Iba 15 minút každý deň

Robiť nejakú činnosť každý deň iba 15 minút sa môže zdať skutočne málo na to, aby sa za ten čas udialo niečo zaujímavé. Dá sa počítať s tým, že tých 15 minút si každý človek nájde.

Ale keď toho, čo stačí robiť iba 15 minút každý deň, je tóóóóľko a samozrejme všetko je na niečo dobré, prínosné a určite to funguje.

Začalo to s cudzím jazykom. Teda, niežeby som bola zvedavá na niekoho jazyk, ale svoju stredoškolskú francúzštinu by som ‘oprášila’ celkom rada a 15 minút sa mi zdalo naozaj veľmi prijateľných. Potom som po dlhšej dobe stretla kamarátku a tá už pár mesiacov praktizovala ranné vyplachovanie úst olejom, výber bol na mne, panenským kokosovým, olivovým či slnečnicovým. Tak striedam slnečnicový a olivový, podľa toho, čo je práve doma… Úžasná vec. Pozbiera škodlivé látky nielen z úst a hrdla, čistí vraj celé telo. 15-20 minút. Ráno hneď po zobudení.

Dychové cvičenie, ktoré zenergetizuje telo a dostane kyslík do všetkých častí pľúc ma naučila známa na dovolenke. Nič lepšie neexistuje – ráno, vyhriata terasa, slnko je ešte nízko, ale hreje tak, že sa dá byť v plavkách. Doma nemáme terasu, v plavkách je mi zima aj v byte, ale na koberčeku a vo svetri to dávam. 2×15 minút. Takýchto dychových cvičení sa dá nájsť veľa, tak si stačí vybrať a začať dýchať. Dýchanie je život. 

Ranná jóga na rozcvičenie, natiahnutie svalov a prebudenie telíčka patrí medzi moje ranné rituály už niekoľko rokov – podľa možností, minimálne 15 minút. Ideálne pre mňa známa zostava “Pozdrav slnku”.

Na tvári sú tiež svaly, a keď ich cvičíte, dejú sa zázraky, presne tak isto, ako keď dávate zabrať zbytku tela. Volá sa to tvárová gymnastika a výsledky vidíte už po prvých dvoch-troch týždňoch cvičenia. Ideálne 25 minút, minimum 15.

Potom sú tu série cvikov. Brucho, zadok, nohy. Nájsť sa dajú aj kombinácie, každý deň 15 minút, hocikedy počas dňa.

Keď sa povie mohendžodáro – tantra jóga pre ženy – asi veľa ľudí nebude vedieť, o čo ide. Cviky na posilnenie panvového dna už je jasnejšie a to je len základ tohto cvičenia. Takže tiež aspoň 15 minút.

A 15 minútová meditácia je vec, na ktorú musím ešte zrejme dospieť. Každú chvíľu sa objaví nová 15 minútová výzva, ktorú by som tak rada opakovala každý deň aspoň pár týždňov za sebou, pretože iste stojí za to…

shutterstock_328670033Nemám to spočítané, ale každému a hlavne mne, samozrejme, je úplne jasné, že tých 15 minútoviek je priveľa. Som mama dvoch detí, manželka a pracujúca žena. Navyše, mám aj svoje domáce, už vychytané naozaj každodenné, či chcem či nie, 15 minútovky, bez ktorých sa fungovať nedá. Tie možno opisovať netreba, ale aspoň stručný výber: 15 minút medzi zvoneniami ranného budíka – prvé zvonenie ako budíček, druhé ako výzva na postavenie sa z postele. 15 minút na nachystanie raňajok a desiaty deťom do školy, mojich 15 minút v kúpeľni – a to som presvedčená, že to je len mega expres minimum, bez ktorého nemôžem vyjsť na ulicu :)). Ideálne, keď aj na raňajky mám aspoň 15 minút. Som človek, ktorý chodí všade neskoro, aj keď viem, že musím ísť aspoň 15 minút skôr, aby som stihla prísť načas. Tých 15 minút samozrejme vždy využijem zmysluplnejšie a meškám. Na nákup potravín pre rodinu potrebujem tiež aspoň 15 minút v menšom obchode, 15 minút mi trvá cesta z neho domov… Za 15 minút viem vyčariť večeru, keď prídem domov a celé domáce osadenstvo vrátane dvoch mačiek je šialene hladné. A mať dobrý 15 minútový sex s manželom nie je každodenná záležitosť, ale o to lepšia, keď sa podarí 🙂

A tak si vyberám. Nie nedá sa všetko a každý deň. Mám len dve 15 minútovky, ktoré skutočne dodržiavam denne a z ostatných vyberám podľa nálady a časových možností. A raz za čas, keď na mňa príde splín, presviedčam samú seba, že raz to dám. Všetko. Vrátane 15 minútového kontinuálneho úsmevu samej nad sebou.

Facebook komentár
Vladena Vrabcová

Vladena Vrabcová

redaktor

Podčiarknuť svoju osobnosť oblečením znamená dodať sebaistotu vnútru a rozžiariť sa aj navonok.