8 prírodných alternatív ako nahradiť klasický cukor

Pre niektoré z nás cukor bol (alebo ešte aj je) jeden z našich najlepších priateľov. Vyrastali sme s ním, bol vždy k dispozícii – či už to bol koláčik po obede alebo čokoládka.

Ak ste to ešte neurobili, je na čase sa s ním rozlúčiť. Dobrou správou však je, že sú zdravšie a chutné alternatívy, aby káva či koláčiky mohli byť stále sladké. Čím teda môžeme cukor nahradiť a osladiť si život zdravšie?

Kokosový cukor
Ak ste o ňom ešte nepočuli, tak je najvyšší čas. Má nízky glykemický index, hnedú farbu a jemne karamelovú chuť. Získava sa z kokosovej palmy.

kokosovy_cukor

Javorový sirup
Je tiež prírodnou alternatívou k cukru. Sirup má výraznú chuť a môžete ho s obľubou použiť napríklad na palacinky, lievance alebo s ním osladiť ovsenú kašu.

Datľový cukor
Vyrába sa z datlí a chutí trochu sladšie, než rafinovaný cukor. Z tohto dôvodu ho nemusíte používať príliš veľa.

Stévia
Neobsahuje žiadne kalórie a napriek tomu je niekoľkonásobne sladšia ako cukor. Predstavuje teda výbornú alternatívu sladenia.

Banánové pyré
Banány sú chutné ovocie, ktoré obsahuje veľa vitamínov. Urobiť banánové pyré je úplne jednoduché – 2 zrelé banány zmixujte s lyžicou vody.

Med
Je fantastická prírodná alternatíva k cukru. Je sladší ako cukor – ale zdravší. Aj z tohto dôvodu ho stačí použiť menej ako cukru.

medMelasa
Je to hustý sirup čiernej farby, ktorý sa často používa pri pečení sušienok, koláčikov, a tiež sa pridáva do omáčok. Je vedľajším produktom pri výrobe cukru z cukrovej trstiny.

Brezový cukor
Nazývaný tiež xylitol, ktorý vyzerá takmer rovnako ako klasický cukor. Možno ho zakúpiť v kryštálovej forme, ale aj v práškovej. Získava sa z brezy a je vhodný pre všetkých, aj pre diabetikov.

Je teda toľko alternatív, ktorými môžeme nahradiť biely cukor – ktorá sa pozdáva najviac vám?

Lu

Prečítajte si tiež: 11 tipov ako využiť kokosový olej

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.