Talianske ženy si v parlamente presadzujú menštruačné voľno

Taliansko bude možno prvou zemou na západe, kde pracujúce ženy budú mať nárok na tri dni plateného voľna každý mesiac. A to tie, ktoré trápi bolestivá menštruácia.
Taliansky parlament už začal diskutovať o návrhu tohto zákona.

Samozrejme,mže je zákon aj kritizovaný. Vraj by sa mohlo stať, že by zamestnávatelia preferovali viac mužov než ženy, pri prijímaní do zamestnania.

Takéto platené menštruačné voľno by teda mohlo vyriešiť skutočný problém talianskych žien, na druhej strane to však môže byť ďalší dosť dobrý dôvod pre zamestnávateľov, prečo zamestnávať práve mužov. Alebo by sa to mohlo negatívne odraziť pri odmene za prácu alebo pri kariérnom postupe žien.

Taliansko je krajinou, kde je jedna z najnižších zamestnaností žien.
Pracuje len 61% talianskych žien, pričom európsky priemer je 72%. Čiastočne to spôsobuje neochota zamestnávateľov prijímať do zamestnania ženy, pretože tie im častokrát odchádzajú, keď sa stanú matkami.

„Menštruačné voľno“ už existuje v Japonsku a Južnej Kórei. Dokonca už aj niekoľko súkromných spoločností zaviedlo takéto voľno pre ženy.

 

Prečítajte si tiež: Strach z menštruácie: otvorený list všetkým mužom

 

Zdroj:/ https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2017/03/24/giving-italian-women-menstrual-leave-may-backfire-on-their-job-prospects/?utm_term=.ed501bb0740c

Foto:/ Massimo Percossi/European Pressphoto Agency

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.