Naberáme energiu prirodzenou cestou

Nedostatok energie najmä na jar je u nás žien bežný a častokrát si myslíme, že je to nevyhnutnou súčasťou starnutia. No nie je. V prípade, že u seba vnímame aj celkový pocit zoslabnutia, prvým krokom by malo byť presne určiť príčinu. Pokiaľ za únavou nie sú žiadne závažné zdravotné problémy, stačí pár zmien a na príval životodárnej energie sa môžeme  znova tešiť.

Keď pátrame po príčine nízkej hladiny energie a únavy, prvým krokom by malo byť vyšetrenie funkcie nadobličiek. Nadobličkové žľazy riadia reakcie na stres a konvenčnou medicínou sú ako príčina vyčerpania u žien často prehliadané. A pretože stres chodí v mnohých formách, naše nadobličky môžu pracovať nadčas v priebehu mnohých mesiacov či dokonca rokov.

Všetci potrebujeme zdravú stresovú odpoveď, ktorá nám pomôže prežiť, keď sú ohrozené naše životy. Potom, čo nás ochráni pred nebezpečenstvom, by sa mal tento šikovný mechanizmus vypnúť. Produkcia stresových hormónov, ktoré boli vyčerpané počas stavu núdze, by sa mala vrátiť do normálu. Ale ak zažívame trvalý stres, hoci v situáciách, ktoré nás priamo na živote neohrozujú, naše nadobličky môžu pracovať v pohotovostnom režime dlhodobo. Hladina adrenálnych hormónov, najmä kortizolu, môže byť vychýlená z rovnováhy, čo vedie k pocitom extrémneho nedostatku energie a zdrvujúcej únavy.

Príznaky nerovnováhy v činnosti nadobličiek vyzerajú takto:

Najskôr sa môžeme cítiť ako v zajatí, kortizol stúpa a my sme pripravené k akcii, no k žiadnej nedochádza.

Potom sa pripája únava, ťažkosti so spánkom a zaspávaním, nadmerná potreba kofeínu či cukru a ustavičná chuť jesť. Pokiaľ stresová reakcia nadobliček neustáva, na konci sa cítime po celé dni vyslovene vyčerpané a slabé.

Ako sa tomu brániť?

Keď pociťujeme únavu, mnohé z nás siahajú po ďlašej šálke kávy či čokoládovom koláči. Tým ale svojim nadobličkám vôbec nerobíme dobrú službu. Namiesto toho, aby sme sa snažili vyburcovať energiu s kofeínom a cukrom, môžete poskytnúť podporu svojmu telu použitím liečivých bylín. Medikamenty stimulujúce správnu funckiu nadobličiek na báze rastlín nám dokáže poradiť každý skúsený lekár, či lekárnik.

O ich činnosť by sme sa mali naučiť správne starať aj sami. Stačí upraviť životosprávu. Spať by sme mali 7 až 8 hodín denne, ideálne je chodiť do postele v rovnaký čas a v rovnaký čas aj vstávať. Pokiaľ cvičíme, zmeňme spôsob. Namiesto vysiľujúcich tréningov v boji o štíhlu postavu zaraďme jogu alebo ľahké tanečné cvičenia. Jedzme zdravo a často. A najmä pravidelne. V čase, keď sme unavené, by sme rozhodne nemali ísť na plné obrátky bez jedla.

A nakoniec, ak je to len trošku možné, nechajme vyčerpávajúce aktivity bokom a znova sa učme hrať. A smiať sa. Smiech lieči. Nakoniec zistíme, že mnohé veci, ktoré sme pokladali za prioritné vlastne vôbec neboli dôležité.

Vo svete, ktorý žiada od ženy, aby robila čoraz viac  a všetko perfektne, nie je ľahké nadýchnuť sa a urobiť krok späť. Naozaj sa nemusíme spoliehať na kofeín či cukor a byť permanentne vyčerpané, aby sme mali hodnotu. Cez deň sa postarajme o naše nadobličky a večer sa poriadne zasmejme s našimi blízkymi. Budeme prekvapené, čo to urobí.

 

S láskou Nel

 

zdroj: www.womenshealth.com

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.