Jedno jablko denne a nebudete potrebovať lekára?

Angličania hovoria, že ak zjete jedno jablko denne, nebudete potrebovať lekára. Môže jablko pomôcť k udržaniu si perfektného zdravia? Prvú tlačenú zmienku o tomto prísloví možno nájsť už v roku 1866. O 150 rokov neskôr, dnes, sa toto príslovie ešte stále spomína. Je nepravdepodobné, že „jedno jablko denne“ by si udržalo popularitu, ak by na tom nebolo niečo pravdy, však?

Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo napríklad jablko obsahuje a aký je jeho vplyv na naše zdravie:
Pektín – je forma rozpustnej vlákniny. Vláknina pomáha udržiavať zdravie tráviaceho systému a práve jablká sú vynikajúcim zdrojom pektínu.
Bór – podporuje silné kosti a zdravý mozog.
Vitamín C – posilňuje imunitu.
Fytonutrienty – jablká sú na ne bohaté, starajú sa o srdcovo-cievny systém a posilňujú imunitu.

cervene_jablkoJablká tiež fungujú ako kefka na zuby, čistia ich a ničia baktérie v ústach, čo môže znížiť riziko vzniku zubného kazu. Okrem toho, jablká sú cenovo a ľahko dostupné.

Platí teda, že jedno jablko denne a nebudete potrebovať lekára? Rôzne štúdie ukazujú zdravotné výhody, keď účastníci jedia jablko tri až päťkrát týždenne, ale všetky ochorenia nemožno vyliečiť len stravou.

Sú iné druhy ovocia rovnako dobré ako jablká? Samozrejme. Všetky druhy ovocia obsahujú živiny, ktoré sú stavebnými kameňmi k dobrému zdraviu. Banány obsahujú draslík, ktorý je dôležitý pre zdravé srdce a správnu funkciu svalov. Černice sú bohaté na vlákninu, jahody obsahujú vlákninu a tiež vitamín C.

1jablkoPrečo teda takéto príslovie vzniklo len o jablkách, keď aj ostatné druhy ovocia sú také výživné? V tom čase, keď sa toto príslovie objavilo, jablká sa ľahko pestovali (a stále tomu tak je). Po zbere by mohli zostať v sklade takmer rok. Nedávne štúdie ukázali, že na rozdiel od mnohých druhov ovocia a zeleniny, nutričné výhody jabĺk sú stabilné relatívne dlho – 200 dní po zbere.

Väčšina odborníkov na výživu odporúčajú pestrú stravu. Jesť niekoľko porcií rôzneho ovocia každý deň je naozaj najlepší spôsob, ako návšteve lekára predchádzať.

Lu

Prečítajte si tiež: Môže trojdňová hladovka reštartovať váš imunitný systém?

Voľne preložené z http://health.howstuffworks.com/mental-health/human-nature/health-myths/an-apple-a-day.htm

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.