Ako sa dá žiť bez odpadu?

Pred niekoľkými mesiacmi mi priateľ hovoril, že jeden jeho profesor im spomenul, ako so svojou ženou za rok vyprodukujú zhruba (len!!) jedno plné vrece odpadu. Nerozumela som. Ako to je možné? Veď my dvaja vytvoríme za jeden týždeň toľko odpadu, že o jednom plnom vrecku nemôže byť ani reč.

Dá sa žiť bez odpadu? Ak by sme sa túto otázku spýtali Lauren Singer, istotne by povedala, že dá a úplne bez problémov. Lauren totiž za dva roky vyprodukovala jeden väčší pohár odpadu. Úžasné, však? Čo ju vôbec k tomu priviedlo? O takýto spôsob života sa Lauren začala zaujímať už na škole, keď študovala environmentalistiku. Jedného dňa prišla domov, otvorila chladničku a videla, že všetko je zabalené v plaste. Cítila sa ako pokrytec. Prehodnotila svoje hodnoty a rozhodla sa zmeniť svoj životný štýl. Žiadne jednorazové nákupné tašky, plastové obaly. Potrebuje olivový olej alebo chce kúpiť pivo? Donesie si vlastné nádoby. A čo plastové zubné kefky alebo makeup? Taktiež žiaden problém – kompostovateľná bambusová kefka a organický makeup pre vegánov v recyklovateľných obaloch.

Vo videu pod článkom Lauren hovorí aj o iných veciach a tiež ukazuje, ako si robí vlastnú domácu zubnú pastu z troch surovín.

 A aké sú jej tipy na zredukovanie odpadu?

1. Najprv je potrebné sa pozrieť do koša a zistiť, aké smeti tam máte a až potom môžete skutočne vedieť, ako sa dá tento odpad znížiť.
2. Používajte znovu použiteľné tašky namiesto igelitiek a papierových tašiek.
3. Čo sa dá, vyrábajte si doma – zubnú pastu, dezodorant …

Lu

Prečítajte si tiež: Aké barbarstvá na nás pácha kozmetický priemysel I.?

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.