Môže trojdňová hladovka reštartovať váš imunitný systém?

V poslednej dobe si všímam čoraz viac správ, ktoré pôsobia ako pseudoveda: dlhšie hladovanie (dva a viac dní) môže znovu spustiť váš imunitný systém a má mnoho ďalších výhod pre vaše zdravie. Takýchto tvrdení, vrátane diét založených na hladovaní, je na internete mnoho a väčšina z nich sú nezmysly, takže som bola veľmi skeptická.

Tentokrát však na tom niečo bude. Jedna štúdia na túto tému bola publikovaná v júni Valter-om Longo-m, ktorý sa zameriava na starnutie a dlhovekosť. V tomto článku vedci popisujú zaujímavé účinky, ktoré má hladovanie na metabolické zmeny. Zistili, že hladovanie, ktoré trvá 3 a viac dní, počas ktorého sa pije len voda a zje sa menej ako 200 kalórií denne, môže naozaj znovu naštartovať niektoré komponenty metabolizmu.

shutterstock_332064935Táto hypotéza tvrdí, že hladovanie núti naše telo “zrecyklovať imunitné bunky, ktoré nie sú potrebné”, čo vysvetľuje pokles bielych krviniek, ku ktorému počas hladovaniu dochádza. Dva kľúčové mechanizmy sú enzým PKA a hormón IGF-1, ktoré sa zredukujú. Keď začneme opäť jesť, naše kmeňové bunky začnú fungovať na plné obrátky a nahradia bunky, ktoré boli zrecyklované.

Táto teória bola overovaná na skupine pacientov trpiacich rakovinou. Hladovali 1, 2 alebo 3 dni pred chemoterapiou. Cieľom bolo stlmiť nepriaznivé účinky chemoterapie. Výsledky naznačujú, že trojdňové hladovanie tento cieľ dosiahlo. Najdôležitejším zistením tohto výskumu bolo, že musíme hladovať niekoľko dní, aby bol dosiahnutý nejaký účinok. Jednoducho povedané, musíme úplne vyčerpať svoje energetické zásoby, na čo potrebujeme 48 a viac hodín.

Účinky dlhodobejšieho hladovania boli tiež prirovnané k účinkom dlhodobého kalorického obmedzenia, ktoré podľa rôznych výskumov na laboratórnych zvieratách predlžuje život. “Hladovanie má potenciál oddialiť starnutie a zlepšiť prevenciu rôznych chorôb.”

Hladovanie môže byť škodlivé, hlavne pre ľudí, ktorí majú iné zdravotné problémy. Ak rozmýšľate, že to skúsite, najprv sa poraďte so svojím lekárom. Vedci tvrdia, že ak to zvládnete, 2 až 3-dňové hladovanie môže podporiť vaše telo v prečistení imunitných buniek a spustiť produkciu nových.

Prečítajte si tiež: Sú tuky v našej strave naozaj také nezdravé?
http://zenysostylom.sk/su-tuky-nasej-strave-naozaj-take-nezdrave/

zdroj: http://www.forbes.com/sites/stevensalzberg/2014/12/30/can-a-3-day-fast-reset-your-immune-system/#87b085337f56

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.