej prišli ešte traja synovia. Bola otcovým miláčikom, malou princeznou, ktorý jej dovolil všetko. Naučil ju, že malá lož neobráti svet naruby a môže sa používať. Túto vlastnosť využívala celý život. Otec jej doprial vzdelanie na prestížnej škole, kde sa naučila tancovať, hrať na klavíri a hovoriť plynule po francúzsky. Vďaka otcovi bola naučená na luxus a to, že bola stredobodom pozornosti. Keď ale otec skrachoval, zbabelo ušiel a rodinu nechal tak. Jej matka, chorá na srdce onedlho zomrela a deti odtrhli od seba. Ona sama žila u strýka.
V 18-tich rokoch sa zoznámila cez inzerát s kapitánom holandskej koloniálnej armády Rudolphom Campbellom MacLeodom, ktorý bol o dvadsať rokov starší (inzerát mu dali do novín jeho kamaráti, ktorí chceli starému mládencovi urobiť radosť). Margaretha využila príležitosť, hneď odpísala a poslala mu aj fotku. Čoskoro sa vzali a odišli na Jávu a Sumatru. Margaretha porodila dve deti, chlapčeka a dievčatko. Ich spolužitie bolo ťažké. Malo veľké problémy. Rudolph trpel silnou reumou, striedal milenky, navyše bol žiarlivý, psychicky a fyzicky týral svoju manželku. Keď im zomrel na otravu malý synček, vrátili sa naspäť do Holandska. Tu sa ich cesty rozišli a hoci po rozvode dostala dcérku do opatery Margaretha, Rudolph jej ju vzal.
Margaretha sa preto bez finančných prostriedkov vybrala do Paríža, za vidinou lepšieho života. Vysoká, príťažlivá Margaretha bola modelkou parížskym maliarom, jazdila na koni v cirkuse a neskôr začala vystupovať ako orientálna tanečnica ,,Mata Hari“. Ľahučko odetá, v závoji, s exotickým provokatívnym tancom, vyrážala mužom dych. Tvrdila, že exotické rituálne tance ovláda od detstva a vytvorila si fiktívny príbeh orientálnej tanečnice. Stala sa z nej hviezda doslova za noc. Vystupovala na pódiách v Paríži a ďalších mestách, zarábala peniaze a stala sa spoločníčkou vysokopostavených mužov. Nadväzovala vzťahy s nemeckými i francúzskymi politikmi a rôznymi mužmi v uniformách.
Počas I. svetovej vojny mohla prekračovať hranice, nakoľko bola občiankou neutrálneho Holandska. Žila bohémsky a pikantný život. Bola milenkou nemeckých i francúzskych vplyvných mužov, čo bol vlastne začiatok jej konca. Istý čas ju na cestách po Európe sprevádzal Alfred Kiepert. Ich vzťah bol hlboký a priateľský a neskôr ho sprevádzala ona, na cisárske manévre v Sliezsku. To bol vraj jeden z dôvodov na obvinenie v roku 1917, aby si francúzska tajná služba myslela, že sa z nej na manévroch stala nemecká špiónka. Francúzi si mysleli, že bola dvojitou agentkou a pracovala s nemeckou aj francúzskou rozviedkou a vo februári 1917 ju zatkli. Jej skutočné obvinenie sa nepreukázalo. Bola ale vojna, situácia veľmi vypätá a vojenský tribunál odsúdil ,,milenku oficierov“ k trestu smrti za špionáž. V deň popravy 15. októbra 1917 vo Vincenneskom lesíku pri Paríži, odmietla aby jej previazali oči a priviazali ju ku kolu. Traduje sa, že jej želaniu vyhoveli a ona sa mohla pozerať do tváre smrti.
Pred smrťou si rozopla kabát a naposledy ukázala nahé telo. Vraj keď dvanásťčlenná popravčia čata vystrelila, ju zasiahli len dva alebo tri výstrely a len jeden z toho bol smrteľný. O telesné pozostatky tejto divy nemal nikto záujem a tak ostali k dispozícii na vedecké účely lekárskej fakulte parížskej Sorbonny. Vojenskí historici po preštudovaní príslušných materiálov usúdili, že Francúzi úlohu Mata Hari ako špiónky precenili. Informácie, ktoré získavala a odovzdávala ďalej, nemali zásadný význam. Tragický príbeh ženy s uhrančivým pohľadom má rôzne legendy.

Nech už je pravda akákoľvek, meno Mata Hari bolo a bude známe navždy.

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.