Toto tajomstvo krásy poznala už Kleopatra

Traduje sa, že egyptská kráľovná Kleopatra používala prírodné íly ako masky a aj to bolo tajomstvom jej zvodnej krásy. Vždy bola krásne oblečená a mala na sebe krásne šperky. Mala také kúzlo, ktorému podľahol aj Gaius Iulius Caesar.

Nebude pre vás hádam tajomstvom, že ak už v mladom veku svojej pleti doprajete  potrebnú starostlivosť, neskôr sa vám odmení.

zenysostylom_maskyÍly sa používajú na čistenie a oživenie pokožky tváre, ale aj celého tela. Pre každý typ pleti existuje dokonalý íl. Je schopný absorbovať prebytočný maz, nečistoty a viazať na seba škodlivé látky. Ich využitie v kozmetike je bohaté – môžu byť súčasťou krémov, šampónov, mydiel, pleťových masiek, ale aj dekoratívnej kozmetiky.
Pozrieme sa na tie najobľúbenejšie íly:

  1. Bentonitový íl – jeho farba je bledošedá, je veľmi jemný a obsahuje oxid kremičitý, železo, horčík a hliník. Je bez zápachu, má mimoriadne čistiace schopnosti, a preto je veľmi obľúbený ako pleťová maska aj ako suchý šampón. Najvhodnejší je pre normálnumastnú pleť.
  2. Francúzsky zelený íl – svetlozelený až zelený, bohatý na oxid kremičitý, hliník, horčík, vápnik, železo a draslík. Je jemný, pôsobí protizápalovo a absorbuje kožný maz. Podobne ako bentonit je ideálny pre normálnu mastnú pleť.
  3. Marocký íl rhassoul – má zväčša šedoružovú či hnedú farbu a má vysoký obsah oxidu kremičitého, hliníka, horčíka a vápnika. Krajina pôvodu je Maroko a patrí k tým drahším. Má vynikajúce čistiace a detoxikačné schopnosti a je vhodný na všetky typy pleti vrátane suchej a citlivej.
  4. Biely íl (kaolín) – je bielej farby a obsahuje kaolinit, oxid kremičitý a oxid hlinitý. Ide o jeden z najdostupnejších ílov využívaných v kozmetike. Tento jemný prášok je veľmi univerzálny a vhodný na suchú, citlivú zrelú pleť. Využíva sa aj pri liečbe kožných ochorení.

zenysostylom_masky_2

Použitie ílu pre normálnu pleť je možné až niekoľkokrát do týždňa.
V prípade mastnej pleti je najlepšia frekvencia dvakrát do týždňa.
Suchej a citlivej pleti postačí pleťová ílová maska raz za týždeň a najdlhšie 15 minút.
Po takejto pleťovej maske z ílu sa môže objaviť mierne začervenanie pleti, to by však malo do dvoch hodín ustúpiť.

Výroba jednoduchej ílovej pleťovej masky

  1. Do malej misky vsypte polievkovú lyžicu ílu. Je dôležité, aby lyžica nebola kovová, ideálna je plastová alebo drevená.
  2. Zmiešajte s takým množstvom vody, bylinkového čaju alebo kvetinovej vody, aby vznikla roztierateľná pasta. Na začiatok menej a v prípade potreby pridáte.
  3. Na vyčistenú pleť nanesiete štetcom túto pastu. Vyhnite sa pokožke v okolí očí. Čím hrubšiu vrstvu dáte, tým dlhšie bude maska na tvári pôsobiť.
  4. Masku necháte zaschnúť, nakoniec ju zmyjete teplou vodou. Pleť ošetrite hydratačným krémom.

Tip
Ak máte suchú a citlivú pleť, do masky môžete pridať trošku medu alebo pár kvapiek oleja (napríklad arganový, avokádový alebo olivový).

Pleť môžete hýčkať aj pridaním kvetinových vôd (výborná je napríklad ružová), rozdrvených byliniek, aloe vera gélu alebo kvapkou kvalitného esenciálneho oleja podľa typu pleti.
Ak máte v pleťovej maske hrudky, skúste ju miešať vidličkou namiesto lyžičky a hrudky sa už nebudú tvoriť.

Tieto prírodné masky sama používam, užívajte si ich aj vy.

Lu

Prečítajte si tiež: Je chemický antiperspirant pre nás hrozbou?

 

Zdroj:/Shannon Buck. 200 Tips, Techniques and Recipes for Natural Beauty

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.