Občas tento náš svet nechápem

Možno som z iného sveta, možno som čierna ovca aj biela vrana. Určite som naivná a nekonečne romantická. Určite viac vidím, veľa cítim, veľa sa obzerám a som možno príliš zvedavá. Často si kladiem otázku, či nie je lepšia sladká nevedomosť. Odpoveď je vždy jasná: nie je.

Väščinou beriem veci príliš vážne, hoci viem, že so smiechom ide všetko ľahšie. Rozoberám problémy z viacerých strán, uhlov aj pohľadov, nerobím unáhlené rozhodnutia, práve naopak. Ťažko sa mi rozhoduje v jednom momente. Snažím sa byť objektívna, vyhýbať sa konfliktom, hľadáť kompromisy. Hľadám veci iné. Aj robím veci inak.

A v poslednej dobe často nerozumiem, prečo ako ľudstvo ideme sami proti sebe. Robíme kroky v záujme ekonomiky a proti prírode. Ďalekosiahle rozhodnutia, ktoré sú nezvratné, prípadne len ťažko vrátiteľné späť.

Ekonomické loby v minulosti spôsobilo, že sa v Európe prestalo pestovať konope, rastlina, ktorá je využiteľná na veľa spôsobov- olej, výživná potravina, surovina na výrobu látky, a už len ako hnojivo dodáva do pôdy látky, ktorých je v nej momentálne deficit. Je to rastlina, ktorá sa v Európe pestovala a rástla snáď odjakživa. Stačil ekonomický záujem a namiesto konopných sa začali vyrábať syntetické vlákna.
Používame syntetiku všade, aj tam, kde je oveľa jednoduchšie, prirodzenejšie, zdravšie, použiť čisto prírodné zdroje.

Hľadáme si chemické cestičky ako zvýšiť produktivitu v pestovaní jedlých rastlín, ich trvanlivosť, odolnosť, množstvo. Dávame prednosť chémii pred prirodzenosťou. Nevnímame už, že všetky tie chemikálie sú už dávno nielen pomocníkmi, ale v tom množstve sa stali hrozbou pre nás, pôdu, vodu, ovzdušie.
Zjednodušujeme si veci chemickou cestou aj tam, kde by sme ani nemuseli. Kozmetika je toho dobrým príkladom. Na každú vec zaťaženú chemikáliami sa dá nájsť prírodná verzia. Od mydla na ruky až po rúž. Prečo ale stále dávame prednosť niečomu neprirodzenému?
Geneticky modifikované potraviny, pesticídy, herbicídy. Tých zásahov je toľko, že sme ich už prestali vnímať. Viete kde všade nájdete geneticky modifikovaný kukuričný škrob?

Príde mi to, že si tak nejak se….e do vlastného hniezda. Akoby sme sa zámerne ničili, ničili prostredie, v ktorom žijeme.
Stromy sa vyrubujú bez rozmyslu, proste preto, lebo zavadzajú. V mestách chýbajú zelené plochy, stromy, rastliny. Kyslík, tieň, oázy.
Som čistý amatér, čo sa týka ekológie. Nemám žiadnu školu v tomto smere, žiadne vzdelanie. Len zdravý sedliacky rozum.
A občas ma tá naša nerozumnosť, necitlivosť, sebeckosť a neohľaduplnosť desí.

Vladena

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.