Pôst a jeho vplyv na naše telo a myseľ

Držanie pôstu, dobrovoľného obmedzenia či vynechania stravy, je známe už po tisícky rokov. Úzko súviselo so spiritualitou, bol súčasťou mnohých náboženstiev a tradičných lekárskych postupov. V posledných rokoch sa stáva znova „modernou“ záležitosťou. Pôst však nie je o strate hmotnosti!

Strata hmotnosti by nemala byť cieľom pôstu. Úmyselným vyhýbaním sa jedlu by sa telo malo očistiť a zbavit nesprávnych návykov. Naše telo sa môže živiť “z vnútra”, t.j. z vlastných rezerv – to vedie k zmenám v metabolizme, ale aj v psychike, ktoré môžu byť prospešné pre naše telo a myseľ.

Na rozdiel od diéty slúži pôst predovšetkým na očistu, vylučovanie a regeneráciu. Hladovanie je súčasťou prírody rovnako ako príjem jedla. Je to evolučný biologicky veľmi užitočný princíp, ktorý nám v minulosti pomáhal prežiť. Dobrovoľné obmedzenie potravín pôsobí regeneračne. Pôst spúšťa celé kaskády biochemických reakcií a stimuluje špeciálne očistné a regeneračné mechanizmy.


Aby sa nam podarilo dosiahnuť pozitívnych prínosov pôstu, je dobré dodržiavať niekoľko pravidiel. Jedným z hlavných doporučení je pri pôste počúvať vlastné telo. Je dobré vnímať ako naše telo na obmedzenie jedla reaguje. Na začiatku je možné vyskúšať takzvané očistné dni, niečo ako čiastočný pôst, počas ktorých sa konzumujú ovocné a zeleninové štavy, zeleninové vývary a prípadne suchá ryža. Takéto pôsty je možné robiť pravidelne počas niekoľkých dní, ktoré nám umožnia nazbierať skúsenosti s našim telom. Pre veľa ľudí je už takáto očista dostačujúca. Pre iných je to prípravná fáza na pôst s plným obmedzením jedla. Veľmi dôležitá je tiež motivácia pôstu. Nastavenie mysle a presvedčenie, že pre seba robíme niečo dobré. Vedome niečo obmedzujeme, ale nezakazujeme si to, to tiež odlišuje pôst od klasickej diéty. Pôst je viac než len „nejest“.

Počas pôstu by sme mali prijať dostatok – najmenej 2,5 litra – tekutín vo forme vody a čaju, prípadne tiež iných potravín v tekutej forme ako je zeleninový vývar, ovocné a zeleninové šťavy. Dostatok tekutín podporuje očistné procesy, ktoré možno podporiť tiež klystírom, pečeňovým zábalom, alebo kneippovanim (knajpovanie).
Počas obdobia pôstu sa zdraví ľudi
a nemusia obávať nedostatku vitamínov a minerálov. Počas týchto niekoľkých dní až týždňov zdravý človek nepotrebuje žiadne špeciálne vitamínové alebo výživové prípravky.

Kto sa postí mal by sa pohybovať. Pohyb je nevyhnutnou súčasťou pôstu. Keď telo nie je vyživované zvonku, uchýli sa k „použitiu“ proteínov zo svalov. Aby sa odbúravaniu svalov zabránilo, je vhodné sa počas pôstu pohybovať. Ideálny je pohyb napríklad vo forme prechádzok v prírode. Vyhýbať by sa malo silovému tréningu a príliš namáhavým športom. Ideálna je forma pohybu, ktorá je zároveň formou relaxácie. Počas pôstu je tiež vhodné mať dostatok odpočinku a času pre seba, svoje vlastné potreby a vyhýbať sa emocionálnemu stresu.

Po pôstnom období nasledujú tzv. “dni budovania”. K pevnej strave je vhodné sa vracať pozvolna a množstvo a druhy potravín zvyšovať len postupne. Ideálne je ak je pôst braný ako očistný proces, ako vstupná brána k dlhodobej zmene stravovania, či ako odrazový mostík k celkovej zmene nášho životného štýlu.

Či je pôst pre niekoho vhodný, alebo nie, veľmi závisí na jeho forme – či sa jedná len o pôst čiastočný, alebo o plný, s úplným vynechaním potravín v pevnej forme. Tradičný kresťanský pôst, ktorý je len čiastočným pôstom a nedochádza u neho k striktným obmedzeniam stravy, je vhodný prakticky pre každého. Prísnejšie formy pôstu, pri ktorých sa vynecháva jedlo v pevnej forme po dlhšiu dobu, nie sú vhodné pre choré osoby, deti, tehotné a dojčiace e ženy a starých ľudí. Držanie pôstu, ktorý mať terapeutický účinok pri rôznych ochoreniach je vhodné pod lekárskym dohľadom.

Existujú rôzne návody a postupy ako sa postiť, ale nie všetky musia vyhovovať každému. Ja osobne som skôr zástanca dlhodobého vyváženého zdravého stravovania. Vyhovujú mi viac pôsty čiastočné, trvajúce niekoľko málo dní. Praktikujem ich vtedy, keď sama na sebe cítim, že chcem „odľahačiť“ a potrebujem sa vyčistiť, či fyzicky, alebo psychicky. Ideálne si ich doprajem počas kľudnejšieho obdobia ako súčasť venovania sa sebe samej a ako východzí bod pri vstupe do rôznych nových periód.

Bea

Facebook komentár
Beata Wallmann

Beata Wallmann

Fascinuje ma aky vplyv dokaze mat strava na nase zdravie, emocie ci dokonca konanie. Na vlastnej skusenosti som jej "moc" zazila. Snazim sa nacuvat svojmu telu a ponuknut mu to, co naozaj potrebuje a podporit tym nasu spolocnu harmoniu... ?