Očistite si telo už počas sviatkov

Voňajúce fialky na kuchynskom stole mi pripomínajú, že zima je nenávratne preč a svoje žezlo prebrala jar. ZSS_fialkyPrehupli sme do veľkonočných sviatkov, alebo ak chcete, do sviatkov jari. Veľkonočné sviatky majú v náboženskej kultúre svoj veľký význam. Asi väčšina z nás vie, že tieto dni sú pôstne.
Čo je vlastne pôst? Je to obdobie, v ktorom si človek úplne alebo čiastočne odriekne jedlo a iné pôžitky. Poznáme väčšinou nábožensky motivovaný pôst. Pred Veľkonočnými sviatkami ide o štyridsaťdňové obdobie. Najväčší pôstny deň je na Veľký piatok, kedy platí:

  1. zdržať sa mäsitých pokrmov (od 14- teho roku do konca života)
  2. je dovolené jesť jedenkrát za deň (od 18-teho roku do začiatku 60-teho roku)

Výnimku tvoria vážne chorí ľudia a tehotné ženy. Za pôstny deň sa považuje tiež každý piatok v roku, kedy je potrebné vykonať aspoň jeden skutok pokánia: (okrem bezmäsitých jedál, sú to moderné skutky pokánia ako: pôst od zábavy, počítačov, mobilov, viac vďačnosti, rozhovorov, ocenenia druhých, menej negativity, neprajnosti a mnohé ďalšie. Dlhodobé pôsty v minulosti nadväzovali na dlhé zimné obdobia zabíjačiek, vianočného a fašiangového hodovania, kedy bola omnoho energeticky výdatnejšia strava s obsahom tukov.
Ak dodržujeme určitú striedmosť v stravovaní, robíme dobre. Odľahčíme svoje telo, jednotlivé orgány. Dostanú tak možnosť lepšie pracovať, zregenerovať sa. Pokiaľ si samozrejme odmyslíme nasledujúci predĺžený víkend s bohato prestretými stolmi a chutnými jedlami :). Je to výborný štart na jarnú očistu. Je na nás akú si zvolíme. Každá sa ráta. Preto nezaškodí pár dňový pôst pred a možno i po sviatkoch.
Môj ,,rituál“ spočíva v ľahšej strave. Vylúčim mäso, vyprážané jedlá a znížim veľkosť porcií. Pridám viac ovocia a zeleniny, zameriam sa na očistu svojho tela. Je dôležitá aj z hľadiska prevencie. ZSS_cajDostatok tekutín, omnoho viac bylinkových čajov a užívanie môjho obľúbeného Pestreca mariánskeho, ktorý čistí pečeň a regeneruje. Ak nás trápi nejaký ten ,,neduh“, je ideálne obdobie, zamerať sa na očistnú kúru. Alebo preventívne piť zelený čaj.
,,Ak sa budeme cítiť dobre zvnútra, bude to na nás aj vidieť. Ak pridáme aj úsmev, príjemné dni sú zaručené.“

Tím našej redakcie zahájil (odštartoval) 15 minútové denné cvičenie – 15 minútovka ženy so štýlom I.

Niekedy stačí naozaj málo a cítime sa omnoho lepšie. Vyskúšajte jeden pôstny deň v týždni. Za každý pôstny deň nám naše telo poďakuje.

Vaša Iwka

Zdroje:/http://www.grkat-hanusovce.sk/bohosluzby/11-home/117-zaciname-velky-post
http://www.trojica.sk/patoro/pat3.html
http://www.vrakuna.eu/p07.php

Prečítajte si tiež:

15 minútové denné cvičenie – 15 minútovka ženy so štýlom I.

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.