Strach z menštruácie: otvorený list všetkým mužom

Môj priateľ Patrik je jedným z toho vzácneho druhu chlapov-kamarátov, pri ktorom si uvedomíte, že sa môžete priateliť aj s mužom. Ak by bol môj život semi-nezávislý film, bol by Jason Segel. Zažili sme spolu veľa dobrých gendrovo neutrálnych časov, ale tento chlap so mnou tiež v priebehu rokov prežil veľa mojich čisto ženských situácií. Skorigoval mi OkCupid e-maily, zdržal sa používania slova “vlhký”, keď som si prechádzala touto fázou. Nechal ma doslova vyplakať sa na jeho ramene v preplnenom bare po tom, čo som sa pohádala s mamou. Správala som sa ako Bridget Jones a aj napriek tomu so mnou šiel na pivo. Nechápem to, ale som vďačná.

Avšak Patrikova osobnosť alá Jason Segel má jednu fatálnu chybu, a aby som ju odhalila, potrebovala som parfumovanú maxi vložku. Tento chlap totiž nevie, ako reagovať na menštruáciu. Bodka. Existujú aj iné témy, pri ktorých sa môžeme pohádať – vegetariánstvo, povinnosti družičky, reality programy v telke. Ale keď príde na menštruáciu, je ako evanjelický misionár. Má pravdu a menštruácia je proste zlá.

Patrik a ja sme spolu robili a väčšinu našich obedných prestávok sme strávili listovaním bulvárov a žartovali sme o celebritách (a len v prípade, ak sa už v tomto bode pýtate, áno, je heterosexuál). Pri jednom takomto obede sme narazili na reklamu na novú radu tampónov a prirodzene, keď mal pod nosom reklamu, ktorá tvrdila, že “Kto hovorí, že tampóny nemôžu mať štýl?!”, Patrik sa utiahol späť do svojho kresla a správal sa, ako keby som na neho vytiahla zbraň. “Oh, oh oh oh oh,” bolo všetko, čo mohol povedať. Ako by som na jeho procesor vyliala kávu a on sa následne dal do reštartovacieho režimu. Zasmiala som sa a pokračovala ďalej, “No tak, tento sa volá „na celú noc“. Sexy, nie?! “

“Kelsey. Kelsey. KELSEY. Uhh ohh nie, KELSEY.”

Nakoniec vstal, vyhodil zvyšok svojho sendviča a vyhlásil: “To je jedna časť tvojho života, o ktorej nepotrebujem vedieť.”
Blbosť. Chlapi, žiadna žena nie je obzvlášť nadšená z tejto časti svojho cyklu, ale je to súčasť nášho života. Ak si chcete udržať ženu vo svojom živote, musíte sa naučiť žiť aj s touto záležitosťou (bez vydesených reakcií), alebo si budete musieť postaviť červený stan na pustine, kde môžete pliesť košíky v čase, keď je vaša žena „nečistá“. Patrikovou pubertálnou reakciou som bola tak pobavená a zároveň jemne naštvaná, že som sa rozhodla, že práca nebola až tak dôležitá, ako ho s týmto otravovať celý týždeň. “Tvoja obľúbená klientka príde dnes popoludní,” mala totiž prísť krásna hispánska herečka, s ktorou sme spolupracovali, a ktorá sa mu už dlho páčila. “Vieš, že krváca z pošvy každý mesiac?”
“Radosť z novej Beyoncé? Hmmm, stavím sa, že má aj tampón, aj vložku, keď vystupuje. ”
“Hej Patrik, tvoja mama je na linke tri! Šanca jedna ku štyrom, že krváca z vagíny práve teraz! ” Pri všetkých týchto poznámkach sa viditeľne zháčil, až ním trhlo.

Niektorí by mohli nazvať moje správanie detinské, ale nie je o nič viac detinskejšie, ako dospelý muž, ktorý je v rozpakoch, keď sa spomenie menštruačný cyklus. Kde sú priekopnícki učitelia sexuálnej výchovy, ktorí učia chlapcov o puberte, bezpečnom sexe a dychových cvičeniach, aby pomohli zastaviť záchvat paniky, keď prídu do styku s krabičkou tampónov?

Kým sa takýto učiteľ nájde, myslím, že je to na nás, dámy. Existuje veľa chlapov, ktorí sú vysporiadaní so skutočnosťou, že ich priateľky majú menzes bez pomoci svojpomocnej literatúry. Existujú dokonca aj muži, ktorí sú úplne v pohode – najmä ak je to jeden z tých vďaka-bohu-nie-sme-tehotní mesiacov. Ale na svete existujú aj Patrikovia: úžasní mnohými smermi, ale hysterickí tvárou v tvár s pastelovou maxi vložkou. A to jednoducho nie je v poriadku. Koniec koncov, neexistuje mužský ekvivalent, ktorý ženy môžu takto odmietnuť len z princípu. Nevidíte ma opúšťať stôl len pri zmienke o ustupujúcej vlasovej línii. Ak sa s tým musíme zapodievať my, budete sa s tým musieť vysporiadať aj vy. Nebudete sa s tým ani musieť vysporiadať – jednoducho sa musíte vysporiadať s nami, keď sa ňou zapodievame. Ak nie, môžete si dať otočku..

Ženy na celom svete, poďme si sľúbiť, že dodržíme toto pravidlo aspoň na chvíľu: Randíte s chlapom, ktorý “o tom nechce počuť?” Buď mu jasne vysvetlite, ako to je, alebo ho pošlite k vode. Nikto ich nežiada, aby vybehli kúpiť čokoládu a tabletky, keď máte kŕče (aj keď to by bolo úžasné), ale potrebujú sa dať kolektívne dohromady a dospieť. Ak vás chcú, musia vás chcieť aj v dobrom aj v nie zrovna príjemnom stave.

Neviem, ako dobre som dostala túto správu k Patrikovi, ale rozhodne som spôsobila významnú traumu. Možno dostať sa na dno bolo to, čo potreboval, aby začal akceptovať, že jeho fóbia z menštruácie bola skutočný problém – možno ho to dokonca viedlo k dialógu s nejakým vyspelejším vrstovníkom. Možno to, že začal bývať so svojou priateľkou mu pomohlo akceptovať, že aj ona má menštruáciu každý mesiac, ale že sa nemusí obávať, že sa utopí v prílivovej vlne. Či tak alebo onak, uvidíme, ako sa mu bude dariť v najbližších siedmych až desiatich dňoch, keď bude dostávať vzorky tampónov, ktoré som poslala do jeho novej kancelárie.

Pôvodne uverejnené na Refinery29, autor: Kelsey Miller

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.