5 DÔVODOV, PREČO DEŇ ZAČAŤ RANNÝM CVIČENÍM

Prospeje psychike, nabudí telo, myseľ aj spaľovanie. To je len malý náznak toho, čo všetko sa s vami začne diať, ak svoj deň odštartujete pohybom. Pripravené na nový návyk? Rozhodnutie cvičiť neodkladajte. Pripravené nikdy nebudete. Začnite hneď, začnite teraz.

NOVÉ NÁVYKY, VEĽKÉ ZMENY

Pohyb je liek, ktorý sa v pozitívnom podpíše na fyzickom aj psychickom zdraví. Ak ste stokrát začali a vždy zlyhali, možno potrebujete len získať pevný návyk. Tým môže byť aj ranné, respektíve dopoludňajšie cvičenie. A prečo je tomu tak? Ak cvičenie neustále odsúvate počas dňa na neskôr, môže sa veľmi ľahko stať, že vplyvom úloh a povinností, ktoré deň prinesie sa k nemu jednoducho neprepracujete. Ak si však nájdete čas pre seba hneď ráno, môžete zo zoznamu úloh vyškrtnúť prvú a pre vás mimoriadne dôležitú splnenú úlohu, ktorá ovplyvní celý váš deň.

5 DÔVODOV, PREČO CVIČIŤ HNEĎ RÁNO

  • Zvýšená energie a produktivita

Ranné cvičenie podporuje lepšiu cirkuláciu krvi a zvyšuje hladinu adrenalínu, čo môže zlepšiť vašu energiu a bdelosť počas celého dňa. Fyzická aktivita zároveň stimuluje mozog a pomôže vám sústrediť sa na úlohy, ktoré musíte splniť. Telo je prekrvené, metabolizmus naštartovaný a vyplavovať sa začínajú aj endorfíny. 

  • Ranné cvičenie podporuje lepšiu náladu

Pri cvičení sa uvoľňujú hormóny šťastia, ktoré pozitívne ovplyvňujú náladu a dokonca dokážu fungovať ako prirodzené antidepresívum. Tým sa zmierňuje stres či úzkosť. Navyše, hladina testosterónu, ktorý pomáha budovať svalovú hmotu je vyššia práve v dopoludňajších hodinách, kedy je telo po kvalitnom spánku oddýchnuté a má dostatok energie na výkon. 

  • Zrýchlený metabolizmus

Stále platí, že čím viac svalov, tým lepšie telo spaľuje. Ak chcete naštartovať metabolizmus na plné obrátky, zacvičte si ráno. Doprajte mu dostatok bielkovín, nebojte sa doplniť sacharidy, tuky a myslite na dostatočný pitný režim. A ešte niečo. Ak paríte ku skupine ľudí, ktorí cvičia nalačno, skúste zmeniť aj tento návyk.

  • Zvýšená fyzická kondícia a zdravie

Pravidelné ranné cvičenie sa podpíše nielen na vašej kondícii, vyššom sebavedomí ale aj na celkovom zdraví. Pomáha udržiavať hmotnosť, zlepšuje svalovú hmotu, prispieva k zlepšeniu zdravia srdca a ciev, čo znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Navyše fyzická aktivita môže pomôcť s bojom proti chronickým ochoreniam a podporuje celkový pocit pohody.

  • Zlepšuje spánok

Podceňovaný a pritom veľmi dôležitý. Kvalitný spánok je pritom alfou a omegou. Ranné cvičenie pomôže synchronizovať váš biologický rytmus s prirodzeným svetlom, čím podporíte lepší spánok. Fyzická aktivita uvoľňuje napätie a stres, ktoré patria medzi spúšťače zlých spánkových návykov.

Michaela

Foto: Shutterstock

Facebook komentár